اجتماعی

کودکان کار سامان یافتند؛ رفتند زندان!

«کودک کار» به‌عنوان پدیده‌ای که همه کشورها با آن مواجهند، از جمله آسیب‌های اجتماعی است که دولت‌ها، نهادهای غیردولتی و تشکل‌های مردم‌نهاد برای کاهش آن تلاش می‌کنند.

آرمان ملی: ایران از جمله کشورهایی است که همواره با این پدیده روبه‌رو و به‌ویژه در یک دهه اخیر آمار کودکان کار در آن رو به افزایش بوده است. در کشور ما تعداد نهادهایی که در این زمینه مسئولیت دارند و باید برای آن چاره‌اندیشی کنند، کم نیست. اما شواهد نشان می‌دهد که اغلب آنها یا به وظایف خود عمل نمی‌کنند یا قصور دارند. روز پنج شنبه به‌دنبال انتشار گزارش‌ها از حبس شدن ۱۰ کودک کار در زیرزمین اداره بهزیستی شاهین‌شهر، مدیرکل بهزیستی استان اصفهان، از برکناری خاطیان این پرونده خبر داد. طبق گزارش ایسنا، تعدادی از شهروندان شاهین‌شهر روز پنجشنبه متوجه فریادها و درخواست کمک کودکان از زیرزمین اداره بهزیستی این شهر شدند. پس از تماس با پلیس و آتش‌نشانی، ماموران توانستند وارد زیرزمین اداره بهزیستی شوند. آنها دریافتند که ۱۰ کودک کار ساعاتی قبل از آن، از سطح شهر جمع‌آوری شده‌اند. این کودکان پس از زندانی شدن «بدون مراقب و کوچکترین امکانات» در زیرزمین این اداره، خواهان کمک بودند.

مرضیه فرشاد، مدیرکل بهزیستی استان اصفهان، در این زمینه گفت: «این کودکان در جریان طرح ضربتی جمع‌آوری کودکان در ساعت ۲۳ شب پنجشنبه جمع‌آوری و حبس شدند. بر اساس قول قبلی، در مرحله اول، خاطیان این ماجرا از مسئولیت تعلیق شدند. محسن انصاری، موسس و مدیر گرمخانه مردمی بی‌خانمان‌های امید نیز گفته است: «اداره بهزیستی شاهین‌شهر مکانی برای نگهداری کودکان جمع‌آوری‌شده نداشته و تنها راهکاری که به ذهن آنها رسیده محبوس کردن کودکان در زیرزمین اداره بوده است.»

بر اساس قانون جمهوری اسلامی، کودکان کار و خیابانی باید جمع‌آوری شوند، ولی اینکه چطور جمع‌آوری و کجا نگهداری شوند، مشخص نیست. او همچنین تاکید کرد: «به خاطر شیوع کرونا هیچ‌گونه طرح جمع‌آوری افراد کارتن‌خواب، متکدیان و کودکان کار نباید اجرا شود، مگر طرح‌هایی که تحت کنترل و نظارت خاص و با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و قرنطینه انجام شود. همان‌طور که اشاره شد، ناهماهنگی میان دستگاه‌ها یکی از دلایل بروز مشکلات در ساماندهی کودکان کار است، امری که به باور ، مدیر اداره بهزیستی شاهین‌شهر و میمه، تازمانی‌که به دستورالعمل واحد نرسد، همچنان با مشکل ربه‌رو خواهد شد. امین عسگری می‌افزاید: بر اساس مصوبات کارگروه ساماندهی تکدی‌گری، نیروی انتظامی و شهرداری‌ موظف به جمع‌آوری کودکان و نوجوانان متکدی که عمدتا از اتباع خارجه هستند در معابر و اماکن عمومی شاهین شهر شدند، همچنین اداره بهزیستی شهرستان موظف شد به مدت ۲ تا ۳ ساعت پذیرای این کودکان بوده و نیروی انتظامی نیز با استقرار مامور در محل اداره بهزیستی، کودکان را به والدینشان در مقابل دریافت گذرنامه، اوراق هویتی و کارت اقامت آنها تحویل دهد. بر اساس مصوبات کارگروه ساماندهی تکدی گری در شاهین‌شهر، تحویل کودکان به والدین با دریافت کارت اقامت و اوراق هویتی امکانپذیر بود که در این راستا مادر یکی از کودکان با فریاد و ایجاد هیاهو در محوطه اداره بهزیستی که این مورد نیز توسط دوربین‌های مدار بسته اداره، مستند و ثبت شده است، باعث تشویش اذهان عمومی و ایجاد فضایی متشنج شد. با ورود سازمان آتش نشانی شاهین‌شهر به موضوع و عملکرد ناهماهنگ آن سازمان نیز جو و شرایط بدی به وجود آمد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا