گوناگون

سیاسی‌ترین مساله جامعه، اقتصاد و معیشت

ما در یک جامعه سیاست‌زده زندگی می‌کنیم، لذا هر چیزی رنگ و بوی سیاسی می‌گیرد. اکنون سیاسی‌ترین مساله جامعه اقتصاد و معیشت است.

آرمان ملی، محمدقلی یوسفی تحلیلگر مسائل اقتصادی: اکنون نگاه مسئولان صرفا شعاری و پوپولیستی است، در عمل آنچه روی نمی‌دهد حل مشکلات است و جامعه هر روز شاهد پررنگ شدن مشکلاتش است. به‌ویژه که کارنامه عملکرد صد روزه مجلس یازدهم با آن شعارها عملا «هیچ» بوده است.

این مساله بر ناامیدی افزوده است. در چنین شرایطی اساسا مولفه اقتضائات سیاسی با روی کار آمدن مجلس یازدهم و آماده شدن برای انتخابات ۱۴۰۰ و روی کار آمدن هر رئیس‌جمهوری با هر طیف فکری و سیاسی نمی‌تواند وضعیت را تغییر دهد، مگر آنکه از اساس راهبردهای سیاسی و دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران و نگاه تهران به مناسبات جهانی تغییر کند و در کنار آن مساله مبارزه با فساد سیستماتیک در هر قوه و با هر فردی و در هر سطحی پیگیری شود. درصورتی که ما عملا شاهد عکس آن هستیم.

حال در این شرایط تمام جریان‌های سیاسی از اصلاح‌طلبان تا اصولگرایان برای کسب کرسی ریاست‌جمهوری به شعارهای پوپولیستی و همراهی با مردم روی آورده‌اند. درصورتی‌که این جریان‌ها و آقایان اگر به میزان مشارکت مردم، هم در انتخابات مجلس در اسفندماه سال گذشته و همچنین انتخابات مرحله دوم مجلس یازدهم نگاه کنند، می‌بینند که به‌واقع روزبه‌روز میزان اعتماد جامعه نسبت به مسئولان کمرنگ و کمرنگ‌تر شده است، به‌گونه‌ای که این میزان از کاهش مشارکت و به تبعش افزایش گسل بین ملت و مسئولان در طول ۴۰ سال گذشته بی‌سابقه است.

البته به نظر من آستانه تحمل جامعه به واسطه انبوهی از معضلات معیشتی در کنار نبود آزادی‌های مدنی و اجتماعی و چالش‌های دیگر در حال پر شدن است. مضافا اینکه ما در یک جامعه سیاست‌زده زندگی می‌کنیم، لذا هر چیزی رنگ و بوی سیاسی می‌گیرد. اکنون سیاسی‌ترین مساله جامعه اقتصاد و معیشت است. تنش‌های اجتماعی به شکل بسیار جدی به عدم مدیریت مسئولان گره خورده است.

اکنون سال‌هاست که جامعه درگیر مسائل و مشکلات اقتصادی است و عدم مدیریت هم بار مضاعفی بر این مشکلات است، اما جامعه توانسته است با نوعی تطابق با این شرایط در طول این سال‌ها زندگی را به پیش ببرد، ولی در کنار آن اعتراضات جدی کرده است و این مساله شرایط را بدتر می‌کند. ما باید بپذیریم که اگر مسائل سیاسی و رقابت‌های جناحی می‌تواند بهانه‌ای اندک برای شکل‌گیری جنبش اجتماعی باشد، یقینا مساله معیشت، اقتصاد و تاثیر مخرب تحریم‌ها بر زندگی مردم در کنار ناکارآمدی به‌شدت پررنگ مسئولان یقینا جامعه را با دردسر مواجه کرده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا