بین‌المللی

هشدار اتحادیه اروپا: خطر بروز درگیری در شرق مدیترانه جدی است

جوسپ بورل رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضمن هشدار نسبت به اینکه تنش‌ها در منطقه شرق مدیترانه به طور فوق‌العاده‌ای رو به افزایش است و خطر درگیری فراتر از کلام است، از آنکارا خواست از شرکت در درگیری های مدیترانه خودداری کند.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری رویترز نوشت این دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا روز سه شنبه گفت: نقطه عطفی در تاریخ روابط دو طرف وجود دارد که می تواند به یک سو متمایل شود و بسته به اتفاقاتی دارد که در روزهای آتی رخ خواهد داد.

انتظار می رود سران اتحادیه اروپا هفته آینده درباره ترکیه مذاکره کنند.

بورل روز یکشنبه گذشته نیز در مصاحبه با روزنامه فایننشال تایمز با اشاره به دامنه بحران‌ها از بلاروس تا شرق دریای مدیترانه و ضرورت پاسخ فوری به این تحولات هشدار داد که همسایگی اتحادیه اروپا غرق در آتش است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اختلافات میان ترکیه، یونان و قبرس بر سر شرق مدیترانه را از جمله مسائلی عنوان کرد که در دستورکار نشست بعدی وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا قرار دارد.

وی افزود که تنش‌ها در این منطقه به طور فوق‌العاده‌ای رو به افزایش است و خطر درگیری فراتر از کلام است.

وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا  ۲۱ سپتامبر (۲ مهر) تشکیل جلسه می دهند.

آنکارا در هفته‌های اخیر به حفاری و فعالیت‌های اکتشافی برای یافتن منابع هیدروکربن در شرق مدیترانه روی آورده اما یونان و جمهوری قبرس می‌گویند که این اقدمات در حوزه حاکمیت آنها انجام شده است.

یونان و قبرس، ترکیه را به نقض قوانین بین‌المللی متهم و تلاش کرده‌اند تا اعضای اتحادیه اروپا را برای تحریم آنکارا ترغیب کنند.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه از اتحادیه اروپا خواسته مسئولانه و  در چارچوب قانون عمل کند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا