اخبار

اصلاح‌طلبان و تبلیغ انتخابات فرمایشی

پاسخ قاطع و “نه تاریخی”‌ اکثر مردم کشورمان به دیکتاتوری ولایی در رابطه با نمایش انتخابات در دورهٔ‌ های مختلف  مؤید این واقعیت است که سران حکومت و در رأس آنان ولی فقیه، خامنه‌ای، و کارگزارانش نزد اکثر مردم به لحاظ سیاسی بی‌اعتبار شده‌اند. این درحالی ‌است که در چند سال اخیر کشور ما دائماً با طیفی جدید از بحران‌ها و مشکل‌های روزافزون مواجه می‌شود که اساساً بار شان بر دوش مردم سنگینی کرده و تا وقتی که شرایط کنونی حاکم است همچنان بر دوش مردم نهاده خواهد شد. در چنین شرایطی است که محمد موسوی خوئینی‌ها، دبیرکل مجمع روحانیون مبارز، نامه‌ای در تحلیل پایین آمدن نرخ مشارکت در انتخابات نوشته و با اشاره به این موضوع که «گفته می‌شود» یکی از علل عدم مشارکت رفتار ناصواب نهادهای مسئول و مدیرمسئول و دخالت‌های ناروای آنان در تمام مراحل انتخابات است، از همگان دعوت کرده است. در انتخابات شرکت کنند….
  به گفته او «زمان آن است که تمام احزاب و گروه‌ها و فعالان سیاسی از هر قشر و جناحی در انتخابات حضوری فعال داشته باشند.»

در این نامه که سه‌شنبه اول مهرماه ۱۳۹۹، انتشاریافته است، محمد موسوی خوئینی‌ها دلیل نگارش آن را اینچنین بیان کرده است:

«شنیده می‌شود بعضی از فعالان سیاسی در اصلِ مشارکت فعال در این انتخابات تردید دارند و برخی نیز تصمیم بر عدم مشارکت گرفته‌اند.»

محمد موسوی خوئینی‌ها نوشته باید در انتخابات مشارکت فعال داشت تا هرچه بیشتر رفتارهای به گفته او ناصواب و دخالت‌های ناروا آشکار شود. او نوشته:

«اگر دیگران مرتکب رفتارهای ناصواب و دخالت‌های ناروا شده‌اند، چرا ما صحنه را ترک کنیم؟ آیا عرصه را ترک می‌کنید تا معلوم نشود که آنان چه بر سر انتخابات می‌آورند؟ هرگز چنین گمانی به شما گرامیان نمی‌رود. پس در انتخابات شرکت کنید تا به إِحْدَی الحُسْنَیَیْن دست یابید: یا پیروزی، یا افشای بیشتر چهرهٔ کسانی که انتخابات را به بازی گرفته‌اند.»

موسوی خوئینی‌ها ادامه نامه بلند خود را به پیش‌بینی عده‌ای از دلایل عدم مشارکت در انتخابات اختصاص داده است. او یأس و سرخوردگی از انتخابات و مشکلات ناشی از کاهش شدید درآمدها و افزایش بی‌سابقه هزینه‌ها را از جمله دلایل کاهش مشارکت دانسته و نوشته که:

«عده‌ای می‌گویند که بخش عظیمی از هموطنان به پای صندوق‌های رأی نخواهند آمد، هم به علت یأس و سرخوردگی از انتخابات، هم به عللی که به برخی از آن‌ها اشاره کردم و هم به علت مشکلات ناشی از کاهش شدید درآمدها و افزایش بی‌سابقهٔ هزینه‌ها. می‌گویند مردمی که این اوضاع تاب و توانشان را گرفته است انتخابات و صندوق رأی را بازی بزرگان می‌پندارند و در این بازی مشارکت نمی‌کنند.»

موسوی خوئینی‌ها در بخش پایانی نامه خود نتیجه‌گیری کرده که «زمان آن است که تمام احزاب و گروه‌ها و فعالان سیاسی از هر قشر و جناحی در انتخابات حضوری فعال داشته باشند.» او گفته که اگر انتخابات آزاد برگزار ‌شود، «پیروزی یک جناح و شکست جناح دیگر هیچ خطری برای کشور و ملت و جمهوری اسلامی ندارد.»

موسوی خوئینی‌ها از جمله چهره‌ها و سیاستمداران شاخص جمهوری اسلامی به خصوص در دهه اول آن و زمان رهبری روح‌الله خمینی است. او در سال ۱۳۶۸ مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام را تأسیس کرد. در سال ۱۳۶۹ در حالی ‌که نماینده دوره اول مجلس خبرگان رهبری بود، همراه عده زیاد دیگری از اعضای مجمع روحانیون مبارز برای نمایندگی در دوره دوم مجلس خبرگان رهبری رد صلاحیت شد.

نام او اما با روزنامه سلام و نقش او و این روزنامه در پیروزی محمد خاتمی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۷۶ پیوند خورده است.

به گزارش سایت زمانه،روزنامه سلام در سال ۱۳۷۸ به دنبال انتشار نامه محرمانه سعید امامی به قربانعلی دری نجف آبادی، وزیر اطلاعات، برای تهدید مطبوعات توقیف شد و موسوی خوئینی‌ها در دادگاه ویژه روحانیت به جرم انتشار اسناد محرمانه کشور به محاکمه کشیده شد.

اعتراض دانشجویان به توقیف روزنامه سلام هم آغازگر حمله به کوی دانشگاه تهران در ۱۸ تیر ۱۳۷۸ و حوادث روزهای پس از آن شد.

در پی استعفای مهدی کروبی در سال ۱۳۸۴ از مجمع روحانیون مبارز، خوئینی‌ها به عنوان دبیر این مجمع برگزیده شد.

محمد موسوی خوئینی‌ها، شنبه هفتم تیرماه ۹۹ هم در نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی ضمن دعا برای «دوام عمر و سلامتی آن حضرت»، به مشکلات اقتصادی مردم اشاره کرد و نوشت «اوضاع غیرقابل دوام امروز» محصول «شیوه مدیریت در بالاترین سطح» است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا