زحمتکشان

کارگران پیمانی آبفای اهواز خواهان رسیدگی به وضعیت استخدامی خود شدند

کارگران پیمانکاری آبفای اهواز خواستار تعیین تکلیف وضعیت قراردادهای خود در آب فاضلاب اهواز شدند که باید در چارچوب بخشنامه آبفای کشور قراردادهای استخدامی‌ آنها از پیمانکاری به قرارداد دائم تغییر کند.

یکی از کارگران پیمانکاری آب و فاضلاب اهواز به خبرنگار ایلنا گفت: چندین ماه است بخشنامه تبدیل وضعیت  کارگران پیمانکاری آبفای اهواز از سوی آبفای کشور ابلاغ شده و آبفای اهواز این موضوع را از کارگران پنهان کرده است و در مقابل خواسته اعتراضی کارگران هم پاسخی نمی‌دهد تا اینکه شماری از کارگران در روزهای گذشته تصمیم به پیگیری گرفتیم و پس از مراجعه ۱۷ نفر از کارگران از اهواز به آبفای کشور در تهران، ارسال این بخشنامه به آبفای اهواز تایید شد.

او با یادآوری اینکه فقط حدود ۳۰۰ کارگر در آبفای اهواز به صورت پیمانکاری به عنوان موتورچی وپمپ‌چی مشغول به فعالیت هستند، گفت: ماهیت کار این کارگران و سایر همکارانی که به صورت پیمانکاری و قرارداد موقت مشغول کارند دائمی است اما به دلیل نامشخص بودن آیین‌نامه‌های مربوط به تبصره یک ماده ۷ قانون کار، این کارگران سالهاست به صورت قرارداد موقت و پیمانکاری استخدام شده‌اند.

وی یادآور شد: در حال حاضر کارگرانی که در آبفای اهواز شرایط استخدامی آنها از وضعیت پیمانکاری به قرارداد موقت با کارفرمای اصلی تغییر کرده است، از وضعیت بهتری برخودار هستند و ثبات شغلی دارند.

این کارگر آبفای اهواز درادامه گفت: اصرار آبفای اهواز برای پنهان کردن بخشنامه تبدیل وضعیت کارگران پیمانکاری و قرارداد موقت برای ما قابل فهم نیست با این حال وقتی مدارک مستند ارسال این بخشنامه را از سازمان آبفای کشور دریافت کردیم و به مسئولان آبفای اهواز نشان دادیم آنها چاره‌ای جز قبول دریافت این بخشنامه را نداشتند و در نهایت قرار شد آذر ماه سالجاری با برگزاری آزمون همه کارگران مشمول این بخشنامه تبدیل وضعیت شوند.

وی با یادآوری این نکته که کارگران آبفای اهواز برخلاف نیروی کار رسمی و قرارداد مستقیم مجموعه آب و فاضلاب از مزایایی همانند اضافه‌کاری، پاداش و کارانه، بن‌، حق لباس و سایر خدمات عرفی محروم هستند، افزود: با وجود اینکه مطالبات کارکنان رسمی و قرارداد مستقیم به‌روز است اما در مورد کارگران قراردادموقت و پیمانی اینطور نیست و آنها حداقل‌های مزدی خود را با تاخیر دریافت می‌کنند.

به گفته وی، آخرین حقوقی که کارگران پیمانکاری و قرارداد موقت آبفای اهواز دریافت کرده‌اند مربوط به تیر ماه بوده که اخیرا با دو ماه تاخیر آنهم به صورت حداقلی پرداخت شد.

این کارگر پیمانی آبفای اهواز در پایان گفت: بخشنامه‌های این چنینی‌ که با آینده شغلی کارگران سر و کار دارد نباید به بهانه‌های مختلف چشم‌پوشی و نادیده گرفته شوند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا