زحمتکشان

هشدار در مورد خستگی کادر درمانی و بی توجهی حکومت ولایی به این هشدارها!

طبق اعلام سازمان عفو بین‌الملل بیش از هفت‌هزار تن از کارکنان بهداشت و درمان در سراسر جهان به علت ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند که تا ۲۵ تیرماه امسال ۱۲۵ نفر از این آمار متعلق به ایران بود.

آرمان ملی: طبق آخرین اعلام وزارت بهداشت و درمان ۹۹ شهرستان کشور در وضعیت قرمز قرار دارند و وضعیت ۸۳ شهرستان ناپایدار و در حالت هشدار است. بر اساس آخرین اطلاعات کرونا در کشور، استان‌های تهران، مازندران، گیلان، قم، اصفهان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، کرمان، خراسان شمالی، سمنان، یزد، زنجان و قزوین در وضعیت قرمز قرار دارند. از سوی دیگر شهرستان‌ ملکان در آذربایجان شرقی، دهلران در آذربایجان غربی، چادگان و خوانسار در استان اصفهان، فیروزکوه در استان تهران، شهرستان‌های اردل و فارسان در استان چهارمحال و بختیاری، نهبندان در استان خراسان جنوبی، سبزوار در استان خراسان رضوی، شهرستان‌های امیدیه و بهبهان در استان خوزستان، شهرستان خاش در استان سیستان و بلوچستان، اقلید در استان فارس، سیرجان در استان کرمان، سنقر در استان کرمانشاه، گچساران در استان کهگیلویه و بویر احمد، الیگودرز در استان لرستان، شهرستان‌های تنکابن، جویبار و عباس‌آباد در استان مازندران و شهرستان‌های بستک و رودان در استان هرمزگان طی هفته گذشته به وضعیت قرمز تبدیل شدند.

روند ابتلای روزانه و تعداد مرگ و میر نیز، کاهش آمار را نشان نمی‌دهد و از پنج شنبه (۱۳ شهریور) تا (۱۴ شهریور ۹۹) ۱۱۸ نفر از مبتلایان کرونا جان باخته‌اند. در این مدت نیز به مجموع مبتلایان ۲۰۲۶ بیمار جدید اضافه شد. مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۲۲‌هزار و ۴۴ نفر رسید و تاکنون ۳۳۰‌هزار و ۳۰۸ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین ۳۶۹۵ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

هشدار جدی وزیر بهداشت

این روزها که زمزمه‌های ورود موج سوم کرونا در پاییز به گوش می‌رسد ، تقریبا هیچ‌صنفی به اندازه پرستاران، پزشکان و کادر بهداشتی و درمانی در معرض ابتلا به کرونا نیست. افزایش تعداد مبتلایان و کمبود تجهیزات بار سنگین‌تری هم بر دوش آنها گذاشته است. در این شرایط، خطر ابتلا به ویروس کرونا و اخراج به خاطر فعالیت صنفی، هم امنیت شغلی هم جانی آنها را به خطر انداخته است. سعید نمکی بلندپایه‌ترین مقام وزارتخانه بهداشت و درمان با انتقاد از بی‌‌‌توجهی برخی افراد ابراز نگرانی کرده «باید شاهد موج جدیدی از بیماری باشیم، همکاران ما هم خسته هستند و نگرانم که همکارانم قربانی بی‌‌‌توجهی برخی افراد شوند»، آمار مرگ و میر در میان پرستاران و کادر درمانی در ایران و جهان بر این نگرانی می‌افزاید، طبق اعلام سازمان عفو بین‌الملل بیش از هفت‌هزار تن از کارکنان بهداشت و درمان در سراسر جهان به علت ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند که تا ۲۵ تیرماه امسال ۱۲۵ نفر از این آمار متعلق به ایران بود. بسیاری از جامعه کارشناسان معتقدند که سهل‌انگاری و سفر یکی از مشکلاتی است که ایران را زودتر از موعد به موج سوم کرونا می‌رساند. آنها همواره می‌گویند که عبور ‏از این بحران نیاز به همراهی و همکاری همه مردم دارد و نباید به این موضوع فکر کنیم که اگر من ‏ماسک نزنم اتفاقی نمی‌افتد. در این بین آنها از سخت‌ترین پاییز قرن برای ایران خبر می‌دهند. همان‌طور که علیرضا زالی فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، با بیان اینکه طبق مطالعات جهانی پاییز نگران‌کننده‌ای را پیش رو خواهیم داشت، گفته است: پاییز امسال سخت‌ترین پاییز معاصر خواهد بود.

 به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا