بین‌المللی

توافق چین و هندوستان برسر عقب نشینی فوری نیروها از مرز موردمناقشه

وزرای خارجه چین و هندوستان روز جمعه با انتشار یک بیانیه مشترک اعلام کردند که نیروهای نظامی آنها باید فوراً از منطقه مرزی و موردمناقشه هیمالیا عقب نشینی کنند.

به گزارش مهر به نقل از الجزیره، «وانگ ئی» وزیر خارجه چین و «اس. جی شانکار» همتای هندوستانی وی با انتشار بیانیه ای مشترک اعلام کردند که وضعیت کنونی در مناطق مرزی دو کشور به سودِ هیچیک از دو طرف نیست.

در همین راستا، این مقامات بلندپایه در یک بیانیه مشترک بر لزوم عقب نشینی فوری نیروهای نظامی دوطرف از بن بست چندماهه در مرز مورد مناقشه هیمالیا خبر دادند.

وانگ ئی، وزیر خارجه و عضو شورای دولتی چین و جی شانکار وزیر خارجه هندوستان روز جمعه در حاشیه نشست وزرای خارجه «سازمان همکاری شانگهای» در مسکو و به منظور پایان دادن به وخیم ترین مناقشه دهه های اخیر در مرز دو کشور با یکدیگر دیدار کردند.

در بیانیه مشترک این دو دیپلمات بلندپایه آمده است: «وزرای خارجه دو کشور توافق کردند که وضعیت کنونی در منطقه مرزی به نفع هیچیک از طرفها نیست، بنابراین آنها توافق کردند که نیروهای مرزی دو طرف باید به گفتگوهای خود ادامه دهند، فوراً عقب نشینی کنند، فاصله مناسب را حفظ کنند و تنشها را کاهش دهند».

وزارت خارجه چین بطور جداگانه اعلام کرد که ارتباطات با هندوستان را از طریق کانالهای دیپلماتیک و نظامی حفظ می کند و به «اعاده صلح و آرامش» در منطقه مرزی مورد مناقشه متعهد است.

دولت چین همچنین اعلام کرد که وزیر خارجه این کشور به همتای هندوستانی خود گفته است که «ضروری است اقدامات تحریک آمیز همچون شلیک [تیر] و سایر اقدامات خطرناکی که ناقض تعهدات دوطرف است، فوراً متوقف شود».

بنا به اعلام دولت چین، برای تنش زدایی تمام پرسنل و تجهیزاتی که در منطقه مرزی تخطی کرده اند، باید انتقال یابند و نیروهای مرزی هر دو طرف «باید فوراً عقب نشینی کنند».

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا