دیدگاه‌ها

بی‌وطنی

به‌رسمیت‌شناختن وضعیت بدون تابعیت، زمینه را برای افراد فراهم می‌کند. وضعیتی که پیش ‌از‌ این به دلیل مسائل قانونی ممکن نبود. اکنون این افراد می‌توانند برای دریافت اسناد هویتی، ثبت‌نام در مدرسه، دسترسی به خدمات بهداشتی، جست‌وجوی مشاغل قانونی، افتتاح حساب بانکی و خرید زمین اقدام کنند.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل از یک اتفاق خوب در آفریقا خبر داده و ساحل عاج در این هفته از بی‌تابعیتی در آفریقا استقبال کرده است. این همراهی سبب می‌شود تا به زندگی هزاران نفر بدون تابعیت در این کشور کمک شود.

دو آیین‌نامه امضا‌شده در دوم سپتامبر رسما روش‌هایی در نظر گرفته تا وضعیت افراد بدون تابعیت را سامان دهد. به‌رسمیت‌شناختن وضعیت بدون تابعیت، زمینه را برای افراد فراهم می‌کند. وضعیتی که پیش ‌از‌ این به دلیل مسائل قانونی ممکن نبود. اکنون این افراد می‌توانند برای دریافت اسناد هویتی، ثبت‌نام در مدرسه، دسترسی به خدمات بهداشتی، جست‌وجوی مشاغل قانونی، افتتاح حساب بانکی و خرید زمین اقدام کنند. رئیس کمیساریا می‌گوید: «این یک جهش بزرگ به جلو است. ما از این اقدام جسورانه و تعهد قاطعانه آن قدردانی می‌کنیم. این نقطه عطف به محافظت از افراد بی‌تابعیت کمک می‌کند و به آنها امکان دسترسی به حقوق اساسی را می‌دهد که برای دهه‌ها از دسترس‌شان خارج شده بود».
عدم تابعیت، زندگی میلیون‌ها نفر در سراسر جهان را از بین می‌برد و آنها را از حقوق اساسی محروم می‌کند. در سال ۲۰۱۴، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد کمپین جهانی #Belong را با هدف پایان‌دادن به بی‌تابعیتی در یک دهه آغاز کرد. طبق یک تحقیق که در سال ۲۰۱۹ زیر نظر مقامات ملی و تحت حمایت کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد انجام شد، بیش از ۱.۶ میلیون نفر در کشور ساحل عاج شناسایی شده‌اند. کشوری که میزبان یکی از بزرگ‌ترین جمعیت مهاجران بدون تابعیت در جهان است؛ افراد بدون تابعیت یا در معرض خطری که تابعیت خود را پنهان می‌کنند. در این دوران خطرات افراد آسیب‌دیده در مدت همه‌گیری کووید۱۹ افزایش یافته است؛ زیرا در صورت بیماری نمی‌توانند حمایت‌های مراقبتی را دریافت کنند. در سال‌های اخیر، دولت ساحل عاج اقداماتی را برای پایان‌دادن به بی‌تابعیتی انجام داده؛ این کشور که در سال ۲۰۱۳ به این کنوانسیون حمایتی ملحق شده است، سعی داشته تا در راستای ریشه‌کن‌کردن بی‌تابعیتی توسط مجمع اقتصادی کشورهای غربی آفریقا تلاش کند. در سال ۲۰۱۷، کشورهای عضو ایکاووس، آفریقای غربی را به اولین منطقه جهان تبدیل کردند که یک برنامه برای پایان‌دادن به بی‌تابعیتی را تصویب کرد. ساحل عاج اصلاحات حقوقی و نهادی مهمی را برای جلوگیری از بی‌تابعیتی افراد وضع کرده است.
مقامات در ساحل عاج اکنون دو کمیته برای شناسایی افراد بدون تابعیت که نیاز به حمایت دارند، تشکیل داده‌اند. این کشور می‌تواند نمونه‌ای برای دیگر کشورها باشد و به نظر می‌رسد اکنون باید تلاش‌ها دو‌ برابر شود تا اطمینان حاصل شود که همه افراد در کشور دارای ملیت هستند.
۹ کشور دیگر در غرب و آفریقای مرکزی نیز متعهد شده‌اند که رویه‌های مشابهی را به اجرا بگذارند و ۱۱ کشور از منطقه، مطالعاتی را درباره بی‌تابعیتی آغاز کرده‌اند.
حدود ۴.۲ میلیون نفر بدون تابعیت در ۷۶ کشور گزارش شده‌اند؛ اما کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل اعتقاد دارد تعداد واقعی آنها خیلی بیشتر است.
از زمانی که کمیساریای عالی پناهندگان، کمپین #Belong را شش سال پیش آغاز کرد، ۹۵ دولت، جامعه مدنی و سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای، تعهداتی را برای مقابله با بی‌تابعیتی بر‌ عهده گرفتند.

شرق

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا