گوناگون

آیا برخورد جو بایدن با ایران تفاوتی با ترامپ دارد؟

جو بایدن: اگر ایران اهل گفت‌وگو باشد، من هم به گفت‌وگو رو می‌آورم اگر ایران دنبال جدال باشد ما آماده‌ایم از منافع و نظامیان آمریکا دفاع کنیم….
جو بایدن، نامزد حزب دموکرات برای انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، در یادداشتی که در اختیار وب‌سایت خبری سی‌ان‌ان قرار داده، ضمن انتقاد از سیاست‌های رئیس‌جمهور فعلی آمریکا در برابر ایران، سیاست‌هایی که در صورت پیروزی در انتخابات در برابر ایران در پیش خواهد گرفت را با مطرح کردن ادعاهایی علیه کشورمان تشریح کرد. او نوشته است اگر رئیس‌جمهور شود و ایران هم اجرای همه تعهدهای برجامی‌اش را از سر بگیرد، آمریکا به برجام برمی‌گردد تا گفت‌وگوها را برای توافق بهتر آغاز کند. بایدن افزوده اگر ایران دنبال جدال باشد او آماده است از منافع و نظامیان آمریکا دفاع کند و اگر ایران اهل گفت‌وگو باشد، او هم به گفت‌وگو رو می‌کند. نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر مدعی‌شده اگر پیروز شود؛ به دنبال پیش‌گیری از رسیدن ایران به سلاح‌هسته‌ای؛ رفع نگرانی از وضعیت زندانیان آمریکایی در ایران؛ پرونده حقوق‌بشری ایران؛ سیاست‌منطقه‌ای و موشکی ایران خواهد بود. بایدن همچنین به سیاست دونالد ترامپ در برابر ایران تاخت و گفت ترامپ نتوانسته متحدان آمریکا را با خواسته تمدید تحریم تسلیحاتی ایران همراه خود کند. یادداشت جو بایدن نشان می‌دهد که او در مواجهه با ایران، فرقی با ترامپ ندارد، بلکه سیاست‌های دموکرات‌ها در قبال ایران، پیچیده‌تر و هدفمندتر از سیاست‌های جمهوری‌خواهان خواهد بود.

ایسنا به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه سی‌ان‌ان گزارش داد،  جو بایدن نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا در یادداشتی درباره سیاست خارجی دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در زمینه ایران با مطرح کردن ادعاهایی علیه ایران نوشت که وقتی‌که دونالد ترامپ رئیس‌جمهور شد قول  «توافقی بهتر»  را برای محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران داد و متعهد شد که ایران را تحت‌فشار قرار دهد تا رفتار خصومت‌آمیز ایران در خاورمیانه را متوقف کند که این‌ها هم مانند بسیاری دیگر از وعده‌های رئیس‌جمهور ترامپ فقط حرف‌هایی پوچ بودند. او در عوض سیاستی را کنار گذاشت که در تأمین امنیت آمریکا کارآمد بود و این شدت خطر را بیشتر کرده است.

شکست ترامپ
ادعای رفتار خصومت‌آمیز ایران در منطقه در حالی از سوی بایدن مطرح‌شده که ایران همواره از تعامل با کشورهای منطقه استقبال کرده و در تلاش برای ایجاد صلح و امنیت در خاورمیانه بوده و در برخی کشورها نیز به دعوت دولت‌هایشان حضور مستشاری داشته است. بایدن در این یادداشت ادامه داد: ماه اخیر ثابت کرد که سیاست ترامپ در زمینه ایران شکستی خطرناک است. او در سازمان ملل نتوانست حمایت حتی یکی از نزدیک‌ترین متحدان آمریکا را برای تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران جلب کند. سپس ترامپ سعی کرد تحریم‌هایی یک‌جانبه را بر ایران اعمال کند تا سرانجام تمام اعضای شورای امنیت به‌طور مجازی متحد شوند و طرحش را رد کنند.  اکنون گزارش‌ها حاکی از آن‌اند که ایران ۱۰ برابر مقدار اورانیوم غنی‌شده در زمانی که باراک اوباما سمت ریاست جمهوری را ترک گفت،  ذخایر اورانیم غنی‌شده دارد.

تنش با ایران
این نامزد دموکرات در بخشی دیگر از یادداشتش با تشریح این‌که خروج یک‌جانبه دولت فعلی آمریکا آن را به انزوا کشانده و تنش‌ها با ایران را افزایش داده است و همچنین با مطرح کردن این ادعا که درنتیجه عملکرد ترامپ، ایران اکنون برای دست یافتن به یک سلاح هسته‌ای در مسیر کوتاه‌تری قرارگرفته است، رویکردهای خودش به‌عنوان رئیس‌جمهور احتمالی آمریکا نسبت به ایران را برشمرده و تشریح کرد. او نوشت که ابتدا سرسختانه متعهد خواهد شد که مانع دست‌یابی ایران به یک سلاح هسته‌ای شود. به گزارش ایسنا، اظهارات بایدن مبنی بر تلاش برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای در حالی مطرح‌شده است که مقامات کشورمان همواره تأکید کرده‌اند ساخت سلاح هسته‌ای در دکترین دفاعی ایران هیچ جایی نداشته و نخواهد داشت.

بازگشت به برجام
بایدن اظهار کرد که دوم این‌که روش قابل‌اطمینانی را برای بازگشت به دیپلماسی به ایران پیشنهاد خواهم داد.  اگر ایران به پایبندی جدی به توافق هسته‌ای بازگردد آمریکا به‌عنوان نقطه آغازی برای تداوم مذاکرات به توافق هسته‌ای بازمی‌گردد.  ما با متحدانمان برای تقویت و تمدید مقررات توافق هسته‌ای همکاری خواهیم کرد و دیگر مسائل نگران‌کننده را نیز موردبررسی قرار خواهیم داد. این شامل فعالیت شدید برای آزادی آمریکایی‌هایی است که به ادعای وی ناعادلانه بازداشت شده‌اند و اعلام‌خطر به حکومت ایران برای آن‌چه تخطی از حقوق بشر می‌خواند، است. وی افزود: ما همچنین به شرکایمان کمک خواهیم کرد تنش‌ها را کاهش داده و درگیری‌های منطقه‌ای  را ازجمله جنگ فاجعه‌بار یمن کم کنند.  علاوه بر این،  اقداماتی انجام خواهم داد که مطمئن شوم تحریم‌های آمریکا در مبارزه ایران با کووید-۱۹ مانعی ایجاد نمی‌کنند  و یک روز ممنوعیت سفر اعمال‌شده توسط رئیس‌جمهور ترامپ برای کشورهای دارای اکثریت مسلمانان را لغو خواهم کرد.

امنیت اسرائیل
این سناتور آمریکایی در بند سوم با بیان این‌که با فعالیت‌های  ثبات‌زدای ایران که به ادعای وی دوستان و شرکای آمریکا در منطقه را تهدید می‌کند،  مقابله می‌کنیم، نوشت: طبق توافق همکاری امنیتی آمریکا و اسرائیل،  آمریکا با اسرائیل همکاری نزدیکی خواهد داشت تا اطمینان حاصل کند که اسرائیل می‌تواند از خود در برابر ایران  و شبه‌نظامیان آن دفاع کند. وی ادامه داد که ما به استفاده از تحریم‌های هدف‌دار علیه آنچه بدرفتاری ایران در زمینه حقوق بشر،  حمایتش از تروریسم و برنامه موشک‌های بالستیک می‌خواند، ادامه خواهیم داد.  بایدن افزود: اگر ایران تقابل را انتخاب کند،  من آماده‌ام از منافع مهم و نظامیانمان دفاع کنم؛ اما اگر ایران نشان دهد آماده در پیش گرفتن مسیر دیپلماسی است،  من هم آماده‌ام این مسیر را طی کنم.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا