گوناگون

۵۰ میلیون واکسن آنفلوآنزا کم داریم!

تحریم دارو، یک تحریم نانوشته علیه مردم ایران و کادر پزشکی است.

آرمان ملی، ایرج خسرونیا رئیس انجمن متخصصان داخلی ایران؛ فصل پاییز از راه رسید و شیوع بیماری‌ها فصلی همچون آنفلوآنزا یک امر طبیعی است، اما امسال با توجه به شیوع کرونا، این بیماری بسیار مورد توجه قرار گرفته و می‌تواند فاجعه‌آفرین باشد. تجارب سال‌های گذشته نشان می‌دهد که آنفلوآنزای h1n1 می‌تواند برای افراد سالمند و دارای بیماری‌های زمینه‌ای به اندازه ویروس کووید ۱۹، خطرناک و مرگ‌آفرین باشد. توصیه پزشکان این است که واکسن آنفلوآنزا از اوسط شهریور تا اوایل مهر در اختیار اکثر مردم قرار بگیرد و این زمان طلایی استفاده از این واکسن، اوایل مهرماه است.

امسال تعدادی از واکسن‌های آنفلوآنزا وارد کشور شده و در اختیار سازمان غذا دارو قرار گرفته و مقداری نیز قرار است در چند روز آینده، وارد ایران شود که متاسفانه به دلیل مشکلات تحریم‌های غیرانسانی غذا و دارو، فعلا این امر به‌طور کامل محقق نشده است، مسئولان وزارت بهداشت تعداد این واکسن‌ها را ۱۳میلیون دوز اعلام کرده‌اند و قرار است از طریق داروخانه‌ها و توزیع پخش در اختیار بیمارستان‌ها قرار بگیرد.

برفرض اینکه اگر مانند سال‌های گذشته مافیا و دلال‌ها مقداری از این واکسن را در بازار سیاه عرضه نکنند و همه چیز طبق برنامه سازمان غذا و دارو پیش برود، برای کشور ۸۵ میلیون نفری ایران که با موج سوم و شدید کرونا مواجه است، این تعداد واکسن اصلا کافی نیست و نیاز به حدود ۴۰ تا ۵۰میلیون دوز واکسن دیگر داریم. ۱۳میلیون واکسن فقط می‌تواند نیاز کادر درمان و تعدادی از زنان باردار و افرادی را که بیماری‌های سخت مزمن دارند، پوشش دهد و مردم نمی‌توانند این واکسن را تهیه کنند.

توصیه ما این است که هر چه سریع‌تر از طریق وزارت بهداشت و وزارت امور خارجه با شرکت‌های توزیع‌کننده واکسن آنفلوآنزا در جهان هماهنگی صورت بگیرد تا بتوانیم واکسن آنفلوآنزا را وارد کنیم. تحریم دارو، یک تحریم نانوشته علیه مردم ایران و کادر پزشکی است. تحریم‌ها در هیچ کشوری شامل امور پزشکی و دارویی نمی‌شوند و متاسفانه این موضوع درباره کشور ما در حال تحقق است و مانند خرید واکسن آنفلوآنزا، همین که اجازه جابه‌جایی پول دارو را نمی‌دهند، باعث می‌شود که دارو به‌دست مردم نرسد.

در این نوع تحریم فقط مردم و کادر پزشکی متضرر می‌شوند و دولت هیچ‌گونه ضرری نخواهد کرد. باید مسئولان وزارت امور خارجه ایران مرتبا این خطر را به گوش جهان برسانند. در این بین نقش مردم تعیین‌کننده است و آنفلوآنزا بیماری خطرناکی است و نباید آن را کمتر از کرونا بدانیم، مخصوصا برای سالمندان و افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند و می‌تواند کشنده باشد. از هر هزار نفری که به این ویروس مبتلا می‌شوند ۱۰ تا ۱۵ نفر فوت می‌کنند.

در شرایطی که فصل پاییز از راه رسیده، مردم باید پروتکل‌های بهداشتی و بهداشت فرد را بیشتر از گذشته رعایت کنند و افرادی که سرما می‌خورند یا به آنفلوآنزا مبتلا می‌شوند، نباید به هیچ عنوان در اماکن عمومی سرپوشیده، محل کار و مدرسه حضور پیدا کنند، چون دمای هوا کاهش پیدا می‌کند، پنجره‌ها بسته می‌شود و به‌سرعت ویروس در محل‌های سرپوشیده شیوع پیدا می‌کند. همچنین مردم به هیچ عنوان نباید به سفر بروند وگرنه افراد سالمند و کادردرمانی قربانی این سهل‌انگاری مردم می‌شوند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا