گوناگون

دلایل سقوط شاخص بـورس

بازار سرمایه این روزها در وضعیت قرمز به سر می‌برد. شاخص بورس و اوراق بهادار بازهم افت کرد و در معاملات روز گذشته با ریزش سه‌درصدی، بیش از ۵۲ هزار واحد افت کرد و به یک‌میلیون و ۶۳۱ هزار واحد رسید. همزمان شماری از خریداران سهام با تجمع در برابر ساختمان بورس دست به اعتراض زدند….
به گزارش وب‌سایت خبری «اقتصادنیوز»، شاخص کل بورس تهران تا ساعت ۱۱:۳۰ صبح چهارشنبه ۱۲ شهریور ۵۱ هزار واحد ریزش کرد و به یک میلیون و ۶۳۳ هزار واحد رسید.

سقوط بورس کارشناسان اقتصادی را نگران کرده است. بهزاد صمدی، یک کارشناس بازار سرمایه در گفت‌و‌گو با وب‌سایت محافظه‌کار «مشرق نیوز» هشدار داده است که اگر شاخص بورس به زیر یک میلیون و ۶۰۷ هزار به عنوان شاخص کف سقوط کرد، باید به فکر «اصلاح عمیق‌تر» بود.

در معاملات روز گذشته، تنها گروه فلزات اساسی با سردمداری فملی ریزش نکرد و بقیه گروه‌ها به دلیل افت ارزش قرمز بودند. در روز جاری اما بورس کاملاً قرمزپوش بود و فملی هم سقوط کرد.

به گزارش اقتصادنیوز، سقوط سهام فولاد، فارس، شستا،‌ فملی، اخابر، غدیر و شپنا بیشترین تأثیر را بر «قرمزپوشی شاخص کل فرابورس» داشت.

این در حالی است که در نیمه مردادماه امسال شاخص بورس به بالای دو میلیون واحد رسیده بود؛ با این حساب ظرف حدود یک ماه، شاخص بورس بیش از چهارصد هزار واحد افت کرده است. برای پی بردن به دلیل افت شاخص بورس باید دید چرا قیمت سهام در یک سال گذشته، به‌سرعت بالا رفت، درحالی‌که دارایی‌های شرکت‌های حاضر در بورس به همان میزان افزایش پیدا نکرده‌اند. افزایش قابل‌توجه سود سپرده‌های بانکی با نرخ تورم نیز باعث شد تا بسیاری سرمایه‌های خود را از بانک‌ها بیرون آورده و ریسک سرمایه‌گذاری در بورس را به جان بخرند. موضوعی که به رشد قیمت‌ها کمک کرد. روند صعودی نرخ ارز در ماه‌های گذشته هم بی‌تأثیر نبوده و به بالا رفتن قیمت سهام برخی شرکت‌ها کمک کرد. مجموعه این عوامل در کنار حمایت‌های دولت موجب شد تا مردم به سمت بورس هجوم‌آورند. اکنون‌که بازار در وضعیت نزولی قرارگرفته، باعث ضرر و نارضایتی سرمایه‌گذاران خرد و غیرحرفه‌ای شده است. ستاره صبح در گزارش پیش رو به دلایل پیدا و پنهان وضعیت قرمز بازار سرمایه می‌پردازد.

بازار سرمایه باوجود حمایت‌های گاه‌وبیگاه دولت همچنان برمدار نزول درحرکت است و اگرچه سرعت نزول آن کمی کاهش‌یافته اما وضعیت بازار همچنان از میل برای کاهش حکایت دارد؛ اتفاقی که یک کارشناس بازار سرمایه آن را تا مهرماه ادامه‌دار می‌داند.

وضعیت شاخص
بهزاد صمدی، در گفت‌وگو با ایسنا، با تأکید بر اینکه بازار سرمایه حدود چهار هفته است که در پروسه اصلاح قرار دارد، اظهار کرد: همچنان وضعیت شاخص خوب نیست. حمایت موقت دستوری مبنی بر جمع‌کردن صف فروش‌ها اتفاق می‌افتد اما حمایت دستوری در بازار نزولی محکوم‌به شکست است و یک‌جور فرصت خروج برای بازار ایجاد می‌کنند. وی ادامه داد: سازمان بورس باید برنامه‌هایی که برای بازار می‌گیرد را بدون سروصدا اجرا کند و از کل بازار حمایت کند نه‌فقط چند سهم. بازار همچنان در پروسه اصلاح است و فعلاً علائمی مبنی بر بهبود اوضاع شاخص کل مشاهده نمی‌شود. این کارشناس بازار سرمایه به این سؤال که بازارچه زمانی به تعادل می‌رسد، پاسخ داد: احتمالاً بازار در مهرماه به تعادل می‌رسد. زیرا در آن زمان فروش‌های تابستان تمام‌شده و اواخر مهرماه سودهای محقق شده تابستان را شاهد هستیم که می‌تواند به بازار جهت بدهد. وی بابیان اینکه درحال حاضر بازار سرمایه یا صف خرید است یا صف فروش، گفت: بازار باید از این پروسه صف خریدی و صف فروشی فاصله بگیرد. بازار باید به‌طرف سهمی برود که سودآور است و هرچه به پایان سال نزدیک می‌شویم به روند سودسازی خود ادامه دهد. بازار باید تحلیلی برخورد کند.
حمایت دستوری؟
صمدی ادامه داد: درحال حاضر شاخص یک‌میلیون و ۶۰۷ هزار واحد کف است و اگر از این پایین‌تر رود باید برای اصلاح عمیق‌تر آماده شویم. به نظر من تا زمانی که محدوده یک‌میلیون و ۸۴۴ تا ۵۳۰ شکسته نشده بازار با ریسک مواجه است. این کارشناس بازار سرمایه با تأکید بر اینکه احتمالاً سهام‌داران جدید در زیان هستند، اظهار کرد: سهام‌داران جدید در زیان هستند و باید مدیریت سرمایه انجام دهند. احتمالاً طی پنج ماه گذشته سهم‌هایی بودند که صرفاً به دلیل ورود نقدینگی رشد کردند.سهام‌داران باید زمانی که بازار به تعادل رسید به‌جای این سهم‌ها، سهم‌های ارزنده خریداری کنند. صمدی با تأکید بر اینکه بازار با حمایت دستوری به تعادل نمی‌رسد، عنوان کرد: فعلاً هیچ علائیم تکنیکالی خوبی مبنی بر بازگشت پرقدرت برای جذب نقدینگی در بازار سرمایه وجود ندارد. درحالی‌که همه عوامل ازجمله قیمت دلار برای رشد بازار فراهم است اما در این شرایط لازم است که روان‌شناسی بازار بهبود پیدا کند. سازمان هم باید دست از مسکن‌های دستوری بردارد و اجازه دهد بازار راه خود را برود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا