اجتماعی

سالانه ۳۲ میلیون مترمکعب کسری مخزن آب دشت اراک نگران کننده است

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای مرکزی گفت: دشت اراک سالانه ۳۲ میلیون مترمکعب کسری مخزن آب دارد که تداوم این رویه در درازمدت مشکلات جدی ایجاد کرده و نگران کننده است.

«محمود قدبیگی» روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: یکی از دلایل عمده کسری مخزن دشت اراک برداشت بی‌رویه آب برای مصارف کشاورزی است و بر اساس ارزیابی به‌عمل آمده ۹۰ درصد آب استحصال شده از منابع زیرزمینی این دشت در بخش کشاورزی استفاده شده است.

وی اظهار داشت: پروانه‌های برداشت آب از منابع زیرزمینی دشت اراک که از سال‌های گذشته در بخش کشاورزی به صورت حفر چاه کشاورزی اعطا شده یکی از مشکلاتی است که نیازمند ساماندهی فوری است چرا که دشت اراک توان پذیرش فشار مضاعف برداشت اب را ندارد.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای مرکزی گفت: تداوم رویه فعلی در برداشت بی رویه از منابع آب زیرزمینی با خطر فرونشست زمین همراه است و در دشت اراک زنگ خطر به صدا درآمده است.

قدبیگی افزود: فرونشست زمین می‌تواند تابع عوامل مختلفی باشد و بارگذاری‌هایی که بر روی دشت‌ها صورت در حوزه عمرانی، کشاورزی و صنعتی صورت می‌گیرد می‌تواند در تشدید پدیده فرونشست زمین موثر باشد.

وی اظهار داشت: وزارت نیرو در سال‌های اخیر برنامه عملیاتی برای دشت‌ها ارایه داده تا برداشت بی‌رویه متوقف شود و افت سطح منابع آب زیرزمینی در درازمدت جبران شود.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای مرکزی گفت: اضافه برداشت‌ها در سه بخش شامل برداشت چاه های غیرمجاز، اضافه برداشت چاه های مجاز به‌دلیل دبی آب لحظه‌ای و رعایت نشدن ساعت کارکرد چاه‌های کشاورزی رخ می‌دهد که فراینداضافه برداشت از سفره های آب زیرزمینی را رقم می‌زند.

۹۲ درصد از حجم آب مصرفی استان مرکزی در بخش کشاورزی، سه و نیم درصد در بخش صنعت و مابقی در بخش آشامیدنی مصرف می‌شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا