اخبار

“حقیقت” با هیاهو فرق دارد

روحانی ادعا می‌کند با وجود برگزاری مراسم محرم روند ابتلا به کرونا در برخی استان‌ها کاهشی شده و این “افتخارآمیز” است. اظهارات مسئولان خلاف این ادعا را نشان می‌دهد و ۲۸ استان ایران همچنان در وضعیت قرمز و هشدار قرار دارند….

رئیس دولت دوازدهم پنج‌شنبه بیستم شهریور گفت: «عده‌ای فکر می‌کردند اگر اجازه عزاداری دهیم یا اگر مدارس باز شوند کرونا از کنترل ما خارج می‌شود اما می‌بینیم که چون پروتکل‌ها رعایت می‌شود، آمار ابتلا هم در برخی مناطق کاهشی است.»

آمار وزارت بهداشت، گزارش‌های رسانه‌ای و سخنان شمار زیادی از کارشناسان ستاد مقابله با کرونا اظهارات حسن روحانی را تائید نمی‌کنند.

تصمیم وزارت آموزش و پرورش برای باگشایی مدارس از ۱۵ شهریور که قرار بود در اغلب مناطق حضوری انجام شود، به دلیل مخالفت‌های گسترده پس گرفته شد و دو روز بعد اعلام شد که دانش‌آموزان الزامی به حضور در کلاس درس ندارند.

رئیس جمهوری درباره مراسم ماه محرم گفت: «گزارش برخی استان‌ها نشان می‌دهد علاوه بر برگزاری مراسم عزاداری در محرم شاهد کاهش روند ابتلا به کرونا هستیم و این افتخارآمیز است.»

مراسم عزاداری ماه‌های محرم و صفر از دو جنبه نگرانی‌ها در مورد اوج‌گیری دوباره شیوع کرونا را افزایش داده است؛ از طرفی عدم رعایت توصیه‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری فیزیکی در مراسم عزاداری، از طرف دیگر بیشتر شدن مسافرت به خاطر تعطیلی‌ها.

مطابق تصویرها و ویدئوهایی که در فضای مجازی منتشر شده، در مراسم مذهبی روزهای گذشته در موارد زیادی توصیه‌های بهداشتی به درستی رعایت نشده است.

روزنامه همشهری دهم شهریور در گزارشی نوشت، آمار سفرهای انجام شده به شمال ایران نشان می‌دهد طی پنج روز گذشته حدود چهار میلیون نفر به سه استان گلستان، مازندران و گیلان سفر کرده‌اند. گلستان به لحاظ شیوع کرونا در وضعیت هشدار و دو استان دیگر در وضعیت قرمز قرار دارند.

ادعای مغلطه‌آمیز

نکته دیگری که سخنان روحانی را مغلطه‌آمیز جلوه می‌دهد نظر اغلب کارشناسان است که می‌گویند تاثیر عدم توجه به توصیه‌های بهداشتی ۲ تا سه هفته بعد معلوم می‌شود.

افزون بر این، مطابق آمار وزارت بهداشت، موارد جدید ابتلا به کرونا که در هفته دوم شهریور به زیر ۲هزار نفر رسیده بود از چهاردهم این ماه به بعد به جز یک روز مدام بالاتر از این رقم بوده است.

سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری بیستم شهریور اعلام کرد طی شبانه‌روز گذشته ۲هزار و ۶۳ مورد ابتلا به کرونا شناسایی شده و ۱۲۹ نفر در ارتباط به بیماری کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

به گفته سیما سادات لاری، از ۳۱ استان ایران ۱۳ استان به لحاظ شیوع کرونا در وضعیت قرمز و ۱۵ استان در وضعیت هشدار قرار دارند. این وضعیت از هفته‌ها پیش تقریبا هر روز به همین گونه بوده است.

تا بیستم شهریور تعداد مجموع مبتلایان شناسایی شده به ویروس کرونا در ایران به ۳۹۵هزار و ۴۸۸ نفر و شمار قربانیان آن به ۲۲هزار و ۷۹۸ رسیده است.

افزایش حدود ۱۵ درصدی موارد بستری در تهران

به گزارش دویچه وله، علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونای کلانشهر تهران، روز چهارشنبه گفته است در مقایسه با هفته گذشته موارد جدید بستری بیماران مبتلا به کرونا در تهران نزدیک به ۱۵ درصد افزایش داشته است.

او دو روز پیشتر پیش‌بینی کرد با توجه به رویدادهای مختلف، به خصوص افزایش سفرها در تعطیلات ماه محرم، موج سوم کرونا زودتر از ابتدای پائیز و در روزهای آینده شروع شود.

سازمان بهداشت جهانی از مدتی پیش پروتکلی تهیه و برای بازگشایی مدارس سه شرط تعیین کرد که مربوط به وضعیت شهری است که مدرسه در آن قرار دارد.

دکتر مسعود مردانی، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا، در گفت‌وگو با همشهری آنلاین این شرط را این گونه توضیح داد: موارد جدید ابتلا در شهر به کمتر از ۱۰ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر طی یک هفته برسد، کمتر از پنج درصد آزمایش‌های تشخیص کرونا در هفته مثبت باشد و تعداد مراجعه‌کنندگان به مراکز درمانی با علائم کرونا در هفته از پنج درصد تعداد کل بیماران بیشتر نباشد.

بی‌توجهی به سه شرط بازگشایی مدارس

به گفته مردانی این سه شرط در ایران رعایت نشده و به همین دلیل بازگشایی “عجولانه” مدارس می‌تواند فاجعه‌آفرین باشد و مشکلات را ده‌چندان کند.

شرط کمتر از پنج درصد بودن آزمایش‌های تشخیص مثبت به دلیل اعلام نشدن تعداد لازم آزمایش به نسبت جمعیت چندان دقیق و راهگشا به نظر نمی‌رسد. در ایران و اغلب کشورهای کمتر توسعه یافته میزان آزمایش‌ها به نسبت جمعیت بسیار ناچیز است.

برپایه آمار وزارت بهداشت، از ابتدای اسفند و تائید رسمی شیوع کروتا تا بیستم شهریور سه میلیون و ۴۸۳ هزار و ۷۲۷ تست تشخیص کووید۱۹ در ایران انجام شده است.

در ماه‌های اول تعداد آزمایش‌ها در روز حدود ۱۱ هزار مورد بیشتر نبود و اکنون به ۲۶ هزار افزایش یافته است. در کشوری مانند آلمان با جمعیتی تقریبا اندازه ایران، در ماه جاری تعداد آزمایش‌ها در هفته از یک میلیون مورد بیشتر بوده است.

عباس آقازاده، رئیس مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی ایران ۱۴ شهریور هشدار داد که بازگشایی مدارس بدون فراهم کردن امکانات لازم برای رعایت توصیه‌های بهداشتی و یک برنامه مشخص و دقیق “می‌تواند در کمترین فاصله زمانی به یک فاجعه انسانی تبدیل شود”.

آقازاده در نامه سرگشاده‌ای خطاب به حسن روحانی که ریاست ستاد ملی مقابله با کرونا را بر عهده دارد، تاکید کرد که “دستور” وزیر آموزش و پرورش “با شرایط حاکم بر همه‌گیری ویروس کرونا و وضعیت قرمز بسیاری از مناطق کشور، همخوانی ندارد”.

او این کار را “به خطر انداختن جان میلیون‌ها دانش‌آموز و آموزگار و خانواده‌های ایشان، و دخالت در کارشناسی تخصصی نحوه مقابله و مبارزه با بیماری از سوی مسؤلین غیرمرتبط با امور بهداشتی” خواند و از روحانی خواست از بازگشایی حضوری مدارس در همه مناطق “اکیدا جلوگیری” کند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا