اجتماعی

راهنمایی برای والدین پریشان و مدیران سرگردان

بازگشایی مدارس باید با میزان کنترل شیوع کرونا در هر کشوری هم‌خوانی داشته باشد. کشوری می‌تواند دستور به بازگشایی مدارس دهد که پیش از آن توانسته باشد میزان ابتلا و مرگ‌ومیر ناشی از کووید-۱۹ را به شکل چشمگیری کنترل کرده باشد.

با بازگشایی مدارس چه کنیم؟ پاسخ‌های یونیسف

ترجمه عاطفه مرادی-پنجره

زندگی در دوران کرونا برای کودکان و پدر و مادرها به یک اندازه سخت بوده است. بازگشت به مدرسه گامی مهم و امیدوارکننده است اما شما و فرزندانتان احتمالا سوالات بسیاری دارید بنابراین در این نوشتار تازه‌ترین اطلاعات درباره اینکه چه مسائلی ممکن است رخ دهد یا چگونه می‌توان از دانش‌آموزان مراقبت و حمایت کرد، گردآوری شده است.

آیا بازگشت به مدرسه برای فرزندم امن است؟

تصمیم‌گیری‌ها درباره اقدامات پیشگیرانه و کنترل‌کننده در مدارس و تعطیلی یا بازگشایی آن‌ها باید با در نظر گرفتن ظرفیت‌ها برای کنترل اوضاع مانند رعایت فاصله اجتماعی و اقدامات حوزه بهداشت عمومی در یک جامعه اتخاد شود.

بسیار مهم است که مدارس از قبل برنامه‌ریزی کرده باشند و ببینند چه اقدامات مازادی باید برای اطمینان از ایمنی و سلامت دانش‌آموزان، معلمان و سایر کارکنان انجام دهند. علاوه بر این مدارس باید در نظر بگیرند که قرار است چگونه تضمین کنند تردد دانش‌آموزان به مدرسه و برعکس قرار نیست به شیوع کرونا دامن بزند.

برای همین، این پائیز و بازگشایی مدارس با تمامی پائیزها و بازگشایی‌های مدارس قبلی متفاوت است. باید این را در نظر بگیرید که ممکن است مدارس فقط به صورت موقت بازگشایی شوند و با تغییر شرایط محلی، تعطیلی آن‌ها اجتناب‌ناپذیر شود [مانند اتفاقی که در اصفهان رخ داده است. مترجم] از آن‌جایی که شرایط هر ثانیه در حال تغییر است، مقامات و خانواده‌ها باید ظرفیت و انعطاف‌پذیری لازم را برای هر تغییری در خودشان ایجاد کنند.

مدارس برای جلوگیری از شیوع کرونا باید چه اقداماتی را انجام دهند؟

بازگشایی مدارس باید با میزان کنترل شیوع کرونا در هر کشوری هم‌خوانی داشته باشد. کشوری می‌تواند دستور به بازگشایی مدارس دهد که پیش از آن توانسته باشد میزان ابتلا و مرگ‌ومیر ناشی از کووید-۱۹ را به شکل چشمگیری کنترل کرده باشد. حالا اگر کشوری از این مرحله عبور کرده و بازگشایی مدارس به عنوان یک دغدغه در آن مطرح شده، برخی اقداماتی وجود دارد که مدارس بهتر است در این دوران انجام دهند:

–        نوبتی کردن مدارس

–        نوبتی کردن زنگ‌های تفریح

–        برگزاری کلاس‌ها در فضای باز

–        برگزاری پایه‌های مختلف تحصیلی به صورت شیفتی با هدف کاهش حجم کلاس‌ها

آب و امکانات بهداشتی بخش مهمی از فرآیند بازگشایی ایمن مدارس هستند. مدیران باید به دنبال روش‌هایی برای بهبود اقدامات بهداشتی از جمله شستن دست‌ها، آداب تنفس (برای مثال نحوه کنترل عطسه و سرفه در آرنج)، اقدامات مربوط به فاصله اجتماعی، روش‌های تمیز کردن وسایل و روش‌های ایمن تهیه مواد غذایی در مدرسه باشند. کارکنان بخش اداری و معلمان هم باید در مورد فاصله اجتماعی و اقدامات بهداشتی در مدارس آموزش ببینند.

چه سوالاتی باید از معلم یا مدیر مدرسه فرزندم بپرسم؟

در دورانی این چنین نگران‌کننده، طبیعی است که سوالات زیادی داشته باشد. برخی از موارد مفیدی که ممکن است بخواهید درباره آن‌ها بدانید عبارتند از:

–        مدرسه برای کمک به اطمینان از سلامت دانش‌آموزان چه اقداماتی انجام داده است؟

–        چگونه مدرسه از سلامت روان دانش‌آموزان حمایت و با عواقب بازگشت دانش‌آموزان بیمار پس از درمان به مدرسه چه طور رفتار می‌کند؟

–        مدرسه با دانش‌آموزانی که نیاز به رسیدگی تخصصی دارند چه طور رفتار خواهد کرد؟

–        آیا با بازگشایی مدارس، سیاست‌هایی برای کنترل قلدری در مدارس در نظر گرفته شده است؟

–        چگونه می‌توانم از اقدامات محافظتی مدرسه حمایت کنم؟

اگر فرزندم از درس عقب افتاد باید چه کنم؟

دانش‌آموزان سراسر جهان نشان داده‌اند که چه قدر خواهان یادگیری هستند. آن‌ها در شرایط دشوار و با حمایت معلمان و والدین فداکارشان، درس خود را ادامه داده‌اند. اما کودکان بسیاری هستند که برای یادگیری دقیق به زمان بیشتری نیاز دارند.

بسیاری از مدارس برای کمک به بازگرداندن سریع دانش‌آموزان، در حال برنامه‌ریزی ارائه دروس مقدماتی هستند. برگزاری دوره‌های تقویتی یا تکالیف تکمیلی که باید در خانه انجام شود احتمالا از جمله این برنامه‌ها خواهند بود. اما از آن جایی که این احتمال وجود دارد که تمامی مقاطع در یک منطقه به صورت هم‌زمان باز نشوند، برنامه‌های ترکیبی مانند آموزش هم‌زمان حضوری و غیرحضوری (از طریق تمرینات خانگی، رادیو، تلویزیون یا آموزش‌های آنلاین) می‌توانند راه دیگری برای جبران عقب‌افتادگی دانش‌آموزان باشند.

با بازگشایی مدارس، از فرزندانتان در خانه حمایت بیشتری کنید. حمایت شما برای آرام کردن آن‌ها بسیار کمک‌کننده است. این را در نظر بگیرید که اگر کودک شما با چالش از دست دادن کسی یا اضطراب ناشی از کرونا دست به گریبان است بهتر است به مدیران مدرسه اطلاع دهید.

اگر فرزندم با بازگشت به مدرسه مشکل داشت چه کنم؟

به یاد داشته باشید که فرزند شما به شکلی متفاوت با استرس بحران کنار می‌آید. محیطی حمایتی ایجاد کنید و به سوالات و ابراز احساسات آن‌ها به شکلی درخور پاسخ دهید. به فرزندتان بگویید که احساس ناراحتی و اضطراب در چنین شرایطی نه تنها اشکالی ندارد بلکه طبیعی است.

به کودکانتان کمک کنید تا به برنامه روزمره‌شان بازگردند و این بازگشت را برای آن‌ها با انجام کارهایی مانند آشپزی، بازی و مطالعه خانوادگی دلپذیر کنید.

این روزها کم‌کم کودکان بیشتری به مدارس بازمی‌گردند. بیش از یک میلیارد دانش‌آموز هنوز از قرنطینه به مدارسشان بازنگشته‌اند با این وجود از ۱۰۵مورد از مجموع ۱۳۴ کشوری که مدارس به دلیل کرونا در آن‌ها تعطیل شده بود (۷۸درصد) تصمیم به بازگشایی مدارس گرفته‌اند. ۵۹مرد از این ۱۰۵کشور تا همین حالا هم مدارس را دوباره راه‌اندازی کرده‌اند بنابراین نمی‌توان از این واقعیت گریخت که کودکان باید به مدارس برگردند اما باید این را در نظر گرفت که می‌توان ریسک این اقدام را به کم‌ترین میزان کاهش داد.

آنچه خواندید ترجمه‌ای بود از مطلبی که در تاریخ ۲۴ آگوست ۲۰۲۰ با مشخصات زیر در وب‌سایت یونیسف منتشر شده است:

‘What will a return to school during the COVID-19 pandemic look like?’

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا