حقوق بشر

“ایران به لحاظ تعداد زندانی مقام ششم جهان را دارد”

گزارش تازه سازمان موسوم به “نامه زندان جهان” می‌گوید که آمریکا همچنان با فاصله زیاد دارای بیشترین تعداد زندانی در میان کشورهای جهان است.

از یازده میلیون زندانی جهان دو میلیون نفر در آمریکا هستند که این کشور را به نسبت تعداد زندانیان در مقیاس صد هزار نفر در ردیف اول جهان قرار می‌دهد.

به ازای هر صد هزار نفر در آمریکا ۶۵۵ زندانی وجود دارد. گزارش یادشده می‌گوید که در دهه‌های اخیر شمار زندان‌هایی که در آمریکا ساخته شده از تعداد دانشگاه‌ها بیشتر است.

در تایلند و برزیل و روسیه نیز شمار زندانیان در مقیاس صد هزار نفر جمعیت بالاست. در تایلند در ازای هر صد هزار نفر جمعیت ۵۴۴ نفر در زندان‌ها به سر می‌برد. این رقم در مورد برزیل و روسیه به ترتیب ۳۵۷ نفر و ۳۴۶ نفر است.

ایران در ازای هر صدهزار جمعیت ۲۹۴ نفر زندانی دارد و بعد از ترکیه در مقام ششم جهان ایستاده است. آلمان با ۷۱ زندانی در ازای هر صد هزار نفر جمعیت در رده ۱۷۴ در میان ۲۲۳ کشور و منطقه جهان ایستاده است.

در ماه‌های اخیر مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی اظهاراتی در باره آزادی موقت و دائم شماری از زندانیان در پی بحران کرونا و در راستای خلوت‌کردن زندان‌ها کرده‌اند. معلوم نیست که چه تعداد زندانی واقعاَ در این ارتباط آزاد شده‌اند و آیا در آمار بالا هم این رقم لحاظ شده است یا نه.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا