بین‌المللی

مادورو خواستار اقدام اعضای سازمان ملل علیه تحریم‌های آمریکا شد

رئیس جمهوری ونزوئلا خطاب به مجمع عمومی سازمان ملل گفت، تمام کشورهای مدافع صلح باید به تحریم های آمریکا علیه این کشور آمریکای جنوبی و متحدانش نظیر کوبا، نیکاراگوئه و سوریه اعتراض کنند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، دولت ترامپ ظرف دو سال گذشته تحریم ها علیه ونزوئلا را با هدف برکناری نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا شدت داده و او را به فساد و نقض های حقوق بشری و همچنین به تقلب در انتخابات ۲۰۱۸ که به پیروزی دوباره او انجامید، متهم می کند.

مادورو بر شش سال فروپاشی اقتصادی در کشوری نظارت داشته که سابقا از اعضای شکوفای اوپک بوده است و اپوزیسیون و اکثر اقتصاددان ها مقصر آن را سیاست های اقتصادی مداخله جویانه ونزوئلا می دانند. حزب حاکم سوسیالیست ونزوئلا هم تحریم های آمریکا را مقصر نابسامانی این کشور قلمداد می کند.

رئیس جمهوری ونزوئلا در سخنرانی مجازی خود خطاب به مجمع عمومی سازمان ملل گفت: ما باید خواستار توقف تمام اقدامات یکجانبه اجباری و تمام تحریم های ادعایی شویم و آنها به مردم ما اجازه دهند تا از حقوق خودشان استفاده کنند.

کوبا و نیکاراگوئه، دو متحد باقیمانده ونزوئلا در آمریکای لاتین هستند، پس از آنکه رهبران چپگرا در کشورهای نظیر برزیل و اکوادور از قدرت کنار رفتند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روابط حسنه با هاوانا را کنار گذشته است. این روابط حسنه با این دشمن سابق جنگ سرد واشنگتن در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما آغاز شد. دولت او همچنین برخی افراد و شرکت ها در نیکاراگوئه را در واکنش به فساد و سرکوب تحت نظارت دانیل اورتگا، رئیس جمهوری این کشور تحریم کرد.

در همین حال خوان گوآیدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا بعدا در سخنرانی ویدیویی خود از جامعه بین المللی خواست تا “اقدام قاطعی” برای برکناری مادورو صورت دهند. او اما جزئیاتی مطرح نکرد.گوآیدو خطاب به نمایندگان بیش از ۳۰ کشور که او را به رسمیت می شناسند، گفت: امروز من از همه نمایندگان کشورهای عضو می خواهم تا یک استراتژی را در نظر بگیرند که شامل سناریوهای مختلف و برای بعد از شکست مسیر دیپلماتیک باشد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا