اخبار

هجوم گارد ویژە بە بند سیاسی زندان ارومیە

رژیم جمهوری اسلامی از همان اولین روزهای حکومتش از حربه زندان، شکنجه، و اعدام، به‌هدف مرعوب کردن توده‌ها استفاده کرده و به‌صورت سیستماتیک مردم معترض، حزب‌ها، و سازمان‌های سیاسی را قلع و قمع کرده و هنوز هم به‌این اقدام‌های ضد بشری ادامه می‌دهد. به‌جرئت می‌توان گفت که رژیم “ولایت فقیه” یکی از غیرانسانی‌ترین نظام‌های حکومتی موجود در جهان است….

ظهر امروز گارد ویژە زندان ارومیە بە بند سیاسی این زندان هجوم و علاوە بر ضرب و شتم چندین زندانی اقدام بە شکستن یخچال و تلویزیون بند کردەاند و زندانیان سیاسی نیز در مقابل دست بە اعتصاب زدەاند.

برپایە گزارش رسیدە بە سازمان حقوق بشری هەنگاو، زندانیان بند سیاسی زندان ارومیە صبح امروز سەشنبە ٢۵ شهریور ٩٩ (١۵ سپتامبر ٢٠٢٠)، بە نشانە اعتراص بە وضعیت نامناسب بند، قطعی مداوم برق و قطع روزانە چند ساعت آب زندان، از گرفتن غذا خودداری کردەاند و نوری معاون مالی زندان بە زندانیان قول دادە کە ١٠ روز دیگر یا بە بند جدید منتقل می‌شوند و یا خواستەهای آنها اجرا خواهد شد.

بە گفتە یکی از زندانیان، پس از خروج نوری نیروهای گارد ویژە دو ورودی زندان را بستە و نیروهای گارد ویژە بە همراه حفاظت اطلاعات بە ریاست محمدی، بازرسی بە ریاست آذرنیا و معاون و رئیس زندان بە بند زندانیان سیاسی وارد و آنها را مورد ضرب و شتم قرار دادەاند.

این منبع در ادامە اعلام کرد کە نیروهای گارد ویژە با باتوم چندین زندانی را مورد ضرب و شتم قرار دادە و تلویزیون و یخچال بند را شکستە و کتاب‌های بند مذهبی‌ها از جملە کتاب‌های قرآن را بە زمین ریختەاند کە این کار با واکنش زندانیان روبرو شدە است.

یک منبع مطلع در اینبارە اعلام کرد کە پس از هجوم نیروهای گارد ویژە بە بند سیاسی تمامی زندانیان محبوس در این بند کە ۴۵ نفر می باشند دست بە اعتصاب غذا زدە و نهار خود را بە زمین ریختەاند و نیروهای گارد ویژە در داخل سالن مستقر هستند و هر بار می‌خواهند یکی از زندانیان را با خود ببرند کە با مقامت دیگر زندانیان روبرو می‌شوند.

اقدام به خودکشی یک زندانی سیاسی در زندان ارومیه

خبرگزاری هرانا – رضا خجسته، زندانی سیاسی که دوران محکومیت سه سال و ۹ ماهه‌ی خود را در زندان ارومیه سپری می‌کند، روز جمعه ۲۳ خردادماه با خوردن قرص اقدام به خودکشی کرد و به بیمارستان امام خمینی ارومیه منتقل شد. این اقدام آقای خجسته در اعتراض به انتقال خود به بند کارگران و عدم رعایت اصل تفکیک جرائم صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز جمعه ۲۳ خردادماه ۱۳۹۹، رضا خجسته، زندانی سیاسی محبوس در زندان ارومیه روز جمعه ۲۳ خردادماه با خوردن قرص اقدام به خودکشی کرد و به “بیمارستان امام خمینی” ارومیه منتقل شد.

این اقدام آقای خجسته در اعتراض به انتقال خود به بند کارگران و عدم رعایت اصل تفکیک جرائم در خصوص وی صورت گرفته است.
یک منبع نزدیک به خانواده آقای خجسته در این خصوص به هرانا گفت: «رضا خجسته حدود سه ماه پیش از بند سیاسی زندان ارومیه به خوابگاه ۳ این زندان منتقل شد. آقای خجسته مجددا در تاریخ ۱۹ خرداد به بند کارگران زندان ارومیه منتقل شد. آقای خجسته از زمان انتقال به خوابگاه ۳ و نهایتا بند کارگران نسبت به عدم رعایت تفکیک جرائم در خصوص خود و نگهداری‌اش در کنار زندانیان معتاد به مواد مخدر اعتراض کرد اما مسئولان زندان به خواسته او توجهی نکردند و نهایتا روز گذشته با خوردن تعداد زیادی قرص اقدام به خودکشی کرد که پس از چند ساعت به بیمارستان امام خمینی ارومیه منتقل شد.»
از زمان انتقال این زندانی سیاسی به بیمارستان از وضعیت وی اطلاعی در دست نیست.

رضا خجسته در آذرماه ۹۷ بازداشت و در زمستان همان سال توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست قاضی علی شیخلو از بابت اتهام “عضویت در یکی از گروه‌های مخالف نظام (ری استارت)” به پنج سال حبس تعزیری محکوم شد.

این حکم نهایتا به دلیل عدم اعتراض به رای صادره و تسلیم به رای به ۳ سال و ۹ ماه حبس تعزیری کاهش پیدا کرد.

آقای خجسته پیشتر در تاریخ ۲۳ خرداد ۹۸، به بند سیاسی این زندان منتقل شد. انتقال وی در حالی صورت گرفت که این زندانی در مدت تحمل محکومیت خود چندین بار درخواست‌هایی مبنی بر رعایت اصل تفکیک جرائم و انتقال به بند سیاسی زندان ارومیه به مسئولین این زندان ارایه داد؛ اما این درخواست‌ها تا آن زمان با بی توجهی مسئولین مواجهه شده بود.

خودکشی زندانیان به دلیل رفتار نامناسب مسئولان و شرایط نگهداری زندانیان در زندانهای ایران مسبوق به سابقه است.
بیشتر بخوانید:  سازمان عفو بین‌الملل: به شکنجه بازداشت‌شدگان پایان دهید!

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا