گوناگون

هراس از اعتراضات توده های جان به لب رسیده

یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در نامه‌ای به نمایندگان مجلس نوشته است که نگران بازتاب اجتماعی گرانی‌ها و «صبر» مردم است.

غلامرضا مصباحی‌مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در نامه‌ای خطاب به نمایندگان مجلس شورای اسلامی، از دولت و سیاست‌های اقتصادی آن انتقاد کرده و نوشته با وجود زحمات زیادی که این دولت می‌کشد اما «به جای اینکه اقتصاد کشور را مدیریت کند، اقداماتی انجام می‌دهد که وضع را خراب‌تر و بدتر می‌کند»….

او پیامد سیاست‌های نادرست دولت را بی‌ثباتی و گرانی عنوان کرده و افزوده است:«این وضعیت بسیاری نگران کننده است. من بیش ازهر چیزی نگران وضع خانواده‌هایی هستیم که درآمد آنان ثابت و اندک است. دولت به خیال خودش با ۱۵، ۲۰ درصد افزایش درآمد سالانه، مشکل آنان را حل کرده است، اما این بی ثباتی قیمت‌ها سبب شده مردم علاوه بر احساس فشار از نظر اقتصادی، احساس اضطراب و نگرانی هم داشته باشند».

مصباحی‌مقدم که سابقه ریاست بر کمیسیون اقتصادی مجلس در دوره‌های پیشین را هم دارد در بخش دیگری از این نامه در باره پیامدهای اجتماعی و سیاسی گرانی و افزایش قیمت‌‌ها هشدار داده و نوشته است:« واقع آن است که من نگران بازتاب‌های اجتماعی مساله هستم، چون به گونه‌ای رقم خورده که تحمل آن برای عامه مردم سخت است. عمده مشکل بیکاری به خصوص بیکاری نسل جوان است. مساله مهم دیگر هم عدم تامین حداقل نیازها برای عامه مردم. شکی ندارم که این مردم صبور هستند و همیشه ثابت کرده‌اند. ممکن است که همچنان هم صبر کنند، اما دولت و دولتمردان نباید در این‌باره احساس خاطرجمعی کنند».

مقام‌های دولتی در بانک مرکزی و مرکز آمار مدعی کاهش نرخ رسمی تورم در ماه گذشته هستند. در بازار اما قیمت کالاهای ضروری، به ویژه مواد غذایی افزایش یافته است. دولت که از کنترل قیمت‌ها ناتوان مانده تنها برای افزایش قیمت کالاها حد نصاب و سقف تعیین می‌کند. تنها در یک هفته گذشته قیمت تخم مرغ و کره تا دو برابر گران‌تر شده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا