گوناگون

طوفان به داد نفت رسید

پایبندی بیش از ۱۰۰ درصدی اوپکی ها به توافق کاهش تولید و بیم افت تولید ناشی از طوفان آمریکا سبب شد تا نفت از کانال نزولی بازگردد.

اقتصادآنلاین-مریم علیزاده؛ در پنج روز معاملاتی هفته گذشته نفت خام توانست بر عوامل منفی کاهنده قیمت غلبه کرده و از فاز نزولی وارد کانال مثبت شود.

در این میان شاخص برنت که در ابتدای هفته کار خود را از محدوده ۴۳ دلار و ۷۰سنت آغاز کرد و با افزایش ۹ درصدی به رقم ۴۳ دلار و ۱۵ سنت افزایش یافت.

همچنین شاخص وست تگزاس اینترمدییت نیز در ابتدای هفته در کانال ۳۷ دلار و ۳۰ سنت شروع به کار کرد و در ۵ روز معاملاتی توانست با رشد ۱۰ درصدی به رقم ۴۱ دلار و ۱۱ سنت افزایش یابد.

از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر افزایش قیمت در هفته گذشته می توان به طوفان گرمسیری سالی در آمریکا اشاره کرد. گفتنی است طوفان گرمسیری سالی در ساحل غربی فلوریدا در روز یکشنبه شدت گرفت و مرکز ملی طوفان آمریکا اعلام کرد خطر هجوم این طوفان خطرناک با بادهای پرسرعت به گالف کوست آمریکا وجود دارد.

نزدیک شدن این طوفان برای دومین بار طی کمتر از یک ماه، تولید نفت در خلیج مکزیک آمریکا را مختل می‌کند.

سه هفته پیش نیز طوفان لائورا به یک طوفان درجه چهار تبدیل شد و با بادهایی با سرعت ۱۵۰ مایل در ساعت (۱۴۵ کیلومتر در ساعت) خلیج مکزیک آمریکا را در نوردید. این طوفان صدها تاسیسات نفتی دریایی را تعطیل، شهرهای ساحلی لوئیزیانا را تخریب و برق بسیاری از مناطق لوئیزیانا و تگزاس را قطع کرد.

شرکت های نفتی بریتیش پترولیوم و ایکویینر در روز یکشنبه کارکنان خود را از سکوهای دریایی تخلیه کردند. شرکتهای چورون و مورفی اویل این کار را در روز شنبه انجام داده بودند.

طوفان لائورا ۱.۵ میلیون بشکه در روز از تولید نفت را متوقف کرده و بسیاری از پالایشگاه ها را تعطیل کرده بود.

در نتیجه وقوع طوفان سالی که باران های شدیدی را به همراه داشت، باعث کاهش مصرف سوخت در جنوب شرقی آمریکا شد و صعود قیمت نفت و بنزین در نتیجه کاهش تولید این کشور را به دنبال داشت.

طبق اعلام وزارت کشور آمریکا، تولید حدود ۵۰۰ هزار بشکه در روز نفت خام و ۷۵۹ میلیون فوت مکعب در روز گاز طبیعی در خلیج مکزیکو در نتیجه این طوفان متوقف شد.

از سوی دیگر در نتیجه نشست کمیته نظارتی اوپک پلاس در روز پنجشنبه، اعلام شد که میزان پایبندی اعضای این گروه به توافق کاهش تولید بیش از ۱۰۰ درصد بوده که این موضوع نیز گمانه زنی هایی را از کمبود عرضه در سه ماهه آینده بوجود اورده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا