گوناگون

دادگاه اصلاحات

احزاب اصلاح طلب باید در برابر عملکرد نیروهای خود حتی اگر مسائل مطرح درباره آن‌ها اتهام و شایعه باشد، پاسخگو باشند و با مردم در پایان این دوره نسبت به رفتار سیاسی خود صحبت کنند.

مستقل، امیرحسین جعفری-روزنامه‌نگار: در سال ۹۶ با شکل‌گیری لیست امید در تمامی حوزه‌های انتخابی افرادی بعضا بدون هیچگونه سابقه سیاسی و اصلاح طلبی با حمایت سید محمد خاتمی و درخواست او از ملت وارد ارگان‌های اجرایی و انتخابی از جمله مجلس و شوراها شدند که به مرور با عملکرد بشدت ضعیف موجب ناامیدی مردم از نهاد انتخابات و سیاست‌ورزی شدند.

اینکه به صورت جزیی چه کسانی چه عملکردهایی در دوره نمایندگی خود داشتند در بحث ما نمی‌گنجد اما سران جریان اصلاحات که خود را متولی این امر و پیشنهاد این افراد به جامعه می‌دانند باید به طور کلی پاسخگوی ملت در برابر اعمال غیرسیاسی این افراد باشند.

مجلس قبل که با عملکردی ضعیف شرایطی برای مجلس اخیر را فراهم کرد تقریبا هیچگونه عمل شاخصی در راستای مطالبات ملت و وعده‌های حاضر نداشتند. حتی در آغاز دولت فعلیِ روحانی نیز، منتقدان درون جریانی اصلاحات توسط بعضی افراد به سکوت دعوت می‌شدند با این نظر که نباید تضعیف دولت صورت بگیرد اما در بعضی موارد بحث تضعیف دولت نبود و اشتباهات دولت بود که باید به آن گوشزد می‌شد اما هیچ گوش شنوایی پس از انتخابات وجود نداشت که مطالبات و حتی وعده‌ها و سخنان رئیس جمهور در سخنرانی‌هایش را پیگیری کند.

مفاسد اقتصادی و دیگر مفاسد افراد باید پس از پایان این دوره شوراها همراه لیست امید مجلسِ قبل در یک دادگاهِ درون تشکیلاتی میان اصلاح‌طلبان علنی شود تا افراد مجرم دیگر در قالب هیچ جریانی نتوانند از اعتماد ملت سوءاستفاده کنند.

این افراد بعضا وقاحت را تا حدی رسانده‌اند که در محافلی از سوی آنان شنیده شده خواهان گردش به سمت اصولگرایان برای دوره‌‌های بعد هستند. این بی‌ثباتی سیاسی و نان به نرخ روز خوردن بخشی از اخلاق فاسد افراد در برخورد با سیاست روز است.

احزاب اصلاح طلب باید در برابر عملکرد نیروهای خود حتی اگر مسائل مطرح درباره آن‌ها اتهام و شایعه باشد، پاسخگو باشند و با مردم در پایان این دوره نسبت به رفتار سیاسی خود صحبت کنند.

خدشه‌دار شدن اعتماد مردم نسبت به سیاست‌مداران ثمرات بسیار منفی برای امنیت ملی کشور دارد. جناح اصلاح طلب پس از شکست‌های اخیر باید به یک جمع‌بندی در رفتار و منش و روش سیاسی با خود برسد که اصلاح طلب کیست و اصلاح طلبی چیست؟

در این صورت می‌توان به جامعه برنامه‌ای مشخص ارائه کرد و با مشخص شدن طیف‌بندی درون‌جریانی دیگر شبه اصلاح طلبان راست نمی‌توانند از این قالب سوءاستفاده کنند.

اصلاح‌طلبان در این شرایط باید به پایگاه اولیه خود یعنی هواداری از طبقه محروم جامعه بازگردند و این مسئله مسلتزم ارائه برنامه‌ای مشخص در راستای اقتصاد است و در این صورت اصلاح طلبان الک خواهند شد، غیر از این باشد هم باید تکلیف خود را با جامعه مشخص کنند.

خاتمی در این شرایط اگر حرفی تاثیرگذار برای جامعه و بهبود اوضاع آن نداشته باشد و صرفا در گوشه‌ای از رینگ از محدودیت‌های خود بگوید دیگر کارکردی برای جامعه نخواهد داشت زیرا او نه متفکری اقتصادیست و نه سیاست مداری جهانی، بلکه در یک بازه زمانی به دلایلی منجمله نبود کاندیدای مناسب و به پیشنهاد شورای هماهنگی نیرو‌های خط امام کاندید انتخابات شد و دو دوره رای حداکثری از مردم گرفت. او حالا باید سکان هدایت عرفی یک جریان رو به انزوا را کنار بگذارد و به کار فرهنگی پیش از ریاست جمهوری‌اش بپردازد.

باید از نقش پدری و دژ محکمی که به دور او کشیده‌اند جدا شود و مانند یک فرد در جامعه‌ای دیده شود که همه در آن در معرض قضاوت‌اند.

نمی‌شود چون عده‌ای ارادتی به خاطر دوران دولت هفتم و هشتم به او دارند اجازه نقد از خاتمی را ندهند و هر نقادی را به جناح رقیب بچسبانند و به او نیز القا کنند رهبری یک جریان سیاسی در جامعه را دارد در حالیکه همه می‌دانند بدون اجازه موسوی خوئینی‌ها، خاتمی هیچ شانسی در کاندیداتوری از سوی نیرو‌های خط امام در ۷۶ نداشت.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا