گوناگون

“در شبکه فروش صلاحیت پای نوه‌ یکی از فقهای شورای نگهبان در میان است”

محمود صادقی، نماینده سابق مجلس در مصاحبه‌ای با اشاره به چگونگی کشف شبکه فروش صلاحیت نمایندگی و بازداشت ۲۰ نفر از جمله حقوق دانان، اعضای سابق شورای نگهبان و اعضای پژوهشکده شورای نگهبان، از مسکوت بودن پرونده خبر داده است……

محمود صادقی، نماینده دوره دهم مجلس روز دوشنبه ۱۷ شهریور در مصاحبه با وبسایت فراز گفته است که “شبکه فروش صلاحیت” با همکاری اکبر اعلمی نماینده مجلس ششم و پنج نفر دیگر و با هماهنگی نهادهای امنیتی از جمله اطلاعات سپاه، حفاظت اطلاعات شورای نگهبان و قوه قضائیه و دادستانی تهران به دام افتاده است.

صادقی به وبسایت فراز گفته است که دستگیری این افراد “عجولانه” بوده و اجازه نداد تا ابعاد بیشتری از پرونده روشن شود. این نماینده سابق مجلس از “تعلل نهادی امنیتی” در این پرونده نیز صحبت می‌کند.

طبق گفته صادقی روند رسیدگی به پرونده افراد دستگیر شده به “محاق” رفته و نتیجه رسیدگی‌ها تا کنون اعلام نشده است.

سایت فراز می‌نویسد هنوز مشخص نیست که پرونده “فروش صلاحیت” که پای نوه یکی از فقهای شورای نگهبان در میان بوده باز مانده یا بسته شده است.

سایت فراز ساعاتی پس از انتشار مصاحبه با محمود صادقی این مصاحبه را از صفحه خود حذف کرد.

سابقه ماجرا

به گزارش دویچه وله، ماجرای رشوه‌گیری‌های کلان برای تایید صلاحیت‌ها از تیرماه ۹۸ و با یک توئیتر محمود صادقی، نماینده تهران جنبه رسانه‌ای بیشتری پیدا کرد. او در یک پست توییتری از آیت‌الله جنتی، دبیر شورای نگهبان درباره فساد مالی در شورای نگهبان پرسیده بود. او از واسطه‌هایی که از آن‌ها تحت عنوان “دلالان میلیاردی” یاد می‌شود و مدعی ارتباط با شورای نگهبان هستند سخن گفته بود.

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در آن زمان خطاب به محمود صادقی گفته بود که او “هر آنچه را صبح خواب می‌بیند بی‌محابا منتشر می‌کند.” اما یک ماه بعد کدخدایی پس از دستگیری یک شبکه فروش صلاحیت در هتل “هویزه” تهران وجود این پدیده را تایید کرد.

دادستانی تهران بعد از دستگیری‌ها اطلاعیه داد و اعلام کرد ۱۲ نفر بازداشت شدند ولی محمود صادقی در مصاحبه با فراز گفته است که طبق شنیده‌ها تعداد بازداشتی‌ها ۲۰ نفر بوده‌اند.

فروش صلاحیت‌ها در آستانه انتخابات مجلس یازدهم به ویژه با رد صلاحیت ۹۰  نماینده مجلس برای انتخابات بعدی جنجالی شده بود. در آن زمان شایع شده بود که با پرداخت ارقامی نزدیک به چهار میلیارد می‌توان از شورای نگهبان برای صلاحیت تاییدیه گرفت.

نام دلالان و یا واسطه‌های شبکه فروش صلاحیت اعلام نشده است اما اکبر اعلمی که در کشف این شبکه نقش داشته به تازگی در کانال شخصی خود در تلگرام در این باره نوشت: «یک روحانی، یکی از قضات سابق، یکی از معاونین سابق استانداری، یکی از مدیران سابق سازمان برنامه، یک نماینده ادوار، یک کارآفرین و یک نماینده مجلس، ظرف تنها ۱۰روز؛ هفت شبکه مدعی خرید و فروش صلاحیت نمایندگی با دلایل و مدارک کافی شناسایی و یکی از شبکه‌های شناسایی شده با ذکر نام و مشخصات و شماره حساب، هلو پوست کنده در سر قرار تحویل حفاظت اطلاعات شورای نگهبان شد.»

سایت فراز در ادامه به ماجرای بعد از دستگیری‌ها هم اشاره می‌کند و می‌نویسد رحیمی رییس حفاظت و بازرسی شورای نگهبان که همکاری زیادی در پیگیری پرونده کرده بود، به شکل ناگهانی برکنار شد.

«وقتی به مجلس بروید این رقم را به دست می‌آورید»

محمود صادقی به فراز گفته است که فروش صلاحیت پیش از انتخابات مجلس در زمستان ۱۳۹۸ هم رخ داده بود، اما در جریان این انتخابات شیوع گسترده‌ای یافت و ارقام با افزایش قابل توجه تا چهار میلیارد تومان رسید. او ادامه می‌دهد اتفاقی که این بار رخ داد شیوع گسترده این پدیده بود و نمایندگان شهرهای مختلف که ردصلاحیت شده بودند، از ورامین گرفته تا یزد را در بر می‌گرفت.

به گفته نماینده پیشین مجلس، اعضای این باند به نمایندگانی که پیگیر تایید صلاحیت خودشان بوده‌اند و احیانا به بالا بودن مبالغ درخواستی معترض شده بودند، گفته‌اند: «وقتی به مجلس بروید این رقم را به دست می‌آورید».

صادقی همچنین گفته است که او به هیات نظارت مجلس یازدهم اسنادی از جمله فایل صوتی تحویل داده است که در آن فردی که مدعی واسطه‌گری است و با نوه یکی از فقهای سابق شورای نگهبان کار می‌کرده است، می‌گوید برای تایید صلاحیت فلان نماینده مجلس دهم ۲۰۰ میلیون گرفتیم.

همین واسطه در انتخابات دوره مجلس یازدهم نیز به شدت فعال بوده است. صادقی در این ارتباط ضمن اشاره به پرونده سینا کمالخانی گفته است که او با دریافت ۵۰۰ میلیون تومان برای انتخابات اخیر مجلس تایید صلاحیت شده بود.

سینا کمالخانی پس از تایید صلاحیت توسط شورای نگهبان از حوزه انتخاباتی تفرش به مجلس راه پیدا کرده بود اما پس از انتخابات اعلام شد که مدرک کارشناسی او جعلی بوده است و شورای نگهبان انتخابات این حوزه را باطل اعلام کرد. به گفته صادقی در ارتباط با تایید صلاحیت سینا کمالخانی، چند تن بازداشت شده‌اند.

این نماینده پیشین مجلس در ادامه مصاحبه خود با فراز  تاکید کرد که واسطه‌ها در قالب پوشش خیریه یا وجوهات کار می‌کنند و ارتباط کاری یا دوستی با اشخاص ذی‌نفوذ دارند.

او می‌گوید: «به طور مثال یکی از واسطه‌ها در فایل صوتی در پاسخ به این سوال که چطور این کار را انجام می‌دهد می‌گوید، از طریق کارشناس‌های پرونده در شورای نگهبان این فعالیت را انجام می‌دهد. واسطه می‌گوید که کارشناس خود می‌داند که باید چه کاری انجام دهد.»

با وجود فایل‌های صوتی و اسنادی که در اختیار نهادها و مقامات قضائی گذاشته شده ماجرای فساد مسکوت مانده و نتیجه رسیدگی‌ها تا کنون اعلام نشده است.

محمود صادقی در پایان صحبت‌های خود یادآور شده است که برای آخرین بار در خرداد ماه درباره این پرونده یک مقام قضایی وعده داده که در مقطع مناسبی در این باره اطلاع‌رسانی کند اما حدود سه ماه گذشته و وعده این مقام قضایی عملی نشده است.

صادقی در پایان صحبت‌های خود می‌گوید حال باید از قوه‌قضاییه پرسید که نتیجه این پرونده چه شد؟

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا