از هر دری سخنی

کاهش تدریجی «گوشت قرمز» از سبد خانوار

بیش از ۸ درصد خانوارهای ایرانی در سال ۹۸ گوشت قرمز مصرف نکرده بودند.

اعتماد: علی‌اصغر ملکی، رییس اتحادیه گوشت گوسفندی می‌گوید، کاهش ارزش پول ملی و نبود قدرت خرید نزد مردم سبب شده تا آنها نسبت به سال گذشته ۳۰ تا ۳۵ درصد کمتر گوشت قرمز مصرف کنند. او افزوده که «با وجود کاهش چند هزار تومانی قیمت گوشت در ۳ هفته گذشته، تحرکی در سمت مصرف ایجاد نشده است و مردم توان خرید گوشت قرمز ندارند.» به گفته او «قیمت هر کیلو گوشت ۴ تا ۵ هزار تومان کاهش پیدا کرده است اما با توجه به اینکه اواخر ماه است و مردم قدرت خرید سابق را ندارند به همین دلیل اندکی از رمق بازار کاسته شده است. سال گذشته رستوران‌ها فعالیت داشتند و مراسمات برگزار می‌شد. ضمن آنکه مردم نسبت به حال توانایی مالی بهتری داشتند که همه این موارد در کنار هم منجر به فروش بهتر می‌شد.»

کاهش ۳۵ درصدی مصرف گوشت قرمز در سال جاری در شرایطی رخ می‌دهد که سال گذشته نیز اظهارات مشابهی شده بود مبنی بر اینکه به دلیل متناسب نبودن قیمت گوشت قرمز با متوسط درآمد، مصرف این کالای پروتیینی ۲۰ درصد نسبت به سال ۱۳۹۷ برای خانوارهای ایرانی کاهش یافته بود.

نکته جالب توجه این است که روند کاهشی مصرف گوشت در ایران از سال ۱۳۸۴ آغاز شده است. در سال ۱۳۸۴ هر خانواده ایرانی به صورت متوسط سالیانه ۵۷ کیلوگرم گوشت اعم از گوشت قرمز و مرغ و ماهی مصرف می‌کرد. این میزان در سال ۱۳۹۸ به سالانه کمتر از ۱۲کیلوگرم برای هر خانواده کاهش یافت.

رییس اتحادیه گوشت گوسفندی گفته که کاهش مصرف سبب شده تا «تعداد زیادی از [فروشندگان گوشت] به معاملات املاک روی آوردند و این موضوع هنگام ابطال پروانه قابل مشاهده بود.» ملکی اضافه کرد:«سود حاصل از قاچاق دو برابر سود فروش در داخل کشور است. به‌ طوری که در داخل کشور هر کیلو گوسفند زنده کیلویی ۴۵ هزار تومان است در حالی که در عراق ۱۰۰ هزار تومان است، رویه پرداخت هم متفاوت است برخی با دلار خرید و فروش می‌کنند برخی به دینار.»

پیش از آن هم مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران، ایسپا، بر اساس نتایج یک نظرسنجی گزارش داده بود که بیش از ۸ درصد خانوارهای ایرانی در سال ۹۸ گوشت قرمز مصرف نکرده بودند. تقریبا یک ماه پیش بود که جواد حسین‌زادگان، رییس مرکز آمار ایران نیز گزارشی درباره آمارهای اشتغال و رشد اقتصادی در سال ۱۳۹۸ ارایه داده که این آمار نشان می‌داد «سفره خانوارها در سال گذشته ۵.۴ درصد کوچک‌تر شده است.»

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا