اجتماعی

حیوان‌آزاری با ژست حیوان‌دوستی

طی چند روز اخیر فیلمی از یکی از خوانندگان (علی زند وکیلی) در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد که در آن نشان داد او یک توله شیر را در یکی از مراکز نگهداری حیوانات جلوی قفس شیشه‌ای که مادر توله شیر در آن نگهداری می‌شود در آغوش گرفته است و می‌گوید که قرار است این توله را نزد خود بزرگ کند.

همدلی| طی چند روز اخیر فیلمی از یکی از خوانندگان (علی زند وکیلی) در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد که در آن نشان داد او یک توله شیر را در یکی از مراکز نگهداری حیوانات جلوی قفس شیشه‌ای که مادر توله شیر در آن نگهداری می‌شود در آغوش گرفته است و می‌گوید که قرار است این توله را نزد خود بزرگ کند.

انتشار این ویدیو در شبکه‌های اجتماعی با انتقادهای زیادی همراه شد. بسیاری از کاربران این اقدام را مصداق حیوان‌آزاری دانستند و گفتند هیچ شخصی به واسطه قدرت مالی یا معروفیت نامی حق ندارد به بهانه علاقه به حیوانات، حیوانی را از آغوش مادر و خانه‌اش جدا کند و در نزد خود نگهدارد. چراکه خیلی از این افراد علم نگهداری از حیوانات وحشی را ندارند. برخی دیگر نوشتند خانه محل زندگی حیوانات نیست و جدا کردن حیوان از محیط زندگی‌اش که به آن تعلق دارد، خودخواهی محض است. در ادامه موج انتقادات وارد شده، هدیه تهرانی ـ بازیگر و فعال محیط زیست ـ در واکنش به این اقدام خواننده در اینستاگرام خود با یک نگاه میانه نوشت: «جناب آقای زندوکیلی که قصد نگهداری بچه شیری را داشتند و در این خصوص فیلمی را در صفحه خود به اشتراک گذاشتند، از نابهنجار بودن این موضوع آگاه نبودند و شاید واگذارکنندگان این بچه شیر جدا کردنش را از مادر نابهنجاری نمی‌دانستند و یا دلایل دیگری داشتند که به راحتی امکان انتشار این ویدیو را نیز دادند! ‌چرایی و سوالات بسیاری در این خصوص وجود دارد؛ البته نه از جناب آقای زندوکیلی که به‌نظر بسیار علاقه‌مند به حیات وحش هستند. اما ظاهرا ناآگاهی از اصول زیست آنها، باعث بحث از طرف کارشناسان و برخی علاقه‌مندان به حیات وحش بر سر این موضوع شد، البته این ناآگاهی در بسیاری از علاقه‌مندان به حیوانات نیز دیده می‌شود!»

نهایتا با اوج‌گیری انتقادها، علی زندوکیلی با انتشار پستی در اینستاگرام نوشت که تمایلی به نگهداری این بچه شیر نداشته و به‌شدت هم مخالف این کار است و صحبت‌هایش در آن ویدیو تنها از روی عشق و علاقه بوده است. البته در کنار دیگر انتقادهایی که درباره این اقدام خواننده معروف مطرح می‌شد، صحبت‌هایی هم درباره شرایط بد نگهداری از حیوانات و قاچاق آنها در دهکده‌های طبیعت دیده می‌شد و برخی معتقد بودند علی زندوکیلی با انتشار این ویدیو در حقیقت قاچاق حیوانات را تبلیغ کرده است.

داغ شدن بازار قاچاق حیوانات با تبلیغات سلبریتی‌ها

اگرچه این هنرمند با انتشار پستی به انتقادها پایان داد، اما اقدام وی باب گفت‌وگویی را در این زمینه باز کرد و خیلی‌ها به ابعاد مختلف این موضوع پرداختند و حتی برخی این گونه فیلم و عکس‌ها را عاملی برای داغ شدن بازار قاچاق حیوانات دانستند. مدیر عامل انجمن حامیان و پژوهشگران حیات وحش در این زمینه در گفت‌وگو با ایسنا ضمن بیان ‌‌‌‌این‌که حفاظت از گونه‌های حیات وحش یکی از دلایل ایجاد باغ وحش و مراکز نگهداری از حیوانات است، گفت: «برخی باغ‌ وحش‌داران و مسئولان مجموعه‌های حیات وحش بدون هیچ گونه هدف یا برنامه مشارکتی در امر حفاظت از حیات وحش از سلبریتی‌ها و افراد مشهور دعوت می‌کنند که با حیوانات عکس بگیرند تا مخاطب و بازدیدکنندگان بیشتری جذب و از این طریق درآمد بیشتری کسب کنند.» عبدالله سالاری در ادامه تاکید کرد:‌ «سازمان حفاظت محیط زیست باید با این گونه اقدامات برخورد جدی کند، چراکه در آغوش کشیدن و عکس گرفتن با حیوانات باغ وحش سرمنشأ بسیاری مسائل دیگر از جمله قاچاق حیات وحش و ایجاد بازار قاچاق حیات وحش است.»

سالاری با اشاره به ‌‌‌‌این‌که گاهی سلبریتی‌ها و افراد مشهور ناخواسته در دام ترویج و تبلیغ قاچاق حیات وحش‌می‌افتند، خاطرنشان کرد: «زمانی‌که سلبریتی عکس خود را در حال لمس کردن حیات وحش در فضای مجازی منتشر می‌کند، ممکن است در ذهن برخی افراد این اقدام جالب به‌نظر برسد و آنان را ترغیب به تهیه و خریداری گونه‌های حیات وحش کند و از این رو بازار قاچاق حیات وحش رونق بگیرد.»

جای حیوان وحشی در خانه نیست

یک فعال حقوق حیوانات با تایید سخنان مدیرعامل انجمن حامیان و پژوهشگران حیات وحش به «همدلی» گفت: «تجربه ثابت کرده است که نمایش دادن حیوانات به‌ویژه حیوانات وحشی از سوی افراد معروف و محبوب در شبکه‌های اجتماعی حیوان‌آزاری است نه حیوان دوستی، چرا که انتشار عکس و فیلم‌های این‌چنینی از سوی افراد مشهور که در شبکه‌های اجتماعی دنبال کننده‌های زیادی نیز دارند، باعث تمرکز بر حیوانات و تشدید قاچاق آنان می‌شود. ناگفته پیداست که نمایش دادن به معنای تبلیغ است و تبلیغ عرضه وتقاضا را ایجاد می‌کند.» مریم مرادیان گفت: «حیوانات موجودات زنده‌ای هستند که برای ادامه زندگی خود نیاز دارند در محل زیست خود نگهداری شوند. آنها ابزار سرگرمی انسان‌ها نیستند که ما خودخواهانه به خاطر علاقه و خوشایند خود آنان را از خانواده و محل زیست‌شان جدا کنیم. همان گونه که خانه محل زیست انسان‌هاست. باغ وحش محل زیست گونه‌های مختلف جانوری است.» وی افزود: «تا زمانی که انسان‌ها به این بینش نرسند که حیوانات هم به عنوان موجودات زنده از این کره خاکی حق و حقوقی دارند، این خودخواهی‌ها را در برخورد با حیوانات شاهد هستیم.»

مرادیان تصریح کرد:«بدون تردید بسیاری از افراد مشهور با گمنامی که اقدام به نمایش دادن عکس یا فیلم حیوانات می‌کنند نه تنها حیوان‌آزار نیستند، بلکه حتی ممکن است به حیوانات هم علاقه‌مند باشند، اما با این اقدام و از سر ناآگاهی ناخواسته پا را در رکاب حیوان‌آزاران قرار می‌دهند و در زمره این افراد قرار می‌گیرند. چرا که نتیجه این اقدام آنان می‌تواند به حیوان آزار و قاچاق حیوانات منجر شود.»

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا