جوانان

فضای اعتراضی؛ توقیف نشریه در دانشگاه مازندران

 

نشریه دانشجویی «ضد» در دانشگاه مازندران پیش از انتشار اولین شماره و به بهانه امضای بیانیه‌ای در حمایت از اعتصابات سراسری کارگران به مدت ۱ سال توقیف شد. گفته می‌شود این توقیف با فشار اداره اطلاعات شهرستان بابلسر صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، نشریه دانشجویی «ضد» در دانشگاه مازندران به مدت ۱ سال توقیف شد.

توقیف این نشریه به بهانه امضای بیانیهای در حمایت از اعتصابات سراسری کارگران به استناد ماده ۲۵ قانون مطبوعات، مبنی بر تشویق مردم به ارتکاب جرم یا جنایتی بر ضد امنیت داخلی یا سیاست خارجی کشور صورت گرفته است.

در این بیانیه که مردادماه امسال منتشر شد، جمعی از سندیکاها و تشکلات مستقل کارگری و معلمان، انجمن های صنفی و نشریات دانشجویی در حمایت از اعتصابات سراسری کارگران در سراسر کشور را ناشی از “جان به لب رسیدن آنان” دانسته و سایرین را به پیوستن به اعتصاب فراخواندند.

چندی بعد امیررضا دوزنده، مدیر مسئول و صاحب امتیاز نشریه به کمیته ناظر بر نشریات دانشگاه مازندران احضار شد. این احضار به صدور اخطاریه ای منجر شد اما در تاریخ ۳۰ شهریورماه امسال نهایتا رای به توقیف ۱ ساله نشریه «ضد» داده شد.

یک منبع مطلع از شرایط این نشریه در این خصوص به هرانا گفت: “پیشتر آقای دوزنده را به کمیته ناظر بر نشریات دانشگاه مازندران احضار شده و در جریان جلسه‌ای از او درباره امضای این بیانیه و امور دیگری چون تاسیس کانال بدون مجوز و سایر امور سوال و جواب کردند و مدعی شدند امضای این بیانیه و انتشار آن به منزله انتشار نشریه بدون مجوز و در خارج از دانشگاه است! البته پیشتر نیز بدون حضور اعضای نشریه و با فشار اداره اطلاعات بابلسر پیشتر دو جلسه تشکیل شده بود که کسی از آن اطلاعی نداشت. نهایتا با توجه به پاسخ‌هایی که گرفتند درباره برخی امور قانع شدند اما اخطاریه‌ای صادر کردند و اعضای نشریه نیز برای نشان دادن حسن همکاری کانال تلگرامی مذکور را بستند. اما اخیر متوجه شدند متوجه توقیف ۱ ساله نشریه شدند. گفته می‌شود که فردی به نام منصوری از ماموران اداره اطلاعات بابلسر به دانشگاه فشار آورده تا این نشریه پیش از انتشار توقیف شود. آقای دوزنده قبلا هم به اداره اطلاعات بابلسر احضار شده و سوال و جوابی کوتاه انجام شده بود”.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا