بین‌المللی

دخالت سرویس اطلاعاتی فرانسه در تشکیل دولت جدید لبنان

منابع لبنانی اعلام کردند که مدیرکل دستگاه اطلاعات خارجی فرانسه به روند تشکیل دولت جدید لبنان ورود کرده است.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، منابع لبنانی پنجشنبه شب اعلام کردند که «برنارد امیه» مدیرکل اطلاعات خارجی فرانسه به تلاش‌ها برای فشار آوردن به لبنان در تشکیل دولت جدید و اجرای اصلاحات مورد حمایت امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه برای نجات لبنان از بحران اقتصادی پیوسته است.

بر اساس این گزارش، سه مقام لبنانی گفتند: امیه با مقامات لبنانی تلفنی درباره موضوعاتی که در سفر اخیر «امانوئل مکرون» به بیروت مطرح شد، گفت‌ وگو کرده است.

به گزارش رویترز، ریاست جمهوری فرانسه در پاسخ به این سؤال که آیا مدیرکل اطلاعات خارجی در مسأله لبنان نقشی دارد، گفت: رئیس جمهوری پیگیر است و همه کسانی که در دولت هستند کارشان را انجام می‌دهند و وزیر (خارجه) تماس‌ها را برقرار خواهد کرد.

یک مقام ارشد لبنانی در این پیوند گفت: بله، مدیر اطلاعات فرانسه در حال پیگیری تمامی پرونده‌هایی است که مکرون در آخرین بازدید خود مطرح کرده است. برای این منظور، او در حال برقراری ارتباط با بسیاری از مقامات لبنانی از همه جریان‌هاست؛ آنها را گام به گام دنبال می‌کند و از آنها می‌خواهد که روند اصلاحات را تسریع کنند.

به گفته منابع لبنانی، امیه یکی از چندین مقامات فرانسوی است که روند امور مربوط به تشکیل دولت لبنان را از گروه های لبنانی پیگیری می‌کند و از دیگر مقامات فرانسوی، «امانوئل بن» مشاور ارشد دیپلماتیک مکرون و سفیر سابق فرانسه در بیروت هستند.

برنارد امیه پیش از این مشاور «ژاک شیراک» رئیس جمهوری پیشین فرانسه و همچنین از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۷ سفیر فرانسه در لبنان بود؛ اما پس از قدرت گرفتن مکرون در سال ۲۰۱۷ به عنوان مدیرکل اطلاعات خارجی منصوب شد.

امیه زمان ترور رفیق الحریری، نخست وزیر پیشین لبنان در سال ۲۰۰۵ در سمت سفیر فرانسه در لبنان بود.

رئیس جمهوری فرانسه برای دومین بار پس از حادثه انفجار بندر بیروت در ۱۴ مردادماه ۱۳۹۹، روز دوشنبه گذشته برای دیدار با مقام‌های لبنانی وارد بیروت شد.

وی پیش‌تر در سخنانی، لبنان را از هرگونه جنگ و درگیری برحذر داشت و تأکید کرد که آماده تعامل با نخست وزیر مأمور به تشکیل کابینه و تمام احزاب سیاسی لبنان است.

رئیس جمهوری فرانسه گفت: تلاش او برای جلوگیری از سقوط سیاسی لبنان، تنها یک ریسک است اما نتیجه چندانی از آن حاصل نخواهد شد.

وی در سفر ۱۶ مردادماه خود به لبنان، ضمن بازدید از مناطق آسیب دیده در بندر بیروت با مردم این کشور اعلام همبستگی و تأکید کرد: برای حمایت از ملت لبنان در اینجا هستم و کمک‌ها مستقیماً در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

این اظهارات وی به نوعی دخالت در امور داخلی لبنان تلقی شد و شماری از تحلیلگران لبنانی از آن انتقاد کردند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا