اخبار

سازمان جهانی بهداشت؛ رکورد ابتلا به کرونا

سازمان جهانی بهداشت از شکستن رکورد ابتلا به ویروس جدید کرونا در سراسر جهان خبر داد. دست‌کم ۹۳۰ هزار و ۳۰۷ مورد جدید فقط در یک روز تأیید شده است. هند با بیش از ۹۴ هزار مورد در یک روز بالاترین شمار مبتلایان را داشته است….

۲۳ شهریور ماه ۱۳۹۹، از زمان بروز ویروس کووید-۱۹ در جهان بیش از هر زمان دیگر ابتلا به این ویروس ثبت شد. بیشترین موارد در هند، آمریکا و برزیل بوده است.

سازمان جهانی بهداشت گفته است که دست‌کم  ۹۳۰ هزار و ۳۰۷ مورد جدید فقط در یک روز تأیید شده است. این میزان ابتلا حدود یک‌هزار مورد بیشتر از بالاترین میزان در یک هفته قبل است. رکورد قبلی گزارش شده توسط سازمان جهانی بهداشت در تاریخ ۶ سپتامبر ۳۰۶ هزار و ۸۵۷ مورد بود. از زمان شیوع ویروس کوویدـ۱۹ در جهان بیش از ۲۸,۶ میلیون نفر به آن مبتلا شده‌اند.

با این حال، به گفته کارشناسان شمار موارد گزارش نشده زیاد است. اسپانیا پس از هند، آمریکا و برزیل با حدود ۱۲ هزار مبتلای جدید در یک روز، در رتبه چهارم قرار دارد.

طبق آمار سازمان جهانی بهداشت تا روز یکشنبه ساعت ۱۳، بیش از ۹۱۷ هزار نفر مبتلا به ویروس کوویدـ۱۹ در جهان فوت کرده‌اند. بر اساس داده‌های سازمان جهانی بهداشت، اخیراً تعداد مرگ گزارش‌شده روزانه نسبتاً ثابت مانده است. روز یکشنبه در حدود ۲۴۰۰ مرگ در ۲۴ ساعت ثبت شد.

هانس کلوگه، مسئول بخش اروپایی سازمان جهانی بهداشت به خبرگزاری فرانسه اعلام کرد این سازمان پیش‌بینی می‌کند که اروپا شاهد افزایش روزانه مرگ ناشی از  ویروس کوویدـ۱۹ در ماه‌های اکتبر و نوامبر باشد.

کلوگه در این‌باره گفت: «وضعیت کنونی دشوارتر خواهد شد. در ماه‌های اکتبر و نوامبر، ما شاهد مرگ‌ومیر بیشتری خواهیم بود.» در حال حاضر اروپا با افزایش موارد ابتلا روبه‌رو است، هرچند شمار درگذشتگان نسبتاً ثابت مانده است.

وزارت بهداشت هند روز دوشنبه ۲۴ شهریور / ۱۴ سپتامبر دست‌کم ۹۲ هزار و ۷۱ مورد جدید ابتلا به ویروس را گزارش کرد. بدین ترتیب شمار کل موارد ابتلا در این کشور به چهار میلیون و ۸۵ هزار نفر رسید.

این رقم کمی کمتر از آمار روز یکشنبه است که بیش از ۹۴ هزار مورد ابتلا گزارش شده بود. با این حال هند همچنان روزانه بیش از ۹۰ هزار نفر مبتلا به ویروس کوویدـ۱۹ را ثبت می‌کند.

همچنین بیش از ۱۱۰۰ مورد مرگ‌ومیر در این کشور گزارش شده و شمار کشته‌ها تقریباً به ۸۰ هزار نفر رسیده است.

شمار مبتلایان به کوویدـ۱۹ در آمریکا به بیش از ۶ میلیون ۷۰۰ هزار نفر و شمار جان‌باختگان بر اثر این ویروس به ۱۹۸ هزار و ۵۰۰ نفر رسید که بالاترین آمار در جهان است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا قرار بود نخستین گردهمایی کارزار انتخاباتی خود در داخل سالن را در ایالت نوادا برگزار کند، اما مقام‌های محلی هشدار دادند که این گردهمایی می‌تواند محدودیت‌های اعمال‌شده را نقض کند.

برزیل با حدود چهار میلیون و ۳۳۵ هزار مورد ثبت ابتلا به ویروس و بیش از ۱۳۱ هزار و ۶۶۰ نفر درگذشته، در رده سومین کشور با بالاترین آمار قرار دارد.

کمیسیون ملی بهداشت چین در یک شبانه روز ۱۰ مورد جدید ابتلا به ویروس را گزارش داده که موارد تأیید شده این کشور را به ۸۵ هزار و ۱۹۴ مورد رسانده است.

در بیانیه روز دوشنبه کمیسیون ملی بهداشت چین گفته شده که هیچ مورد مرگ جدید ناشی از کوویدـ۱۹ گزارش نشده است و شمار کشته‌ها بدون تغییر کمی بیش از چهار هزار و ۶۰۰ نفر مانده است.

در اسرائیل بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این کشور اعلام کرد که با دور تازه شیوع ویروس کوویدـ۱۹ محدودیت‌های سخت‌گیرانه این هفته در سراسر کشور اعمال خواهد شد

در یک شبانه روز اخیر ۹۹۲ مورد ابتلای جدید به ویروس در اسرائیل گزارش شده و شمار کل مبتلایان را به ۱۵۷ هزار نفر نزدیک کرده است. در این کشور تاکنون حدود یک هزار و ۱۲۰ نفر جان خود را به دلیل ابتلا به کوویدـ۱۹ از دست داده‌اند.

در یونان که پناهجویان زیادی در اردوگاه‌ها به‌سر می‌برند و مدارس در روز دوشنبه بازگشایی می‌شوند، مقام‌های بهداشتی ۲۰۷ مورد ابتلای جدید به ویروس کوویدـ۱۹ و سه مورد مرگ را ثبت کرده‌اند.

کل مبتلایان به این ویروس در یونان ۱۳ هزار و ۲۴۰ نفر و شمار جان‌باختگان به ۳۰۵ نفر رسیده است.

کرونا در ایران همچنان قربانی می‌گیرد. در برخی استان‌ها ظرفیت تخت‌های بیمارستانی تکمیل شده و مسئولان می‌گویند نگران رسیدن پاییز و همزمانی کرونا و آنفولانزا هستند آن هم در وضعیتی که واکسن آنفولانزا به اندازه کافی در دسترس نیست.

وضعیت در ۱۲ استان ایران همچنان قرمز و روند ابتلا افزایشی است. در ۱۰ استان نیز روند ابتلا «متوسط» گزارش می‌شود. بازگشایی مدارس در ۱۵ شهریور و امتناع دولت از تعطیلی مراکز عمومی و خرید احتمال انتقال ویروس و افزایش شمار بیماران را افزایش داده است.

فرماندار سلسله در استان لرستان شنبه ۲۲ شهریور ابتلای ۳۹ دانش‌آموز در مدارس الشتر و فیروز‌آباد به کرونا را تایید کرد و گفت که مدارس این دو شهر تا ۳۰ شهریور تعطیل خواهد بود.

در استان چهارمحال و بختیاری نیز گزارش‌های تائید‌نشده‌ای از ابتلا دانش‌آموزان به کرونا منتشر شده است. مقام‌های دولتی در منطقه اما این موضوع را رد می‌کنند.
در استان خوزستان نیز رئیس شبکه بهداشت گتوند مرگ یک دانش‌آموز بر اثر کرونا را تائید کرده اما گفته که مشخص نیست او در کجا به این ویروس مبتلا شده است.

در میهن مان ایران

آموزش و پرورش حضور دانش‌اموزان در مدرسه را «اختیاری» اعلام و برای تشکیل کلاس‌های درس یک پروتکل بهداشتی ابلاغ کرده است. مینو محرز «عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا» اما گفته است که با سرد شدن هوا، در و پنجره بسته می‌شود و تهویه هوا به درستی اتفاق نمی‌افتد. در این صورت در یک محیط بسته حتی اگر افراد از ماسک هم استفاده کنند، احتمال انتقال بیماری کووید-۱۹ وجود دارد. در مدارس هم باید این موارد مورد توجه قرار گیرد.

به گفته او دانش‌آموزان و کودکان می‌توانند انتقال دهنده این بیماری باشند. به ویژه آنکه علائم بیماری در این گروه سنی مشخص نیست.

شروع فصل سرما و همزمانی کرونا و آنفولانزا در ایران موجب نگرانی برخی مقام‌های دولتی و کارشناسان شده است.

بهروز اکرمی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی گفته است: هم‌پوشانی آنفلوآنزا و کرونا بسیار بسیار خطرناک است و کادر درمان را ممکن است در تشخیص به اشتباه بیندازد و هزاران مشکل دیگر را رقم بزند.

به گفته او بیمارستان‌های استان مرکزی دیگر ظرفیت برای پذیرش بیماران جدید ندارند و «اگر روند شیوع بیماری و ابتلا به شدت افزایشی باشد، بی تعارف باید گفت که امکانات درمانی استان پاسخگو نیست و اگر با پیک وحشتناک مواجه شویم حتی با بسیج کردن تمامی بیمارستان‌ها باز هم جوابگو نخواهیم بود».

استان مرکزی یکی از ۱۲ استانی است که کمیته اپیدومیولوژی کرونا وضعیت در آن را «قرمز» و صعودی اعلام کرده است.

در استان خوزستان هم که برپایه گزارش همین کمیته روند ابتلا «متوسط» اعلام شده، به گفته سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اهواز ۱۹۵۰ تخت جدید برای پذیرش بیماران مبتلا به کرونا در استان آماده شده است.

فرهاد ابول‌نژاد گفته که ظرفیت تمامی تخت‌های ای‌سی‌یو بیمارستان رازی اهواز «تقریبا  تکمیل شده است».

همزمانی آنفولانزا و کرونا در ایران از این جهت می‌تواند خطرناک‌تر شود که به گفته رئیس سازمان غذا و دارو واردات واکسن این بیماری منتظر تامین ارز است.

تامین نشدن ارز برای واردات دارو از سوی بانک مرکزی سبب شد گروهی از تولیدکنندگان و تجار دارو یک هفته قبل نسبت به کمبود دارویی در ایران هشدار بدهند.

کووید ۱۹ تا ظهر یکشنبه ۲۳ شهریور جان ۲۳ هزار و ۱۵۷ نفر را بر بنیاد آمارهای رسمی وزارت بهداشت و درمان گرفته است. تنها در شبانه روز گذشته (۲۲ تا ۲۳ شهریور) ۱۲۸ بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند. در همین بازه زمانی ۲ هزار و ۸۹ بیمار جدید شناسایی شد که به گفته سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت و درمان ۹۵۶ نفر از آنان بستری شدند.

او وضعیت استان‌های تهران، مازندران، گیلان، قم، اصفهان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، کرمان، خراسان شمالی، سمنان، یزد، زنجان و قزوین را قرمز اعلام کرد. کمیته اپیدومولوژی این ستاد اما وضعیت در استان مرکزی را هم قرمز گزارش کرده است.

به گفته لاری استا‌های آذربایجان غربی، البرز، فارس، لرستان، هرمزگان، اردبیل، بوشهر، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی، مرکزی، ایلام، چهارمحال و بختیاری، گلستان و خوزستان هم در «وضعیت هشدار» قرار دارند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا