بین‌المللی

محدودیت‌های جدید علیه دیپلمات‌های چینی در آمریکا

وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد، دیپلمات‌های ارشد چینی باید پیش از بازدید از دانشگاه‌های آمریکا یا برگزاری رویدادهای فرهنگی با حضور بیش از ۵۰ تن در خارج از محوطه سفارت، تاییدیه وزارت امور خارجه آمریکا را بدست آورند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، واشنگتن این اقدام را در واکنش به محدودیت‌های اعمال شده از سوی پکن بر دیپلمات‌های آمریکایی در چین انجام داد. این اقدام به عنوان بخشی از کمپین دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا علیه عملیات‌های نفوذ و جاسوسی‌های ادعاشده چین است.

وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد: اقدامات لازم را نیز برای کمک به تضمین اینکه حساب‌های رسانه‌های اجتماعی سفارت و کنسول‌گری چین کاملا شناسایی شده‌اند، انجام خواهد داد.

مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در کنفرانسی خبری گفت: ما تنها اقدام متقابل انجام می‌دهیم. امکان دسترسی دیپلمات‌های ما در چین باید بیانگر امکان دسترسی دیپلمات‌های چینی در آمریکا باشد و اقدامات امروز ما به طور اساسی ما را در این مسیر پیش خواهد برد.

این تازه‌ترین اقدام دولت واشنگتن برای محدود کردن فعالیت چین در آمریکا در آستانه انتخابات ریاست جمهوری نوامبر است؛ انتخاباتی که ترامپ اتخاذ یک رویکرد سفت و سخت در برابر چین را به عنوان یکی از پلتفورم‌های کلیدی سیاست خارجه خود قرار داده است.

این در حالی است که سفارت چین در واشنگتن این اقدام را یکی دیگر از محدودیت‌ها و موانع ناعادلانه و غیرقابل توجیه آمریکا علیه پرسنل کنسول‌گری و دیپلمات‌های چینی خواند که مغایر با ارزش‌های ادعاشده طرف آمریکایی در زمینه آزادی است و از واشنگتن خواست تا فورا در خصوص این اقدام تجدیدنظر کند.

سفارت چین در واشنگتن در بیانیه‌ای گفت: آمریکا به بهانه اقدام متقابل محدودیت‌ها و موانع ناعادلانه و غیرقابل توجیه دیگری را علیه پرسنل کنسول‌گری و دیپلمات‌های چینی اعمال کرد. آمریکا با این کار به طرز شرم‌آوری کنوانسیون وین درخصوص روابط دیپلماتیک و کنوانسیون وین درخصوص روابط کنسولی را پایمال کرده و چین کاملا با این اقدام مخالف است. ما از طرف آمریکایی می‌خواهیم تا اشتباه خود را جبران، این تصمیم را لغو و حمایت لازم را از پرسنل دیپلماتیک و کنسولی چینی در آمریکا برای اجرای وظایف‌شان فراهم کند.

پامپئو همچنین گفت: وزارت امور خارجه آمریکا اخیرا به مدیریت دانشگاه‌های آمریکایی نسبت به “تهدیدهای حزب کمونیست” چین هشدار داده است.

وی ادعا کرد: این تهدیدها می‌توانند به شکل بودجه غیرقانونی برای تحقیقات، سرقت مالکیت معنوی، ارعاب دانشجویان خارجی و تلاش برای جذب استعدادهای ظاهر شوند.

پامپئو تاکید کرد: دانشگاه‌ها می‌توانند با افشای نام نهادهای چینی که چنین بودجه‌ها و کمک‌های مالی اعطا کرده‌اند به تضمین برخورداری از سرمایه‌گذاری‌ها و بودجه‌های پاک و شناسایی ناقضان حقوق بشر کمک کنند.

پامپئو همچنین در این کنفرانس خبری اعلام کرد، قصد دارد در نشست‌های مجازی آتی با انجمن کشورهای جنوب شرق آسیا (آسه‌آن) و دیگر کشورهای منطقه هند-آرام درباره موضوع چین و دیگر مسائل منطقه‌ای گفت‌وگو کند.

وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرده پامپئو در نشست وزرای خارجه اجلاس آسیای شرقی و نشست‌های دیگر با همتایان خود از آسه‌آن در تاریخ ۹ سپتامبر (۱۹ شهریور) شرکت خواهد کرد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا