گوناگون

اروپایی‌ها برای تحریم بلاروس به توافق نرسیدند

«جوزپ بورل» کمیسر سیاست خارجی و امنیت مشترک اتحادیه اروپا، پس از حاصل نشدن اجماع بر سر تحریم بلاروس گفت که اعتبار اتحادیه اروپا در معرض خطر است…..
به گزارش یورو نیوز، مسئول سیاست خارجی اروپا گفت که در نشست روز دوشنبه ۲۱ سپتامبر (۳۱ شهریور) وزرای خارجه کشورهای اروپایی، نماینده قبرس مانع از اتفاق نظر در مورد این موضوع شده است.

بر اساس نتایج رسمی اعلام شده در بلاروس الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری فعلی در انتخابات ریاست جمهوری که ۹ اوت (۱۹ مرداد) برگزار شد، بیش از ۸۰ درصد آرا را به دست آورده، اما بروکسل این نتیجه را نمی‌پذیرد. منتقدان لوکاشنکو می‌گویند در این انتخابات، به نفع او تقلب شده است.

اتحادیه اروپا همچنین خشونت‌های روی داده در جریان اعتراضات مخالفان لوکاشنکو را محکوم کرده و هشدار داده بود که افراد دخیل در تقلب انتخاباتی و سرکوب‌ها را «سریعا» تحریم می‌کند.

اگرچه اراده روشنی برای اتخاذ این تحریم‌ها وجود دارد، اما امروز انجام این کار امکان‌پذیر نیست زیرا ما به اجماع لازم نرسیدیم.

جوزپ بورل کمیسر روابط خارجی اتحادیه اروپا

بورل در اوایل ماه جاری گفته بود که انتظار می‌رود وزرای امور خارجه اروپا اقدامات محدودکننده‌ای را علیه مقامات بلاروس در ۲۱ سپتامبر انجام دهند. با این حال او پس از نشست روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: «اگرچه اراده روشنی برای اتخاذ این تحریم‌ها وجود دارد، اما امروز انجام این کار امکان‌پذیر نیست زیرا ما به اجماع لازم نرسیدیم.» وی افزود: «رأی قبرس مانع دستیابی ما به اتفاق نظر شد.»

دلیل مخالفت قبرس با تصویب تحریم‌ها علیه بلاروس آن است که این کشور انتظار دارد اتحادیه اروپا اقدام مشابهی را علیه ترکیه به دلیل فعالیت اکتشافی نفتی در منطقه مورد مناقشه در شرق دریای مدیترانه انجام دهد. قرار است رهبران اتحادیه اروپا هنگام دیدار با یکدیگر در روز پنجشنبه در بروکسل، برای خروج از این بن‌بست رایزنی کنند.

جوزپ بورل با این حال وعده داد: «برای تصویب تحریم‌ها علیه بلاروس در نشست بعدی وزرای امور خارجه اروپا هر کاری از دستم بر بیاید انجام خواهم داد.»

وی تأکید کرد: «البته این یک قول شخصی است، زیرا من به وضوح می‌فهمم که این امر تا حد زیادی به اعتبار اتحادیه اروپا، به آماده‌سازی سیاست خارجی مشترک و نیز به ظرفیت‌مان برای تحریم لوکاشنکو بستگی دارد. اگر ما چنین ظرفیتی را نداشته باشیم، باید بگویم که اعتبارمان در خطر است.»

سوتلانا تیخانوفسکایا، نامزد بازنده انتخابات و رهبر مخالفان دولت بلاروس که در نشست بروکسل حضور داشت، پیش از آغاز جلسه، از وزاری خارجه اروپا خواسته بود که «شجاع‌تر» باشند. وی همچنین خواستار برگزاری انتخابات جدید در این کشور اروپای شرقی شد. تیخانوفسکایا گفت: «ما تنها با تکیه بر نیروی مردم بلاروس کارهای زیادی انجام دادیم تا بتوانیم با این وضعیت کنار بیاییم، اما اکنون می‌فهمم که به کمک خارجی نیاز داریم.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا