گوناگون

موج تازه گرانی مسکن

گزارش بانک مرکزی در این ماه نشان می‌دهد که متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران حدود ۲۳ میلیون تومان بوده است.

آرمان‌ملی- سوسن یحیی‌پور: در سال‌جاری شاهد رشد استثنائی بازار سرمایه بودیم و این موضوع منجر به هجوم نقدینگی گسترده‌ای به این بازار شد، اما در حال حاضر عده‌ای وضعیت آن را شکننده توصیف می‌کنند و معتقدند در شرایط فعلی نقدینگی بین دو بازار سرمایه و مسکن سیال است. همین امر طبیعتا به افزایش قیمت‌ها در بازار مسکن دامن زده است، ولی ایجاد موج تازه‌ای از گرانی در این بازار تنها به دلیل عنوان‌شده اتفاق نیفتاده، بلکه جلوگیری از انتشار گزارش‌های مرتبط با قیمت مسکن که با هدف کنترل و مدیریت التهابات در دستور کار قرار گرفته، بازار را به خاموشی فرو برده و در نبود شفافیت، شرایط برای افزایش قیمت مهیا شده است.

ماه گذشته بود که خبری مبنی بر جلوگیری از انتشار اطلاعات و آمار مرتبط با قیمت‌های بازار مسکن از سوی وزارت راه‌وشهرسازی در رسانه‌ها منتشر شد. این تصمیم دولت با واکنش‌هایی مشابه آنچه که در ارتباط با حذف قیمت مسکن و خودرو در سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها، شاهد بودیم، همراه شد. عده‌ای از کارشناسان بر این باورند که جلوگیری از انتشار آمار مسکن، زمینه تشدید انتظارات تورمی را فراهم می‌کند و عده‌ای دیگر می‌گویند شفافیت بازار همواره یک ابزار یاری‌رسان به حساب می‌آید و هر اقدامی که جلوی این شفافیت را بگیرد منجر به بهبود شرایط نخواهد شد، البته درباره‌ حذف قیمت از سایت‌های اینترنتی، صاحب‌نظران تاکید می‌کنند که این کار باید از سوی سایت‌های شناسنامه‌دار انجام شود تا آگهی‌های ساختگی به افزایش قیمت‌ها در بازارهای مختلف دامن نزد، اما در مورد جزئیات خبر منتشر شده، محمود محمودزاده- معاون وزیر راه‌وشهرسازی- به فارس گفته بود: «قرار نیست انتشار آمار متوقف شود، بلکه این آمار با دقت بیشتری منتشر خواهد شد، گفت. با توجه به اینکه متوسط قیمت اعلام شده در هر ماه، تنها مرتبط با آمار تهران است و آمار سایر نقاط کشور در این آمار ارائه نمی‌شود. از همین رو، طبیعی است که آمار مرتبط با تهران بیانگر وضعیت مسکن در کل کشور نباشد.» روز گذشته نیز محمودزاده به ایلنا خبر داد که گزارش‌های قیمت مسکن مجددا از پایان شهریورماه منتشر می‌شود و این‌بار گزارش قیمت مسکن در مقایسه کشوری و با اطلاعات تمام استان‌ها انتشار می‌یابد. هرچند گزارش قیمت مسکن در مردادماه امسال از سوی وزارت راه‌وشهرسازی ارائه نشد، اما گزارش بانک مرکزی در این ماه نشان می‌دهد که متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران حدود ۲۳ میلیون تومان بوده است.

انتشار قیمت با جزئیات بیشتر

معاون مسکن و امور ساختمان وزارت راه و شهرسازی در ادامه درباره حذف آمار و گزارش‌های قیمت مسکن در تهران اظهار کرد: قبل از به اجرا درآمدن اخذ کد رهگیری در معاملات اطلاعات کامل نبود و این امکان که همکاران ما نمونه‌های آماری کاملی از تمام استان‌ها بگیرند، وجود نداشت. او ادامه داد: آماری که از قیمت مسکن چه توسط وزارت راه و شهرسازی و چه بانک مرکزی اعلام می‌شود، قیمت متوسط تهران است اما باید قیمت متوسط کشوری هم اعلام شود.  معاون وزیر راه‌ و شهرسازی افزود: با توجه به مصوبه اخیر ستاد ملی مبارزه با کرونا مبنی بر الزامی شدن اخذ کد رهگیری در معاملات و درج آنها در سامانه مربوطه در تلاش هستیم که بتوانیم  معدل‌گیری از قیمت مسکن در استان‌های مختلف داشته باشیم و قیمت‌ها در سطح کشوری اعلام شود تا به واقعیت نزدیک‌تر باشد.  محمودزاده با بیان اینکه آماری که منتشر می‌شود واقعی نیست، اظهار کرد: وقتی قیمت مسکن در تهران به‌عنوان گران‌ترین شهر اعلام می‌شود، نمی‌تواند برای استانی مانند سیستان و بلوچستان مبنا باشد و بهتر است که گزارش قیمت‌ها به تفکیک استان‌ها و با توجه شرایط هر منطقه و استان منتشر شود. او با تاکید بر اینکه در تلاش هستیم که یک آمار پایه‌ای و قابل استناد از گزارش‌های قیمت مسکن در سطح کشور منتشر کنیم، گفت: موضوع مهم اطلاعات پایه است و استناد به این اطلاعات از انتهای شهریور ماه مجددا گزارش‌های قیمت مسکن با حضور تمام استان‌ها منتشر می‌شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا