گوناگون

سیل افغانستان: شمار کشته‌شدگان افزایش یافت

با گذشت سه روز از جاری شدن سیل در ۱۴ ولایت افغانستان، شمار کشته‌شدگان همچنان رو به افزایش است و نجات‌یافتگان از کوتاهی کمک‌رسانی گلایه می‌کنند. تنها در پروان ۱۹ تن به شمار کشته شدگان افزوده شده است.

از ظهر جمعه هفتم شهریور تا ظهر یک روز بعد (شنبه هشتم شهریور) جسد ۱۹ تن دیگر در ولایت پروان افغانستان از زیر آوار بیرون کشیده شد. رسانه‌های افغانستان تا ظهر جمعه شمار کشته‌شدگان سیلاب در این ولایت را ۱۱۰ هزار تن گزارش کرده بودند. «طلوع نیوز» اما به نقل از شاهدان عینی نوشت که تنها در صبح روز شنبه ۵ جسد تازه از زیر آوار بیرون کشیده شده است. شمار مجروحان در این ولایت هم ۱۳۰ تن اعلام شده است.

نجات‌یافتگان از سیلاب در این منطقه افغانستان از کوتاهی دولت در امدادرسانی گلایه کرده و گفته‌اند «در وضعیت بدی به سر می‌برند و چهار روز است گرسنه خوابیده‌اند.»

۱۴ ولایت افغانستان از چهارشنبه پنجم شهریور گرفتار سیلاب شدند. مقام‌های افغانستان تا ظهر روز جمعه شمار قربانیان را بیش از ۱۶۰ نفر اعلام کرده بودند. اما آنطور که رسانه‌های افغانستان گزارش کرده‌اند شمار قربانیان همچنان رو به افزایش است و بسیاری از آسیب‌دیدگان بدون در شرایط بد و نامناسبی قرار دارند.

در پروان که به نظر می‌رسد تا این لحظه بیشترین آسیب و خسارت را متحمل شده است، برپایه اطلاعات ارائه شده از سوی وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث «بیش از دو هزار منزل مسکونی، صدها جریب زمین و صدها متر سرک» تخریب شده است.

هنوز رقم دقیقی از خسارت مالی سیل در این ولایت گزارش نشده و به گفته احمدتمیم عظیمی، سخنگوی وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث، عملیات امداد و نجات در پروان همچنان ادامه دارد. برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی در این منطقه افغانستان هم می‌گویند جست‌وجو برای گمشدگان همچنان ادامه دارد و بسیاری از خانواده‌ها هنوز اعضای گمشده خود را نیافته‌اند.

براساس گزارش منابع دولتی بیش از سه هزار خانوار در ۱۴ ولایت افغانستان متحمل خسارت شده‌اند که حدود یک سوم این خانواده‌ها ساکن پروان هستند.

در ولایت کاپیسا هم براساس گزارش روزنامه «۸ صبح» جاری شدن سیل «خسارت هنگفتی به جای گذاشته است». شمار کشته‌شدگان در این ولایت ۲۵ نفر و مجروحان ۲۳ نفر اعلام شده است. قیس قادری، سخنگوی والی ولایت کاپیسا در پیوند با این موضوع گفته است: ۳۵۰ منزل مسکونی به گونه قسمی و کلی تخریب شده است. علاوه بر این بخشی از مزارع و باغ‌های کشاورزان نیز از بین رفته است.

سیلاب در کابل، پایتخت افغانستان هم جان دست‌کم ۱۸ تن را گرفت و ده‌ها تن را مجروح کرد. ولسوالی کابل گفته که سیل به ۱۵۰ خانواده ساکن در این منطقه خسارت وارد کرده است.

در میدان وردک نیز سیل موجب مفقود شدن سه کودک شده است. جست‌وجو برای یافتن جسد این سه تن هنوز نتیجه‌ای نداشته است. عضو شورای ولایتی این ولایت شمار کشته‌شدگان را هفت تن و مجروحان را ۳۰ تن اعلام کرد. شمار قربانیان در ولایت پنجشیر هم تا به حال سه کشته و دو مجروح اعلام شده است.

سیل از چهارشنبه چهارم شهریور در پروان کاپیسا، کابل، پنجشیر، میدان وردگ، لوگر، پکتیا، پکتیکا، نورستان، ننگرهار، لغمان، خوست و غزنی جاری شد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا