از هر دری سخنی

گنادی زیوگانوف: همبستگی برادرانه بین روسیه و بلاروس، ضامن رفاه و امنیّت مردم ماست

برگردان: جهان-فراخوان گنادی زیوگانوف رئیس کمیتۀ مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه و رئیس گروه حزب کمونیست فدراسیون روسیه  در دومای دولتی، به ولادیمیر پوتین رئیس جمهور فدراسیون روسیه و الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس.

به: پوتین، رئیس جمهور فدراسیون روسیه

به: لوکاشنکو، رئیس جمهور جمهوری بلاروس

هم پیوندی مردمان روسیه و بلاروس لحظه ای تاریخی را پشت سر می گذارد. برادری چند صد ساله، مبارزه، پیروزی و زندگی مشترک ما آماج یورش های پیچیده ای از بیرون و درون شده اند. همان نیروهایی که وحدت مردم روسیه و اوکراین را بر هم می زنند، اکنون در حال پیاده کردن نقشه های شیطانی خود را در روابط روسیه و بلاروس هستند.

ما بر این باوریم که همبستگی پایدار بین کشورهای ما، اساس امنیت اقتصادی، سیاسی، نظامی و عنصر اصلی امنیت اعضای کشورهای مشترک المنافع و اتحادیه اقتصادی اوراسیا است. این مهم مسئولیت ویژه ای را به عهده ما می گذارد.

مدتی است که تهاجم بدخواهانه ای علیه بلاروس برنامه ریزی شده و امروز با انتخابات ریاست جمهوری ۹ آگوست ۲۰۲۰ پیوند خورده است. آماج استراتژیک این یورش ها، سرنگونی دولت بلاروس و نابودی هم پیوندی ما و در پیامد آن ناتوان ساختن همه کشورهای مشترک المنافع اوراسیا و بریدن پیوندهای یکپارچگی ما است.

در ماه مه سال جاری من مقالۀ مانیفست “هستۀ قدرت روسیه” را منتشر کردم. این نوشته به برادری هزار ساله مردمی که تبدیل به هسته مرکزی دنیای روسی شده اند و به دستاوردهای برجسته آن، که دوران بزرگ اتحاد جماهیر شوروی افسر آن است، اختصاص دارد. همچنین بیانگر چالش های سختی است که امروزه با آن روبرو هستیم.

این اثر هم خطاب به رهبری روسیه و هم به سران کشورهایی است که با یک سرنوشت مشترک تاریخی واتحادی درازمدت به هم پیوسته اند. فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی یک فاجعۀ بزرگ جهانی بود، که خسارت سنگینی به مردم اسلاو وارد کرده، تمامیت ارضی آنها را نقض و جامعیت سیاسی، اقتصادی- اجتماعی و فرهنگی آنها را تهدید می کند.

پرسش جدی پیش روی ما، بقا، حفظ صلح مدنی و نجات کشورمان است. دشمنان خارجی، به رهبری نخبگان سیاسی، مالی و نظامی ایالات متحده اینک آشکارتر تهدید می کنند. به شکل تحریم های اقتصادی، جنگ اطلاعاتی، فشار سیاسی سخت در سراسر مرزهای ما. سرنوشت روسیه و همه مردمان ساکن در قلمرو شوروی سابق به حل این مشکل بستگی دارد.

بیانیه ها و ابتکارات رهبران روسیه و بلاروس بارها نشان داده است که آنها از جدی بودن چالش های مدرن آگاهند. همه مردم میهن پرست درک می کنند که ما تنها در صورت تکیه بر روابط نزدیک اتحاد و دفاع از منافع مشترک خود، می توانیم پاسخ بایسته به آنان بدهیم. این آرمان اساس اتحاد کشورهای روسیه و بلاروس را تشکیل داده است که پیدایش آن گام اساسی در جهت غلبه بر پیامدهای تبانی ویرانگر بلووِژسکایا (Belovezhskaya) در سال ۱۹۹۱ بود. (در دسامبر ۱۹۹۱، توافقنامه بلاوژا، تصمیم انحلال اتحاد جماهیر شوروی، توسط رهبران اوکراین ، روسیه و بلاروس امضا شد – مترجم)

سد کنندۀ راه آرمان های برادرانه ما، گرایشات خود پسندانۀ سرمایه های فراملی هستند که توسط ایالات متحده آمریکا و متحدان آن در ناتو تجلّی یافته اند. آنها درتلاشند که از غرق شدن سرمایه داری جهانی در بحرانی تمام عیار پیشگیری کنند. آنها از مکانیزم های مختلف جنگ های ترکیبی، با گسترش دادن به دامنۀ هرج و مرج مدیریت شده بهره می برند. بازوهای این اختاپوس پیش از این اوکراین را خفه کرده اند. گروه “باندرا” به منظور تحمیل بردگی اقتصادی به کشور برادر، تقویت اتحاد ضد روسیه دراروپای شرقی و تشکیل “باریکۀ بهداشتی بالتیک-دریای سیاه” در کیف به قدرت رسید.

بلاروس آماج جدید یورش گلوبالیست هاست. حریفان قدرت مشروع برگزیدۀ مردم در بلاروس، دارند همان نقش “جذام نارنجی” اوکراین را بازی می کنند. تصادفی نیست سمت داده شدن آنان به برافراشتن پرچمی که پیش تر از این، در سال ۱۹۴۲، از سوی برگماشتکان نازی، به عنوان پرچم رسمی در منطقه بلاروس اشغال شده به رسمیت شناخته شده بود. امروز شاهد تلاش برای سمت و سو دادن به مردمی هستیم که از مهاجمان نازی در مسیر استعمار و نابودی اقتصاد و فرهنگشان سرپیچی کردند. مطابق معمول، این کار به بهانه تبدیل کردن کشور به بخشی از “جهان آزاد” انجام می شود.

بلاروس نه تنها در حفظ ، بلکه در ایجاد بهترین تجربۀ شوروی، موفق بوده و در ربع قرن گذشته به طور مداوم بر پتانسیل اقتصادی خود افزوده است. اگر نیروهای ضد ملی با اشارۀ “مربیان” در واشنگتن ، ورشو و ویلنیوس موفق به نابودی این دستاوردهای منحصر به فرد شوند، این امر به دولت جوان بلاروس پایان داده و همچنین ضربه جدی به منافع روسیه وارد خواهد کرد، با محروم ساختن روسیه از یک متحد بسیار مهم و قابل اعتماد در قاره. این موضوع امنیت و ثبات را در کل فضای اوراسیا تهدید می کند.

اگر خواهان پیشکیری از تحقق این برنامه های مخرب هستیم، برعهدۀ ماست که از بیانیه ها و پروتکل ها فراتر، به معیارهایی مشخص و به اقداماتی قاطع و فوری برویم که هدفشان تقویت هرچه بیشتر اتّحاد میان روسیه و بلاروس، تا جایی که ممکن است باشد. نیاز مبرمی به برداشتن گام برای افزایش کارایی نهادهای هم پیوند در همۀ زمینه ها وجود دارد. من اطمینان دارم که این وظیفه، در نزد مقامات روسی اولویت دارد. راه های دستیابی به انجام چنین وظیفه ای باید همراه با رهبری بلاروس پیگیری شود. این موضوع باید در اولین جلسات شورای امنیت روسیه، دومای دولتی و شورای فدراسیون، مورد بحث و بررسی قرار گیرد. باید برنامۀ مشخصی برای تعامل در ابعاد سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، علمی و فرهنگی میان دولت های برادر در برابر این تهدید تاریخی تدوین شود.

 

حزب کمونیست فدراسیون روسیه و نیروهای میهن پرست مردمی در روسیه بر این باورند که برنامه عمل باید شامل اقدامات زیر باشد:

– ترتیب دادن جلسات مشترک به طورمنظم بین دولت های روسیه و بلاروس. حصول اطمینان از عملکرد مؤثر پارلمان متّحد روسیه و بلاروس و قرار دادن آن به مبنایی پایدار. ایجاد یک صندوق مشترک برای توسعه کشور متّحد. کلّیه ارگان های دولتی دو کشور به تدوین و اجرای به موقع تصمیمات مشترک استراتژیک و تاکتیکی فراخوانده شده اند. ما بر این باوریم که نهادهای پارلمانی کشورهای ما می توانند فعالیت بیشتری داشته باشند.

– گسترش همکاری های اقتصادی سودمند دوجانبه. این امر باید اساس روابط پایدار باشد. یک تحلیل عینی آرام از کل روابط تجاری و اقتصادی ما لازم است. زمان زیادی برای حل مشکلات این حوزه صرف شده است.

– تقویت حداکثر تعامل بین مناطق روسیه و بلاروس و شهرهای توأمان با ایجاد شبکه گسترده ای از شرکت های همکار. این مهم بیش از هر چیز در زمینه هایی مانند ماشین سازی، الکترونیک، کشاورزی، صنعت نساجی، یعنی حوزه هایی که ما در سال های شوروی بسیار موفق بوده ایم، اعمال می شود. تجارب اندوخته شده باید احیاء و گسترش یابد. در این مورد شرکت بلکوماش- سیبیر مشترک روسیه- بلاروس برای تولید تراموا، می تواند شاهد مثال مناسبی باشد، که توسط شهردار کمونیست نووسیبیرسک، آناتولی لوکوت، ایجاد شده است.

– افزایش قابل توجه پذیرش دانشجویان کشور برادر بلاروس در مؤسّسات آموزش عالی روسیه. در حالی که لهستان فعالانه جوانان بلاروس را در دانشگاه های خود ثبت نام می کند، ما نمی توانیم تحمل کنیم که ابتکار عمل در این حوزه از دست ما خارج شود. اقدامات تهاجمی قهرمانان “آزادی” زیر پرچم اشغالگران نازی، نشانه روشنی است از آنچه که دانشگاه های ورشو و کراکوف آموزش می دهند. هستۀ اصلی این فعالان کسانی هستند که در “دوره سخنرانی” ملی گرایانی شرکت کرده اند که رؤیای بازگشت شاهنشاهی زتسپوسپولیتا Rzeczpospolita)) را در سر دارند، که نجیب زادگانشان بلاروس ها را انسان به حساب نمی آوردند و با آنان به مانند بردگان بدون حق و حقوق رفتار می کردند.

– تشکیل دوره های کارآموزی منظم برای دانشمندان جوان با استعداد در آکادمی علوم روسیه، در مراکز مهم علمی مسکو، در آکادم گرودوک نووسیبیرسک (شهر علمی) Akademgorodok و سایر مناطق کشور ما. آموزش ضمن کار برای متخصصان روسی در شرکت های پیشرو بلاروسی که تولید موفق و تجربه اجتماعی آنها شایسته استفاده در روسیه است. در این مورد کافی است به کارخانه تراکتور سازی مینسک اشاره کنیم که از هر سه تراکتور اروپایی یک تراکتور و از هر دو تراکتور روسیه یکی را مونتاژ می کند.

– ایجاد تیم های ساخت و ساز دانشجویی روس- بلاروس، برای تقویت ارتباط بین نسل جوان دو ملت برادر. یک نمونه عالی از این نوع ارتباط ها توسط اعضای اتحادیه کمونیست های جوان (کومسومول – م) روسیه، بلاروس و اوکراین شده است که تجربۀ کار در پروژه های ساختمانی مشترک را اندوخته اند.

– گسترش دادن چشمگیر به فعالیت های دیپلماسی عمومی. ما باید طیف گسترده تری از نیروهای اجتماعی کشورهای خود را با توجه به اصل “هرچه زیربنا محکم تر، ساختمان محکم تر”، در فرایندهای هم پیوندی قرار دهیم. دولت روسیه باید نقش «روسوترودنی چستوا» را تقویت کند و فعالانه در اجرای برنامه هایش سهیم باشد. (Россотрудничество – Rossotrudnichestvo – آژانس فدرال در امور کشورهای مشترک المنافع – مترجم )

– کار هماهنگ روسیه و بلاروس برای مبارزه با کووید -۱۹. هماهنگی اقدامات پیشگیرانه بایستی با تهیه واکسن ضد ویروس ساخت روسیه برای همه شهروندان کشورهای اتحادیه همراه باشد.

– تعمیق همکاری های دفاعی. – ارتش جمهوری بلاروس برای مرزهای خود و روسیه سپر قابل اعتمادی را فراهم می کند. این خطرناکترین منطقه است. روسیه می تواند از پتانسیل صنایع دفاعی بلاروس با فناوری پیشرفته اش استفاده فعال تری کند. ضمن استقبال از دورۀ جایگزینی واردات، باید این واقعیت را به خاطر داشته باشیم که مجموعه های صنایع دفاعی روسیه و بلاروس مدتهاست که کاملاً در هم ادغام شده اند.

– استفاده گسترده از پتانسیل فرهنگی، زبان مشترک، سنت ها و دستاوردهای تاریخی مان. پشتیبانی از خروجی های رسانه ای که به تقویت روابط بین مردم ما و تعامل بین ایالت ها کمک می کنند. ما بر این باور هستیم که روسیه باید موضع خود را نسبت به رسانه هایی که از حمایت دولت یا شرکت های دولتی برخوردار هستند، اما طرف نیروهای ضد روسی را می گیرند، روشن کند. ما بر این باوریم که بلاوروس نیز باید نگاه دقیق تری به فعالیت های تحریک آمیز برخی از رسانه ها داشته باشد که موضع روس هراسی دارند.

من از شما عزیزان، ولادیمیر ولادیمیرویچ (پوتین) و الکساندر گریگوریویچ (لوکاشنکو) می خواهم که اقدامات گسترده ای را برای رفع موانع موجود در مسیر روابط ما انجام دهید. برای اطمینان یافتن از استفاده کامل از پتانسیل عظیم همکاری های ما. تردیدی نیست که این امربا حمایت قاطعانه ای از سوی مردم ما، میهن پرستان روسیه و بلاروس روبه رو خواهد شد.

می خواهم بار دیگر تأکید کنم : دوستی روسیه و بلاروس، تقویت دولت جوان بلاروس و کل کشور اتحادیه، ضامن بقای مشترک و پیشرفت موفقیت آمیز ما است. 

ما باید از این واقعیت آگاه باشیم که جهان در حال ورود به یک دوره تحولات سیاسی و اجتماعی – اقتصادی است. محرک این تحولات بحران برگشت ناپذیر پروژه آمریکایی گسترش جهانی نئولیبرالی است. در شرایطی که ایالات متحده در آستانه یک جنگ داخلی واقعی قرار دارد، این آشفتگی ها همچنان دارند خطرناک تر می شوند. انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا می تواند دور جدیدی از آن را ایجاد کند. احتمال سقوط بنیادهای سیاسی، مالی و اقتصادی سرمایه داری جهانی در دستور کار جهانیان قرار دارد. مردم ما برای تضمین استقلال و پیشرفت مان، تنها با اتحاد نزدیک با یکدیگر می توانند در این نقطه عطف تاریخی، پا برجا مانده و در زیر آوار یک سیستم فرسوده مدفون نشوند.

من می خواهم به کسانی که بلاروس را به سمت هرج و مرج سوق می دهند و سناریوی میدان روسیه را در شهرهای خود تمرین می کنند، سرزمین مادری ما را تحقیر می کنند، به گذشته مشترک ما تهمت می زنند، اعمال متهورانۀ ما را به سُخره می گیرند و به جهان روسی توهین می کنند یادآوری کنم : شما با آتش بازی می کنید! روس ها و بلاروس ها ایده های عدالت خواهانه را گرامی می دارند. آنها از اصول حرص و آز سود محور شما نفرت دارند. تا زمانی که روح بزرگ پیروزی در ما زنده است، ما می توانیم از هر جهنم و از هر تیرگی به پا خاسته، ازهر بحرانی گذشته و به پیروزی های تاریخی نوینی دست یابیم.

ما – بلاروس ها ، اوکراینی ها و روس ها – ریشه های مشترک داریم و با هم موفقیت های بزرگی کسب کرده ایم. اگر عقل و روح خود را حفظ کنیم ، هیچ دشمنی قادر به دفن برادری دیرینه ما ، وحدت ناگسستنی ما و آینده ای که شایسته اش هستیم نخواهد بود!

گنادی زیوگانوف

رئیس کمیتۀ مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه

رئیس گروه حزب کمونیست فدراسیون روسیه در دومای دولتی

۲۸ آگوست ۲۰۲۰

برگردان: جهان – ۱۵ شهریور ۱۳۹۹

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا