زنان

زنان افغانستان در مقابل طالبان تندرو

چهار زن افغان که قانون سرکوبگر طالبان را متحمل شده بودند و از زمان اخراج شبه‌نظامیان برای دستاوردهای شکننده مبارزه کرده‌اند، در مذاکرات صلح روبه‌روی این گروه تندرو قرار گرفته‌اند. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، حضور آنها بر سر میز مذاکره در افغانستان دارای سلسله‌‌مراتب درخور توجهی است، اگرچه تعداد آنها با توجه به تیم افغانستان متشکل از ۱۷ مرد دیگر و تیم تماما مرد طالبان، کمتر است…….

«فائزه کوفی»، یکی از مذاکره‌کنندگان پیش از مذاکرات که روز شنبه آغاز شد، به خبرگزاری فرانسه گفته بود: «طالبان باید متوجه این باشد که در حال روبه‌روشدن با افغانستان جدیدی است که باید یاد بگیرند با آن زندگی کنند». این سیاست‌مدار و مبارز برجسته حقوق زنان در طول حرفه خود از دو تلاش برای ترور جان سالم به در برده که آخرین آن ماه گذشته در کابل اتفاق افتاد. او پیش از این تیراندازی ناموفق گفته بود: «بودن در چنین نقش مهمی، چیز رایجی در افغانستان نیست، بنابراین تو باید راه خودت را در بین کسانی پیدا کنی که به حضور زنان اعتقادی ندارند».
طبق این گزارش، امروز سیستم سلسله‌مراتبی سنتی، به‌عنوان هنجار و زندگی اکثر زنان باقی مانده و در مناطق روستایی از زمان حمله به رهبری آمریکا در ۲۰۰۱ که به سرنگونی طالبان انجامید -که دختران را از مدرسه‌رفتن و زنان را از سرکار‌رفتن منع می‌کرد- بهبود کمی پیدا کرده است. با این حال در کابل و دیگر شهرهای افغانستان، پیشرفت‌هایی حاصل شده است و زنان در سطح متوسطه و عالی تحصیل می‌کنند، در جایگاه‌های منتخب دارای سمت هستند و کسب‌وکار اداره می‌کنند، با وجود آنکه تعداد آنها به‌طور نامتناسبی کم است.
«فاطیما گیلانی» ۶۶‌ساله، متخصص حقوق اسلامی و مذاکره‌کننده، به خبرگزاری فرانسه گفت زنان درباره مذاکرات با طالبان بیمناک هستند. این چهره مذاکره‌کننده زن افزود او حمایت مردان تیمش را داراست که دقیقا به چیزی باور دارند که او باور دارد. او ادامه داد: هر زنی در افغانستان ترس دارد. ما همیشه ترس داریم که هر زمان تغییری در افغانستان در شرف است و هر زمان یک تغییر سیاسی به وقوع بپیوندد، این زنان هستند که آسیب می‌بینند.
این مذاکرات ابتدا باید بر «ارزش‌های مشترک»، مانند اسلام و بعد دستیابی به آتش‌بس در درگیری افغانستان که از سال ۲۰۰۱ تاکنون ده‌ها هزار نفر را کشته و میلیون‌ها نفر را آواره کرده است، متمرکز شود. طالبان فقط اظهارات مبهمی درباره حقوق زنان داشته و گفته‌اند این حقوق از طریق ارزش‌های اسلام، حفظ خواهد شد.
«حبیبه سرابی»، مذاکره‌کننده دیگر که تحت قانون طالبان از کارکردن محروم شده بود و ناچار شد به پاکستان فرار کند تا بتواند تدریس کند، می‌خواهد مطمئن شود افغانستان یک جمهوری باقی می‌ماند، نه یک امارت تحت کنترل طالبان؛ جایی که قوانین مذهبی بر حقوق مشروع غلبه دارد. او روز شنبه به خبرگزاری فرانسه گفت افتتاحیه مذاکرات، بسیار مثبت بوده است. زن دیگر در تیم مذاکره «شریفه زورماتی»، مجری سابق و سیاست‌مدار محلی در منطقه شرقی استان «پاکیتا» است. این تیم پیش‌تر دارای عضو زن پنجمی هم به نام «شهلا فرید»، وکیل و فعال حقوق زنان بود، اما دیگر در تیم مذاکره نیست.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا