زحمتکشان

پرستاران و مبارزه برای تامین امنیت شغلی

اعتراض پرستاران به نبود امنیت شغلی و خصوصی سازی بهداشت و درمان  ابعاد تازه ای یافته است. خواست پرستاران سراسر کشور لغو قردادهای موقت ٬استخدام رسمی و برخورداری از مزایای ویژه از جمله حقوق و دریافت اضافه کاری دردوره همه گیری ویروس کروناست.

هنوز خبری از استخدام پرستاران نیست!

شریفی مقدم (دبیرکل خانه پرستار) در گفتگو با خبرنگار ایلنا، در خصوص خبر جذب ۱۰ هزار پرستار که هفته پیش از سوی دولت مطرح شد، گفت: هنوز هیچ اقدامی در این خصوص صورت نگرفته است. واقعیت آن است که دولت برای امسال مجوز استخدام رسمی ۲۰ هزار پرستار را صادر کرده است اما تاکنون فقط ۴ هزار پرستار استخدام شده‌اند که متعلق به سال قبل است.شریفی مقدم با بیان اینکه در موضوع استخدام قرار بود از سال ۱۳۹۷ هر سال، تعداد ۱۰ هزار پرستار استخدام شوند، افزود: متاسفانه ما در سال ۱۳۹۷ هیچ استخدامی در بخش پرستاری نداشتیم. در سال ۱۳۹۸ هم مجوز ۱۰ هزار استخدام در بخش سلامت را دادند که از این تعداد فقط ۴ هزار نفر پرستار هستند. درنهایت در سال ۱۳۹۹ نیز فقط همان چهار هزار نفر سال ۱۳۹۸ استخدام شدند.

شریفی مقدم در ادامه افزود: البته مشکل نظام سلامت ما ساختاری است. مثلا در جهان پرستاران مشتمل بر سه نوع مختلف هستند. نخست پرستاران پیشگیری یا همان پرستاری جامعه که در جهان مهمترین بخش پرستاران هستند اما در ایران تعدادشان اندک است. دومین نوع پرستاران، همان پرستاران بخش درمان هستند که در ایران حدود ۹۰ درصد پرستاران از این نوع هستند. دسته سوم هم پرستاران توان بخشی هستند که این هم در ایران تعدادشان اندک است.دبیرکل خانه پرستار تاکید کرد که پرستاران پیشگیری مبتنی بر وجود تیم ‌ای سلامت در محلات است تا بتوانند با پایش مداوم سلامت مردم محلات، از بروز بیماری‌ها پیشگیری کنند و به شکل رایگان به مردم خدمات ارائه دهند. البته دولت باید هزینه این پرستاران را تامین کند.

درخواست‌های مکرر پرستاران برای تبدیل وضعیت و استخدام رسمی در بیمارستان‌ها

چندی پیش نیز ایلنا گزارش داده بود : نایب رئیس هیئت مدیره نظام پرستاری اهواز، از اقدام حدود ۲۴ دانشگاه علوم پزشکی برای تبدیل وضعیت پرستاران شرکتی و تبصره ۳و ۴ خبر داد. وی تصریح کرد: در پی درخواست‌های مکرر پرستاران برای تبدیل وضعیت و استخدام رسمی در بیمارستان‌های وابسته به دانشگاه‌های علوم پزشکی در استان‌ها، طی نامه‌ای از سوی دانشگاه‌های برخی استان‌ها به وزارت بهداشت و درمان این مسئله کلید خورد.

او ادامه داد: در حال حاضر پرستاران طی روال عادی در آزمون شرکت می‌کنند و در صورت قبولی به استخدام طی ظرفیت تعیین شده در می‌آیند. با این‌حال مشخص نیست این تبدیل وضعیت قرار است به چه شکل باشد و آیا سازمان امور استخدامی و وزارت بهداشت و درمان با این مسئله موافقت می‌کند یا نه. پرستاران در ایام کرونا تلاش و زحمت بسیاری کشیدند و انتظار دارند همچنان که در گذشته نیز سابقه داشته، برای استخدام بدون تشریفات پرستاران اقدام کنند.

دستمزد پایین پرستاران شرکتی

دستمزد نیروهای شرکتی به مراتب پایین‌تر از افرادی است که به صورت رسمی و… استخدام شده‌‌اند؛ این در شرایطی است که نیروهای شرکتی وزارت بهداشت که بیشتر با عنوان پرستار در بیمارستان‌های دولتی استخدام شده‌اند، در خط مقدم مبارزه با کرونا قرار دارند. ارقامی که از تعداد مبتلایان به کرونا منتشر شده نشان می‌دهد که تاکنون حدود ۲ هزار نفر از پرستاران و پزشکان در بیمارستان‌‌های دولتی و خصوصی، مبتلا به کرونا شده‌اند. در این مدت تعدادی از آنها، که بیشتر پرستار هستند، جان خود را از دست داده‌اند؛ با این همه در این شرایط هم تبعیض میان آنها و نیروهای رسمی، قرارداد مستقیم و پیمانی وجود دارد؛ به نحوی که آنها را بسیار آزرده خاطر کرده است… استخدام شرکتی اجبار است، نه انتخاب؛ البته دولت به کل در‌های استخدام رسمی را بسته است. استخدام شرکتی‌ اختلاف طبقاتی و فاصله میان پزشکان و پرستاران را تشدید می‌کند؛ چراکه اگر پرستاران شرکتی در سال ۹۹، ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دریافت می‌کنند، هم‌رده‌های پیمانی‌ ما، بیشتر از ۵ میلیون تومان را به عنوان دستمزد دریافت می‌کنند. در نتیجه ما زیر خط فقر درآمدی به سر می‌‌بریم. جالب اینجاست که دوست دارند وضعیت را به گونه‌ای جا بیاندازند که انگار استخدام شرکتی عار نیست…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا