اجتماعی

چرا فقر در حال گسترش است؟

این روزها بحران در کشور جریان دارد و در این شرایط همه باید به فکر آینده کشور و فرزندانمان باشیم.

ستاره صبح ، در این‌ ارتباط چند نکته یادآوری می‌شود: ۱- در روزهای گذشته قیمت ارز ترمز برید و از مرز ۲۶ هزار تومان عبور کرد. متأسفانه در مدت کمتر از سه سال، ارزش پول ملی کشورمان هفت برابر کاهش‌یافته است و از آنجا که قیمت کالاها به قیمت دلار بستگی دارد، کارگری که دو میلیون حقوق می‌گیرد، حدود صد دلار درآمد ماهیانه دارد و حقوق‌های بالای دولتی هم معادل ۶۰۰ تا ۷۰۰ دلار در ماه است. تداوم این شرایط باعث گسترش فقر می‌شود.

– حرکت کرونا در کشور به پیک سوم رسیده است. ۷ ماه است که روزی چند صد نفر به این بیماری مبتلا و بیش از ۱۰۰ نفر فوت می‌کنند.

– شرایط اقتصادی کشور بر مشارکت مردم در انتخابات مرحله اول و دوم مجلس یازدهم اثر گذاشت. در اهواز که رقابت‌های قومی وجود دارد، ۶.۶ درصد و در کرج، زنجان و کرمانشاه حدود ۳ درصد مشارکت اتفاق افتاد. در این ‌ارتباط این پرسش پیش می‌آید که آن‌هایی که رأی دادن را تکلیف می‌دانند، آیا مرحله اول و دوم برایشان فرق می‌کند؟

– مجلس یازدهم که صد روز اول کارش را پشت سر گذاشته و ۱۳۵۰ روز دیگر از عمر کارش باقی‌مانده است، مهم‌ترین مسئله کشور را تغییر قانون انتخابات می‌داند و به دنبال سپردن نظارت شوراها به شورای نگهبان و برگزاری آزمون برای کاندیداهای ریاست جمهوری و مجلس است، یعنی برای تعیین صلاحیت و بررسی پتانسیل‌های علمی، حقوقی و سیاسی افرادی که پا به صحنه انتخابات می‌گذارند از آن‌ها آزمون گرفته ‌شود.

۲- شگفت اینکه ارزش دینار عراق در مقابل دلار در مدت ده سال ثابت بوده و هر دلار امریکا ۱۱۵۰ دینار عراق و در محدوده حدود ۵ درصد مثبت و منفی در نوسان بوده است. در افغانستان در سال ۲۰۰۸ هر دلار امریکا ۴۸ افغانی افغانستان بوده و در سال ۲۰۲۰، ۷۸ افغانی. در دولت دهم احمدی‌نژاد هر دلار ۴ هزار تومان بود، ولی اکنون ۲۶ هزار تومان شده است.

۳- چند روز پیش، با یکی از فارغ‌التحصیلان خوب سال‌های اخیر دانشگاه شریف صحبت می‌کردم؛ او ‌گفت: از هم‌دوره‌ای‌های دوره کارشناسی ما ۶۰ درصد از ایران رفته‌اند و عده‌ای دیگر هم در تلاش برای رفتن هستند. شرایط به‌گونه‌ای است که غلامرضا مصباحی مقدم، عضو مجمع تشخیص می‌گوید که جز یاس و ناامیدی چیزی در مردم مشاهده نمی‌شود و مشکل ما برای انتخابات آینده، مسئله بی‌اعتمادی است. این بی‌اعتمادی اثر خودش را در انتخابات خواهد گذاشت و اگر تا زمان انتخابات تحول مثبتی در سیاست، روابط خارجی و اقتصاد رخ ندهد، سطح مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری مثل مجلس یازدهم کاهش خواهد یافت.

۴- پرسش این است که چرا ما همواره کسری بودجه،‌ بیکاری و تورم دورقمی داشته و داریم که باعث افزایش شکاف بین فقرا و اغنیا شده است؟

نویسنده پیشنهاد می‌کند برای عبور از مشکلات به نخبگان جامعه رجوع شود تا ببینیم در کجا هستیم و به کجا می‌رویم! برای یک‌بار هم که شده یک هم‌اندیشی از نخبگان، ملیون و … را تجربه و در مورد آینده چاره‌اندیشی کنیم.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا