فرهنگی

وضعیت رو به افول سینما

سینما در میهن ما اسیر نهادهای انگلی‌ای همچون وزارت ارشاد، کمیته انضباطی است به‌نام “اسلام فقاهتی” و ‌اتهام‌زنی‌هایی ازجمله “الحاد” و “التقاط” میدان را برای سست عنصرها باز می‌کند و به اینکه در کدام کاخِ جشنواره برگزار کنند و گوش و روحِ مردم را خراش دهند مشغول‌شان می‌کند. چنین عملکردی از سوی رژیم و ایجاد رقابت‌هایی ناسالم در عرصه هنر، گلوی هنرمندان و سینماگران خلاق و مردمی را به جرم آزاداندیشی می‌فشارد و هنر انسان‌گرا را به‌صلابه می‌کشد. این نهادها چنان در بیدادگری گستاخ شده‌اند که حتا مردم میهن‌مان را تحقیر کرده و با ارائه تولیداتی مبتذل، تاریخ پرافتخار مبارزات مردم ما را تحریف کرده و نا‌چیز جلوه داده و همهٔ پیروزی‌های مردم را به رویدادهای ۱۴۰۰ سال پیش در جامعهٔ واپس‌ماندهٔ عربستان یا آخوندهای مورد نظر رژیم یا حکومتی ارتباط و پیوند می‌دهند…..
به گزارش ستاره صبح، مدیر پردیس سینمایی آزادی: تولید در سینما به کمتر از یک‌سوم رسیده است کمک‌های دولت کفاف پول برق سالن‌های سینما را هم نمی‌دهد
سال کرونا زده‌ ۱۳۹۹ به چشم برهم زدنی به نیمه رسید و سینمای ایران اگرچه در این چند ماه دوران دشواری را پشت سر گذاشته است، اما احتمالاً پاییز و زمستان دشوارتری را هم پیش رو خواهد داشت. سالن‌های سینما از اسفند ۹۸ همچون دیگر مشاغل و کسب‌وکارها به دستور ستاد ملی مبارزه با کرونا تعطیل شدند و تا ابتدای تیرماه هیچ‌گونه فعالیتی نداشتند. بیم و امید نسبت به آینده وضعیت اکران باعث شده بسیاری از سینماگران نسبت به اکران فیلم‌هایشان با دید تردید نگاه کنند و بسیاری برای نمایش فیلم‌هایشان در شرایط ویژه کرونا که ظرفیت سالن‌های سینما را به ۵۰ درصد کاهش داد، تمایل نشان ندهند. مدیر پردیس سینمایی آزادی روز گذشته در گفتگو با ایلنا، با اشاره به شرایط سینمای ایران در روزگار کرونا گفت: چیزی به اسم سینما تا اطلاع ثانوی در کشور وجود خارجی ندارد، زیرا تولید در سینما به کمتر از یک‌سوم نسبت به سال گذشته رسیده است.

سینمای ایران از ابتدای تیرماه و با بازگشایی مجدد سینماها تا امروز حدود ۵ میلیارد تومان فروش داشته است غلامرضا آزادی تهیه‌کننده و کارگردان سینما: شیوع کرونا به افول سینمای ایران سرعت بخشیده است مدیر پردیس سینمایی آزادی: در شرایط فعلی در تمام بخش‌های سینمای ایران، چه تولید و چه اکران، همه‌چیز تعطیل است

فروش ۵ میلیارد تومانی سینماها
در شش‌ماهه نخست
با راه‌اندازی سامانه «سمفا» و شفافیت در عرصه فروش بلیت‌های سینما، اکران سینما در ایران فصل تازه‌ای را تجربه کرد. هرچند در ابتدای این مسیر با مشکلاتی در شکل اجرایی و نرم‌افزاری آن به وجود آمد، اما به نظر می‌رسد توانسته است درروند فروش بلیت و شکسته شدن انحصار در این زمینه موفق عمل کند. بر اساس اعلام سامانه سمفا از ابتدای تیرماه و با بازگشایی مجدد سینماها مجموع فروش سینمای ایران تا امروز حدود ۵ میلیارد تومان فروش داشته است که بیشترین میزان فروش مربوط به فیلم سینمایی «شنای پروانه» با رقم ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان است و بعدازآن فیلم «خوب، بد، جلف ۲ ارتش سری» با رقم یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان در جایگاه بعدی قرار دارد. درمجموع از ابتدای تیرماه ۳۹ فیلم در گروه‌های مختلف سینمایی روی پرده رفتند که تنها دو فیلم بیش از یک میلیارد تومان فروش داشته است.

کرونا و عیان شدن 
مشکلات سینمای ایران
خبرنگار ایلنا پیش‌ازاین در گفتگوهایی با سینماگران وضعیت سینمای ایران در شرایط کرونا و اقبال کم مخاطب از گیشه را پرسیده بود.
مهدی رحمانی کارگردان سینمای ایران دراین‌باره معتقد است: هیچ کشوری به‌اندازه ایران در زمان کرونا مشغول تولید فیلم نیست. حتی آمریکا و هندوستان که صاحب صنعت بزرگی در فیلم‌سازی هستند در این شرایط که مردم کمتر به سینما می‌روند، تولیدات خودشان را متوقف کرده‌اند، ولی باکمال تعجب می‌بینیم در ایران تولیدات بسیاری در حال تصویربرداری است و از سویی سالن‌های سینما به دلیل اکران نشدن فیلم خوب رو به تعطیلی هستند.
غلامرضا آزادی تهیه‌کننده و کارگردان سینمای ایران نیز کرونا را یک اتفاق می‌داند که به نابودی سینمای ایران سرعت بخشیده است. او معتقد است: بعید است تا یک سال دیگر سینما به شرایط عادی خود بازگردد و باید در این مدت به فکر جایگزین‌ها و برنامه‌هایی بود که بتواند چراغ سینما را روشن نگه دارد؛ البته دولت با بازگشایی مدارس و مراکز مختلف اداری و تفریحی عملاً این پیغام را می‌دهد که گویی دیگر کرونایی وجود ندارد و نمی‌دانم سینما چه گناهی کرده است که باید هنوز هم نیمه تعطیل باشد. با فرارسیدن پاییز و شروع شش‌ماهه دوم سال، در شرایطی که ویروس کرونا در تمام کشور وضعیت را به حالت قرمز درآورده است، سینمای ایران افق روشنی برای رسیدن به یک وضعیت باثبات را پیش روی خود نمی‌بیند.

سینما تا اطلاع ثانوی تعطیل است 
در همین ارتباط سجاد نوروزی، مدیر پردیس سینمایی آزادی، با اشاره به شرایط سینمای ایران در روزگار کرونا گفت: چیزی به اسم سینما تا اطلاع ثانوی در کشور وجود خارجی ندارد. اگر ما سینما را یک چرخه منسجم ایده، تولید و اکران بدانیم و مسائل اقتصادی و انگیزشی در تولید و اکران را جزو مؤلفه‌های پیش ‌برنده بدانیم، این زنجیره در سینمای ایران قطع‌شده است. در شرایط فعلی در تمام بخش‌های سینمای ایران، چه تولید و چه اکران، همه‌چیز تعطیل است. وی بابیان اینکه عامل این وضعیت را نباید معطوف به کرونا بدانیم، گفت: پیش از شیوع ویروس کرونا این وضعیت دارای ایراد‌های جدی بود که ویروس کرونا مانند یک موشک نقطه زن، الباقی موجودیت سینما را از بین برده است. نوروزی بابیان اینکه تعطیلی سالن‌های سینما برای هیچ نهادی در این کشور مهم نیست، گفت: اساساً هیچ‌یک از ارگان‌های رسمی کشور دغدغه‌ سینما را ندارند و ادامه بقای این صنعت – هنر برایشان مهم نیست. وی درباره وضعیت تولید در سینماها گفت: تولید در سینمای ایران به کمتر از یک‌سوم نسبت به سال گذشته رسیده است. قرار است با این وضعیت به کجا برویم؟ مانند دهه شصت و هفتاد که شنونده موسیقی وارداتی لس‌آنجلسی بودیم امروز هم به تماشای فیلم‌های ایرانی وارداتی بنشینیم؟ این حجم از بی‌تفاوتی نسبت به وضعیت فعلی واقعاً تعجب‌آور است. ما حتی مانند کشورهای اروپایی پشتوانه نهادهای مدنی و صنفی را هم برای ادامه فعالیت‌ها نداریم. متأسفانه در زمینه صنوف هم دچار مشکلات بسیاری هستیم. خانه سینما در طول این مدت تنها حرکتی که انجام داد رایزنی برای اعطای وام چهار درصد به صاحبان فیلم‌ها بود درحالی‌که به سالن‌های سینما هیچ ندادند.
منطق بسازبفروشی سینماگران
مدیر سینما آزادی با اشاره به وضعیت بد اقتصادی و تعدیل نیرو در سینماهای کشور گفت: چاره‌ای جز تعدیل نیرو پیش رویمان نبود. وقتی کل فروش شهریورماه سینما آزادی ۱۶ میلیون تومان و پول برق و آب در همین ماه ۴۶ میلیون تومان است طبیعی است که نمی‌توانیم با این وضعیت ادامه دهیم. چرخش مادی سینمای ایران در یک سال به‌اندازه ارزش مادی ملک سینما آزادی نیست. آن‌وقت با سهل‌انگاری و در نظر نگرفتن چنین سرمایه‌هایی راه را برای تعطیلی همیشگی سینماهایی مثل آزادی هموار می‌کنند. این وسط چه کسی ضرر می‌کند؟ غیرازاین است که سینمای ایران و هنرمندان از تعطیلی سالن‌های سینما ضرر می‌کنند؟ مطالبه‌ ما برای چرخیدن چرخ سینماها و پرداخت حقوق افرادی است که چشم امیدشان به شغلی است که دارند وگرنه قرار نیست این مبلغ در جیب سینمادار بماند. نوروزی در پایان گفت: منطق بسازبفروشی برخی از شبه سینماگران هم در شرایط فعلی مایه تعجب است. هنوز در پی جذب سرمایه‌های شبهه‌ناک هستند و گویی هیچ اتفاقی نیفتاده است. باید به اطلاع این حضرات رسانده شود که تا چند صباح دیگر سالن سینمایی وجود ندارد که آنچه ساخته‌اید را در آن «بفروشید».

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا