زحمتکشان

راه کارهای رژیم ولایی برای فرار یا به تعویق انداختن پرداخت مقرری بیکاری متقاضیان!

یک روز کامل معطلی برای دریافت یک کد احراز هویت ساده؛ وقتی روش موجود را به روش جدیدتری تبدیل می‌کنند و اسمش را الکترونیکی کردن فرایند و حذف مراجعات حضوری به ادارات کار  و کاریابی‌ها می‌گذارند، باید قاعدتاً تاخیر کار و سردرگمی مردم کمتر شود. بعد از شش ماه “مقرری بیکاری متقاضیان” برقرار نشد.

حسین کریمی (دبیر کانون عالی کاریابی‌های کشور) در گفتگو با خبرنگار ایلنا، در ارتباط با مشکلات بیمه بیکاری و سردرگمی مردم می‌گوید: انتقاد بسیار به سخنان مسئولان در توجیه دیرکردهای پنج ماهه و شش ماهه در برقراری مقرری بیکاری وارد است. وقتی روش موجود را به روش جدیدتری تبدیل می‌کنند و اسمش را الکترونیکی کردن فرایند و حذف مراجعات حضوری به ادارات کار  و کاریابی‌ها می‌گذارند، باید قاعدتاً تاخیر کار و سردرگمی مردم کمتر شود.

به گفته وی، در بیمه بیکاری مردم به حال خود رها شده‌اند و الکترونیکی شدن روند به ضرر مراجعان تمام شده است.

تا قبل عید روند کار چقدر طول می‌کشید؟

کریمی ادامه می‌دهد: تا قبل از عید وقتی یک کارگر بیکار می‌شد، با فقط یکبار مراجعه حضوری به دفاتر کاریابی، احراز هویت را انجام می‌داد. مدارک را به دفتر کاریابی تحویل می‌داد. این مدارک اسکن شده و در سامانه مربوطه ثبت می‌شد؛ از متقاضی اثر انگشت هم گرفته می‌شد که این کارها نهایتاً در عرض ده دقیقه یا یک ربع ساعت انجام می‌شد. بعد هم بین یک هفته تا ده روز طول می‌کشید تا مراحل طی شود و مقرری پرداخت شود. فقط یکبار حضور به کاریابی لازم بود و متقاضیان فقط ۲۷ هزار تومان به دفاتر کاریابی می‌پرداختند؛ این دفاتر علاوه بر ثبت نام برای مقرری بیکاری، هم کار مشاوره شغلی را انجام می‌دادند و هم متقاضی را هدایت و راهنمایی می‌کردند…

مردم برای گرفتن یک کد احراز هویت باید یک روز یا گاهی دو روز در صف‌های دفاتر پیشخوان منتظر بمانند.  این تغییر روش، از دفاتر کاریابی به دفاتر پیشخوان، موجب علافی و سردرگمی بیشتر مردم شده است.

این فعال صنفی کاریابی‌ها، با بیان اینکه “وزارت کار با این آنلاین‌سازی یک مرحله جدید اضافه کرده است: احراز هویت در دفاتر پیشخوان”؛ ادامه می‌دهد: وقتی مردم راحت به دفاتر کاریابی‌ها می‌رفتند و خیلی زود کارشان تمام می‌شد، چرا روند را  تغییر دادید؟! الان باید متقاضی برای احراز هویت حتماً باید به دفاتر پیشخوان مراجعه کند. دفاتر پیشخوان هم به شدت شلوغ است و کار متقاضی را با تاخیر بسیار انجام می‌دهد؛ گاهاً این دفاتر متقاضیان را سر می‌دوانند و معطل می‌کنند. در دفاتر پیشخوان هزار جور خدمت انجام می‌دهند و همیشه شلوغ هستند؛ بنابراین مردم برای گرفتن یک کد احراز هویت باید یک روز یا گاهی دو روز در صف‌های این دفاتر منتظر بمانند. این تغییر روش، از دفاتر کاریابی به دفاتر پیشخوان، موجب علافی و سردرگمی بیشتر مردم شده است.

به گفته وی، هر متقاضی باید چند ساعت برای دریافت یک کد ساده در صف‌های دفاتر  پیشخوان منتظر بماند و بدیهی‌ست که این انتظار هیچ تناسبی با آنلاین شدن کار و حذف مراجعات حضوری ندارد.

دردسرهای ثبت‌نام در سامانه جامع روابط کار

کریمی با بیان اینکه بعد از دریافت کد، کار تمام نمی‌شود و متقاضی باید در سامانه‌ی جامعه روابط کار ثبت نام کند؛ ادامه می‌دهد: از ۲۵۰ هزار نفر متقاضی مقرری بیکاری، بیش از نیمی حداقل‌بگیر هستند و بسیاری از این کارگران ساده، اطلاعات اینترنتی چندانی ندارند و گاهاً در ثبت نام در سامانه با مشکل مواجه می‌شوند. خیلی از این کارگران در خانه امکانات اینترنت ندارند و برای ثبت‌نام در سامانه باید به کافی‌نت یا دفاتر کاریابی مراجعه کنند. این مراجعه مجدد، هم برای متقاضی هزینه دارد و هم احتمال ابتلا به کرونا را افزایش می‌دهد؛ وزارت کار ابتدا ادعا می‌کرد قرار است از مراجعات حضوری مردم به خاطر خطر ویروس کرونا کاسته شود اما حالا بسیاری از متقاضیان مجبور شده‌اند به‌جای یکبار مراجعه، دو بار یا حتی چند بار به دفاتر مختلف مراجعه کنند!

متقاضیان گاهی مجبور می‌شوند برای اسکن مدارک یا ثبت نام، بارها و بارها به دفاتر کافی نت یا کاریابی‌ها مراجعه کنند؛ چراکه هر بار به یک اشکال تازه برمی‌خورند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا