بین‌المللی

آمریکا در حال تبدیل شدن به تامین کننده اصلی نفت چین

باوجود جنگ تجاری میان آمریکا و چین اما آمارهای جدید حاکی از افزایش چشمگیر تبادلات نفتی میان دو کشور است.

اقتصادآنلاین – مریم علیزاده؛ بیش از دو سال از جنگ تعرفه‌ای توسط آمریکا با دومین اقتصاد بزرگ دنیا می‌گذرد و آسیب های قابل توجهی از این جنگ سرد به بازارهای جهانی کامودیتی‌ها به ویژه نفت وارد شده است.

این درحالی است که طبق جدیدترین آمارها، خرید نفت توسط چین در ماه‌های اخیر به شدت افزایش یافته و به کلامی دیگر آمریکا درحال تبدیل شدن به مهم‌ترین منبع تامین نفت چین است.

در این بین اما بیشترین آسیب از چرخش فوق را عربستان متحمل خواهد شد چراکه تا پیش از این سعودی‌ها نقش جدی در تامین نفت چین داشتند ولی به نظر می‌رسد در پی توافقات صورت گرفته میان چین و آمریکا، چین برای نشان دادن حسن نیت، اقدام به افزایش واردات نفت از این کشور نموده است.

از این رو مطابق با آمارهای منتشر شده از سوی رویترز، صادرات نفت خام از آمریکا در ماه آگوست به ٩٠٠ هزار بشکه در روز رسیده است و این درحالیست که صادرات نفت آمریکا به چین در ماه می تنها ١۵٠ هزار بشکه در روز ثبت شده بود.

در این میان اما برزیل هم تلاش های بسیاری برای افزایش صادرات نفت به چین در ماه های اخیر از خود نشان داده تا جایی که از ۵٠٠هزار بشکه در روز در ماه می به ١.٣ میلیون بشکه در روز در ماه آگوست رسیده است.

از سوی دیگر صادرات نفت خام عربستان به چین در ماه می دو میلیون و ١٠٠ هزار بشکه در روز بود که این عدد در ماه آگوست به یک میلیون و ۴٠٠ هزار بشکه در روز کاهش یافته است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا