گوناگون

مسئولان به جای پاسخگویی طلبکارند!

او در سی و چند سال گذشته یکی از مسئولان و تصمیم گیرندگان اقتصادی کشور بوده است. وی عضویت در مجلس خبرگان رهبری، چندین دوره نمایندگی مجلس و داشتن مسئولیت در برنامه ریزی اقتصادی و عضویت در کمیسیون تلفیق مجلس را در کارنامه دارد و اکنون نیز رئیس کمیسیون زیر بنایی مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

مستقل، حمید رضا فتحی سقزچی-حقوقدان: حجت الاسلام مصباحی مقدم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: «دیگر نمی‌توان این‌گونه کشور را اداره کرد. با دست‌فرمانی که کشور طی این سی و چند سال بعد از دفاع مقدس اداره شده است، نمی‌شود از این به بعد هم کشور را اداره کرد. طی این سال‌ها ما همواره تورم دورقمی داشتیم، همواره دچار کسری بودجه‌های بزرگ بودیم و همواره بیکاری دورقمی داشتیم؛ علاوه بر این مسائل، اتفاق دیگری که رخ داده است، افزایش شکاف ثروت و فقر است».

سخنان مصباحی مقدم از زوایایی مختلف قابل تامل است. هر چند سخنان وی واقعیتی تلخ را آشکار کرد؛ اما اعترافی دیر هنگام است. او در سی و چند سال گذشته یکی از مسئولان و تصمیم گیرندگان اقتصادی کشور بوده است. وی عضویت در مجلس خبرگان رهبری، چندین دوره نمایندگی مجلس و داشتن مسئولیت در برنامه ریزی اقتصادی و عضویت در کمیسیون تلفیق مجلس را در کارنامه دارد و اکنون نیز رئیس کمیسیون زیر بنایی مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

اقرار وی به مسیری اشتباه که کشور در سی و چند سال گذشته پیموده است؛ از آن جهت مهم است که اکنون تقریبا همه مسئولان کشور از وضعیت موجود ناخرسند و شاکی‌اند. آنان به جای این که پاسخگو باشند؛ صرفا طلبکارند.

دو سال پیش، وی در مناظره‌ای تلویزیونی با یکی از اساتید اقتصاد دانشگاه بر نظرات خویش پافشاری می‌کرد و معتقد بود مسیر کشور را مانند هواپیمایی که در حال حرکت است نمی‌توان متوقف کرد. بی‌شک اقتصاد کشور تابع سیاست است.

وی بدون این که راه حلی دقیق برای تغییر سیاست‌های اقتصادی ارائه دهد؛ به آینده اشاره می‌کرد و گفت: «اگر کسی می‌خواهد در انتخابات آینده وارد رقابت شود باید نیتِ او خارج کردن اقتصاد ایران از شرایط حاضر باشد و آن هم با داشتن یک برنامه‌ای که عقلای قوم و اقتصاددانان آن برنامه را برنامۀ قابل قبولی برای ادارۀ کشور بدانند».

او و همفکرانش هنوز امیدوارند کسی بیاید و اقتصاد را نجات دهد؛ اما نمی‌گوید این کار چگونه و با کدام ساز و کار امکان پذیر است. وی به بی‌اعتمادی مردم اشاره کرد و گفت: «مهمترین مشکل داخلی ما برای انتخابات آینده، مسئلۀ بی‌اعتمادی گسترده در سطح جامعه نسبت به دولتمردان است، این بی‌اعتمادی اثر خودش را در انتخابات خواهد گذاشت.»

سخن پایانی

به حجت الاسلام مصباحی مقدم پیشنهاد می‌کنم با توجه به قوانین کشور که شصت سالگی را سن بازنشستگی قرار داده است برنامه‌ای راهبردی را به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارائه دهند تا بر اساس آن کلیه مقامات و مسئولان سیاسی، اداری، قضایی و اجرایی کشور با داشتن شصت سال سن به خانه روند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا