بین‌المللی

لوکاشنکو: در صورت تحریم مسیرهای ترانزیت کالا به اروپا را می‌بندیم

رییس جمهوری بلاروس تهدید کرد؛ در صورتی که اتحادیه اروپا این کشور را تحریم کند، مینسک مسیرهای ترانزیت کالا را مسدود خواهد کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، «الکساندر لوکاشنکو» جمعه هشدار داد که مسیر انتقال کالاهای اروپایی به روسیه را قطع کرده و صادرات کالای بلاروس از طریق لتونی را به کشور دیگری منتقل خواهد کرد.

وی گفت: آنها فراموش کرده‌اند بلاروس چیست. آنها فکر می‌کنند ما از موشک و تانک می‌ترسیم. خواهیم دید چه کسی می‌ترسد. به آنها نشان خواهیم داد تحریم چیست.

بلاروس یک کشور محصور در خشکی است و یک سوم از فعالیت بنادر و خطوط ریلی لتونی به انتقال کالاهای بلاروس اختصاص دارد.

این کشور یکی از مسیرهای اصلی انتقال کالای اروپایی به روسیه است و خطوط لوله انتقال نفت روسیه به اروپا نیز از بلاروس عبور می‌کند.

لوکاشنکو تصریح کرد که دستور داده است تا نیمی از نیروهای ارتش به حالت آماده‌باش رزمی درآیند.

وی افزود با «ولادیمیر پوتین» رییس جمهوری روسیه به توافق رسیده است تا در صورت بروز تهدیدی از سوی غرب نیروهای روس به نظامیان بلاروس متحد شوند.

همسایگان بلاروس از جمله لیتوانی، لهستان و لتونی تلاش کرده‌اند تا اروپا را برای اتخاذ اقداماتی علیه لوکاشنکو ترغیب کنند.

وزرای خارجه اتحادیه اروپا جمعه در نشستی در برلین با تحریم ۲۰ مقام ارشد بلاروس به اتهام تقلب در انتخابات و سرکوب مخالفان موافقت کردند اما نهایی شدن ابعاد حقوقی این فهرست تحریمی، دستکم یک هفته دیگر به طول خواهد انجامید.

سه هفته از انتخابات جنجالی ریاست جمهوری در بلاروس می‌گذرد. مخالفان لوکاشنکو مدعی‌اند که او در انتخابات تقلب کرده تا ماندن خود در قدرت را تضمین کند.

اما لوکاشنکو با استناد به نتایج رسمی اعلام شده که از تصاحب بیش از ۸۰ درصد آرا از سوی وی حکایت دارد، شکست در انتخابات را رد کرده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا