گوناگون

بزرگترین اردوگاه پناهجویان اروپا در آتش سوخت

شامگاه سه‌شنبه آتش در چند نقطه از کمپ موریا در جزیره لسبوس شعله کشید. موریا بزرگترین اردوگاه پناهجویان در اروپا است. پناهجویان به کمپ‌های دیگر منتقل شده‌اند. آیا آتش‌سوزی عمدی بوده است؟….

در نخستین ساعات چهارشنبه ۱۹ شهریور (۹ سپتامبر) آتش از چند نقطه از کمپ پناهجویی موریا در جزیره لسبوس یونان شعله‌ کشید. وزش باد به آتش دامن زد و موجب گسترش آن به سراسر اردوگاه و اطراف آن شد. ۲۸ مأمور آتش‌نشانی با هشت خودروی اطفاء حریق تلاش کردند آتش را مهار کنند. در حال حاضر آتش‌سوزی تحت کنترل در آمده است.

پناهجویان به دلیل سرایت آتش به کانتینرهای مسکونی به نقاط امن منتقل شدند.

در فضای مجازی و در رسانه‌های محلی یونان گزارش شده که دود و آتش مسیر فرار ساکنان کمپ را مسدود کرده بوده است. از کشته‌شدگان و یا مجروحان احتمالی خبری منتشر نشده است.

۱۲ هزار ۷۰۰ پناهجو از جمله هفت هزار کودک در اردوگاه موریا اسکان داده شده‌اند. این در حالی است که ظرفیت این اردوگاه کمتر از دو هزار ۹۰۰ نفر است. پناهجویان بارها با اعتراض به شرایط موجود خواستار انتقال به دیگر مناطق یونان یا دیگر کشورهای اروپایی شده‌اند.

شهردار جزیره لسبوس در شرق دریای اژه هم از ماه‌ها قبل به دلیل پر بودن بیش از حد کمپ، از وضعیت غیر قابل کنترل به شدت ابراز نگرانی کرده و درباره خطرات و پیامدها هشدار داده بود.

خروج پناهجویان از اردوگاه موریا در پی آتش‌سوزی خروج پناهجویان از اردوگاه موریا در پی آتش‌سوزی

به گزارش دویچه وله، درباره علت آتش‌سوزی فعلا فقط گمانه‌زنی می‌شود. پناهجویان گفته‌اند که مردم محلی کمپ را آتش زده‌اند. مردم هم می‌گویند که پناهجویان آتش را برافروختند.

کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست ‌وزیر یونان، پس از وقوع آتش‌سوزی در لسبوس بلافاصله نشست اضطراری برگزار کرد. وزیر مهاجرت، رئیس سرویس اطلاعاتی یونان و رئیس ستاد ارتش این کشور در این نشست شرکت کردند.

سخنگوی دولت یونان گفت که آتش‌سوزی “سازمان‌یافته و مشکوک” بوده است. او همچنین گفت که پناهجویان تلاش کرده‌اند تا مانع کار نیروهای آتش‌نشانی شوند.

شیوع پاندمی کرونا هم یکی دیگر از مشکلات پناهجویان کمپ موریاست.

کمپ موریا پس از آتش‌سوزی کمپ موریا پس از آتش‌سوزی

اخیرا نتیجه آزمایش کرونای یک مرد ۴۰ ساله از سومالی مثبت اعلام شد. این مسئله به نگرانی‌ها از شیوع گسترده بیماری کووید-۱۹ در کمپ موریا دامن زد. مقامات یونانی اردوگاه موریا را قرنطینه کرده‌اند. مقامات بهداشتی یونان با این حال گفته‌اند که تا کنون ۳۵ مورد مثبت کرونا در میان پناهجویان این کمپ ثبت شده است.

نهادهای مدافع حقوق پناهجویان اتحادیه اروپا را مسئول وخامت اوضاع در اردوگاه موریا می‌دانند.

رامونا لنز از سازمان امدادی “میدکال انترناشینال” می‌گوید اتحادیه اروپا می‌توانست با تخلیه اردوگاه‌های پناهجویان جزایر یونان شرایط بهتری را برای پناهجویان فراهم کند.

در حال حاضر ده‌ها هزار پناهجو از جمله در جزایر لسبوس، خیوس، ساموس و لیروس به سر می‌برند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا