اجتماعی

زندگی سخت کودکان زباله‌گرد در «گودها»

ریشه اصلی کار کودک، فقر و مشکلات معیشتی است پس لازم است که خدمات حمایتی و اجتماعی به کودکان ارائه شود به آن معنا که کودکان کار در جایگاهی که هستند، باید خدمات بگیرند، آموزش داده شوند، توانمند شوند و در صورت گرفتن کار آنها، باید این امکان برای آنها وجود داشته باشد که بتوانند از پس زندگی خود برآیند.

عضو کمیته حقوقی انجمن حمایت از حقوق کودکان از مکان‌های مملو از زباله در حاشیه شهرها به نام «گود» خبر داد و گفت: کودکان زباله‌گرد به گودها می‌روند و در آنجا در شرایط بسیار سخت و عجیبی زندگی و آنجا هم زباله‌گردی می‌کنند. به گزارش ایرنا، مونیکا نادی گفت: اینکه ما کودکان زباله گرد را از سطح شهر جمع کنیم اما به گودها توجهی نکنیم و نظارتی بر آنها نداشته باشیم طبیعتا نمی تواند نظارت کارآمد بر کودکان زباله‌گرد را به وجود بیاورد. وی ادامه داد: از سوی دیگر کودکان زباله‌گرد از این طریق امرار معاش می‌کنند و زندگی آنها تامین می شود، پس اگر کار آنها را بگیریم باید به فکر معاش کودکان نیز بود.

عضو کمیته حقوقی انجمن حمایت از حقوق کودکان گفت: ریشه اصلی کار کودک، فقر و مشکلات معیشتی است پس لازم است که خدمات حمایتی و اجتماعی به کودکان ارائه شود به آن معنا که کودکان کار در جایگاهی که هستند، باید خدمات بگیرند، آموزش داده شوند، توانمند شوند و در صورت گرفتن کار آنها، باید این امکان برای آنها وجود داشته باشد که بتوانند از پس زندگی خود برآیند. نادی تصریح کرد: به رغم وعده‌هایی که داده شده شاهدیم که همچنان کودکان در منظر عام، زباله‌گردی می‌کنند.

خدمات حمایتی و اجتماعی آنان اجرا نمی‌شود و پیمانکاران به راحتی کودکان را به کار می گیرند و خدمات بهداشتی آموزشی و اجتماعی که کیفیت زندگی کودکان را تحت تاثیر قرا ر می‌دهد، وجود ندارد. وی گفت: کودکان کار هر روز خشونت‌های زیادی تحمل می کنند و گویا هیچکس وظیفه قانونی خود را انجام نمی دهد و هیچ برنامه جامعی برای ورود به این حوزه وجود ندارد. آمار دقیقی از کودکان کار در کشور در دست نیست، آمارهای غیررسمی از حدود ۱۵ هزار تا هفت میلیون نفر کودک کار متغیر است.

براساس آمار اعلام شده از سوی بهزیستی در سال‌های اخیر ۵۵ درصد کودکان کار و خیابان که جذب مراکز این سازمان شده بودند، غیر ایرانی هستند که این میزان در تهران بیش از ۸۰ درصد است. گفته می‌شود پنج درصد کودکان کار با باندها کار می‌کنند. آیین نامه ساماندهی کودکان خیابانی در سال ۸۴ در هیأت دولت تصویب شد. همچنین در سال ۷۸ برنامه توسعه ششم نیز اهداف کمی را برای میزان پذیرش کودکان کار و خیابان قرار داد که در ماده ۸۰ هم سازمان بهزیستی مکلف شده با همکاری سایر دستگاه‌ها در این زمینه اقدام کند. براساس برخی آمارها نیز حدود ۴ هزار و ۶۰۰ کودک زباله‌گرد در تهران وجود دارد که بیش از ۹۵ درصد آنها خارجی هستند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا