گوناگون

دو معدنکار در انفجار معدن زغال سنگ آق‌دربند سرخس جان باختند

انفجار دینامیت در معدن زغال سنگ آق‌دربند سرخس جان دو تن از کارگران را گرفت. حامد بالوانه و محمد حیدری دو کارگر معدنکار عصر چهارشنبه پنجم شهریور در عمق معدن مشغول کار بودند که سقف معدن در اثر انفجار دینامیت روی کارگران خراب شد و کارگران زیر آوار ماندند. پیکر بی‌جان کارگران را اهالی روستا از معدن بیرون آوردند….

به گفته‌ی محمدرضا رجبی مقدم فرماندار سرخس انفجار در معدن زغال‌سنگ آق دربند «در خلال عملیات توسعه اکتشاف در این معدن رخ داد و انفجار باعث ریزش چوب‌های نگهدارنده سقف معدن روی کارگران مشغول به کار و زیر آوار ماندن و مرگ دو نفر از کارگران شد». او افزود سایر کارگران در این حادثه صدمه‌ای ندیده‌اند.

حدود ۱۷۰ کارگر معدن زغال سنگ آق دربند در فقدان حداقل امکانات ایمنی کار با مزدهای ناچیز کار می‌کنند. آستان قدس و سرمایه‌گذاران خصوصی از پرداخت به موقع همین مزد ناچیز نیز سرباز می‌زنند.

کارگران بارها به تعویق چند ماهه دستمزد اعتراض و اعتصاب کرده‌اند. اعتصاب ۲۴ مرداد سال ۱۳۹۴ کارگران در اعتراض به تعویق پنج ماه دستمزد و عدم تمدید دفترچه بیمه بیش از یک هفته ادامه یافت. کارگران در روز هشتم اعتصاب به سرخس رفتند و مقابل فرمانداری تجمع کردند. در پی اعتصاب، کارفرما چهار تن از نمایندگان صنفی کارگران را اخراج کرد.

معدن زغال سنگ آق دربند در نزدیکی روستایی به همین نام در شهرستان سرخس قرار دارد. ۳۰ درصد سهام آن متعلق به آستان قدس رضوی است.

اغلب معادن ایران فرسوده و فاقد حداقل امکانات ایمنی و بهداشت کار هستند و کارگران معدن در معرض بیماری‌های ناشی از کار در معدن و مصدومیت و مرگ در نتیجه حوادث معدن قرار دارند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا