اجتماعی

باران سیل‌آسا و وضعیت بحرانی در گیلان

جاری شدن سیل موجب خسارت‌های سنگین به زیرساخت‌ها و جاده‌ها شده است.

آرمان ملی: بارش باران در چند روز گذشته در غرب استان گیلان باعث جاری شدن سیل شده است و براساس گفته مسئولان استان گیلان، میزان خسارت‌ها به مردم و بخش کشاورزی بسیار سنگین تخمین زده شده و غرب استان در وضعیت بحرانی قرار گرفته است. جاری شدن سیل موجب خسارت‌های سنگین به زیرساخت‌ها و جاده‌ها شده است. چهار شهر تالش، چوبر، اسالم و هشتپر درگیر سیل هستند و مسئولان این استان معتقدند که آمادگی بارش ۱۰۰ میلی‌متری باران را نداشتیم، اما در چند روز گذشته هواشناسی با صدور هشدار نارنجی، نسبت به بارش‌های سیل آسا هشدار داده بود و مطابق پیش‌بینی‌های هواشناسی استان گیلان، بارش باران در استان از غرب گیلان آغاز شد و جریان ناپایداری‌ها به سمت شرق استان پیش رفت، هرچند شدت بارش‌ها در غرب استان هم در کوهستان و هم در جلگه بیشتر از شرق گیلان گزارش شد. امیر مرادی، مدیرکل ستاد مدیریت بحران استانداری گیلان در این رابطه می‌گوید: «به‌دلیل قطعی برق در نقاط بحرانی و عدم ارسال گزارش هواشناسی در برخی از روستاهای درگیر بحران، گزارش از میزان بارش‌ها به‌نظر می‌رسد صحیح نباشد چون در حال حاضر بیش از ۱۰۰ میلی‌متر باران در تالش باریده است».

شرایط وخیم ۷ روستا

مرادی با اشاره به وقوع بی سابقه و پرحجم بارش در منطقه غرب گیلان گفت: بارندگی ها از ساعت یک بامداد (یکشنبه) آغاز شد و تا ساعت پنج ادامه داشت. در این چهار ساعت ۲۵۰ میلیمتر باران فقط در ایستگاه آب منطقه‌ای ماشین‌خانه در شهرستان تالش به ثبت رسید که در چند دهه اخیر سابقه نداشته است. وی از اعلام هشدار نارنجی به مسئولان شهرستانی و دهیاری ها در چند روز گذشته خبر داد و افزود: در حال حاضر کل منطقه تالش زیر آب است و به‌دلیل شدت بارندگی، رودخانه‌های سیلابی هنوز فروکش نکرده‌اند و سطح آب پایین نیامده است. این حجم باران علاوه بر قطع راه‌های روستایی تالش، آب و برق و گاز را هم قطع کرده و چند منزل مسکونی دچار خسارت شده‌اند. به گفته مرادی، هفت روستای تالش، اسالم، چوبر، جوکندان، سرآگاه، سیابیل، خرجگیل و… از مناطق سیل زده هستند و در تالش ۱۰ نقطه رانش اتفاق افتاده است. مدیرکل مدیریت بحران گیلان دگرگونی‌های اقلیمی را عامل اصلی رخ دادن این حجم بارندگی دانست و گفت: نمی‌توانیم مانع وقوع این پدیده‌ها شویم و تنها باید آمادگی خود را برای کاهش میزان خسارت‌ها حفظ کنیم. وی با بیان اینکه در شهرستان تالش ۱۰ نقطه رانش داریم، گفت: متاسفانه تجاوز به حریم رودخانه ها و ساخت و ساز در بستر رودخانه و آبراهه ها جهت گسترش اراضی مسکونی، موجب شده خسارات ناشی از وقوع سیل و بارندگی سنگین افزایش پیدا کند.

تخریب خانه‌های مسکونی

در روستای ریک بخش مرکزی تالش نیز سقوط تیرهای برق هم به وقوع پیوسته و علاوه بر آن، در روستاهای ماشین‌خانه و رزه آب نیز گرفتگی بخشی از معابر وجود دارد. براثر شدت بارش باران مسیر روستای کیشون بن از بخش مرکزی تالش بر اثر ریزش بسته شده بود که با تلاش‌های راهداری مسیر مذکور در حال بازگشایی است. مدیرکل هواشناسی این استان نیز از تفاوت میان بارش گزارش شده و واقعی در نقاط مختلف خبر داد و دلیل آن‌ را نبود ایستگاه هواشناسی دانست. در این بین سیاوش غلامی، مدیرعامل هلال احمر گیلان، از امدادرسانی برای تعداد ۲۳ خانوار درگیر سیل با حدود جمعیتی ۱۷۵ نفر خبر داد و گفت: هشت باب منزل مسکونی تخریب و ۱۵ باب منزل مسکونی دچار آبگرفتگی شده است. بخش ها و روستاهای مرکزی از جمله حویق، لیسار، کیجاب و کیشن بن شهرستان تالش تحت تاثیر سیل قرار گرفتند. وی از اعزام پنج تیم چهار نفره با ۱۰ خودروی عملیاتی و پشتیبانی به شهرستان های آستارا، تالش و رضوانشهر جهت خدمات رسانی خبر داد و خاطرنشان کرد: ارزیابی از مناطق آسیب دیده، همکاری با سازمان های خدمات رسان درگیر حادثه همچون راهداری و کمک به اسکان خانواده های متاثر از سیلاب از جمله اقدامات انجام شده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا