بین‌المللی

رییس جمهوری کره جنوبی خواستار اعلام پایان جنگ دو کره شد

رییس جمهوری کره جنوبی روز چهارشنبه در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل درخواستش برای اعلام پایان جنگ کره را بار دیگر تکرار کرد و گفت: این امر می تواند زمینه را برای خلع سلاح هسته ای کامل و صلح پایدار در شبه جزیره فراهم کند.

به گزارش ایرنا از یونهاپ، «مون جائه این» در سخنانی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل که امسال به دلیل شیوع کرونا به صورت مجازی برگزار شد خواستار حمایت جامعه بین المللی از اعلام پایان جنگ شد تا کره ای ها بتوانند از طریق اعلامیه پایان جنگ به دوره آشتی و شکوفایی بروند.

امسال هفتادمین سالگرد آغاز جنگ دو کره است جنگی که در سال ۱۹۵۳ با یک آتش بس و نه پیمان صلح به پایان رسید.

مون در سخنرانی ویدئویی خود که از قبل ضبط شده و به هفتاد و پنجمین جلسه مجمع عمومی سازمان ملل ارسال شده بود، گفت: زمان آن فرا رسیده است که فاجعه در شبه جزیره کره تمام شود جنگ باید به طور کامل و برای همیشه خاتمه یابد.

او در این سخنرانی که بامداد روز چهارشنبه به وقت محلی انجام شد گفت: صلح در شبه جزیره کره هنوز در حال انجام است اما تغییراتی که پیش از این ما را برای تحقق صلح امیدوار کرده بود متوقف شده اند.

وی با تاکید بر اهمیت صلح در شبه جزیره گفت که این صلح در شمال شرقی آسیا تضمین ایجاد می کند و تغییرات مثبتی را در نظم جهانی شکل می دهد.

رییس جمهوری کره جنوبی اظهار کرد: «من معتقدم که این کار با اعلام پایان جنگ آغاز می شود، عملی که می تواند تعهدات متقابل صلح را تایید کند اعلامیه پایان جنگ در واقع راه را برای خلع سلاح هسته ای کامل و برقراری رژیم صلح دائمی در شبه جزیره کره باز می کند».

او ادامه داد: شبه جزیره کره منطقه ای است که برای تحقق صلح جهانی نیاز مبرم به همکاری سازمان ملل متحد دارد.

موضوع دیگری که رییس جمهوری کره جنوبی در این سخنرانی به آن پرداخت مساله مبارزه با کرونا بود او در همین راستا پیشنهاد راه اندازی یک ابتکار همکاری در شمال شرقی آسیا برای کنترل بیماری های عفونی و بهداشت عمومی را داد که به موجب آن کره شمالی به عنوان یک عضو همراه با چین، ژاپن، مغولستان و کره جنوبی شرکت می کند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا