گوناگون

ریزش معدن در هجدک کرمان جان چهار کارگر را گرفت

صبح یکشبنه شانزدهم شهریور معدن زغال‌سنگ در هجدک کرمان فرو ریخت. کارگران زیر دیوار محبوس شدند و چهار تن از آن‌ها جان باختند. یک کارگر نیز مصدوم شد….

مالک اژدری، فرماندار راور در استان کرمان ظهر یکشنبه خبر ریزش معدن را تائید کرد و گفت که یکی از کارگران فوت کرده و چهار کارگر در زیر آوار گیر افتاده‌اند.

عبدالله جباری یکی از کارگرانی که در زیر آوار مانده بود، زنده ماند اما تلاش برای نجات جان سه معدن‌چی دیگر ،بدون نتیجه ماند و امدادگران تنها توانستند جسد آنان که خفه شده بودند را از زیر آوار بیرون بکشند.

هویت کارگران فوت شده سید رحیم حسینی، مصطفی گلستانی، امیر رضا دورانی و میثم رامشک اعلام شده است. عبدالله جباری، معدن‌کار دیگری که در این حادثه مجروح شده بود هم به بیمارستان باهنر کرمان منتقل شد.

معدن زغال‌سنگ هجدک کرمان از مجموعه معادن شرکت زغال‌سنگ کرمان متعلق به صندوق بازنشستگی فولاد است که کارگران آن ماه‌های گذشته در اعتراض به زمزمه خصوصی‌سازی، قراردادهای کاری موقت، دستمزد پایین و شرایط کاری سخت برای چند روز پیاپی در کرمان تحصن کردند.

به گزارش سایت زمانه، ۲۴  آذر ۱۳۸۹ نیز حادثه‌ای مشابه در معدن زغال‌سنگ هجدک رخ داد. در آن حادثه یک کارگر در دم جان باخت و سه تن از کارگران هم در عمق ۶۰۰۰ متری زمین مدفون شدند. جسد کارگران مدفون شده بعد از گذشت بیش از سه ماه واقعه از زیر آوار بیرون کشیده شد.

سال ۱۳۹۶ نیز همزمان با تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری معدن یورت در آزادشهر استان گلستان فرو ریخت و ۴۳ معدنچی جان باختند.
براساس گزارش‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پس از کارگران ساختمانی بیشترین آمار حوادث کاری منجر به مرگ به معادن و معدنچیان مربوط است. تنها در سال گذشته ۴۵ معدنکار در نقاط مختلف ایران بر اثر حوادث کار کشته شدند. ظهر جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹ هم در یک حادثه در معدنی در استان کرمانشاه دستکم یک معدنکار کشته و شش تن مجروح شدند.

ایران به لحاظ حوادث کار و ایمنی کار در جایگاه «پرخطر» قرار دارد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا