بین‌المللی

درخواست عباس برای برگزاری کنفرانس بین‌المللی صلح در ۲۰۲۱

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین ضمن تاکید بر این که فلسطین همواره حامی صلح و سازش عادلانه و دائم بوده از دبیرکل سازمان ملل خواست تا زمینه برگزاری اجلاس بین‌المللی صلح در اوایل سال آینده را فراهم کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از القدس العربی، محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در سخنانی از طریق ویدیو کنفرانس در مجمع عمومی سازمان ملل از این سازمان خواست تا در آغاز سال ۲۰۲۱ و پس از انتخابات آمریکا کنفرانس بین‌المللی را با هدف ورود به یک روند صلح واقعی براساس قوانین بین‌المللی برگزار کند.

وی گفت که این درخواست با هدف پایان دادن به اشغالگری و به دست آوردن آزادی و استقلال ملت فلسطین و در پاسخ به طرح صلح دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا است که جهان و فلسطین آن را به دلیل مغایرتش با قطعنامه‌های مشروع بین‌المللی رد کردند.

عباس ادامه داد: من از دبیرکل سازمان ملل متحد می‌خواهم که با همکاری کمیته چهار جانبه صلح و شورای امنیت، مقدمات برای برگزاری کنفرانس بین‌المللی با اختیارات کامل و مشارکت همه طرف‌های ذی ربط در اوایل سال آینده میلادی را با هدف مشارکت در روند صلح واقعی بر اساس قوانین بین‌المللی آغاز کند. به نحوی که به پایان اشغال فلسطین ودستیابی مردم آن به آزادی و استقلال در کشورشان با پایتختی بیت‌المقدس شرقی در مرزهای ۱۹۶۷ بینجامد.

وی گفت: فلسطینی ها بر خلاف سایر ملت‌ها هنوز هم به آزادی دست نیافته‌اند در حالی که از بیش از ۵۰۰۰ سال پیش در سرزمین مادری خود حضور دارند. ما هرگز تسلیم نمی‌شویم و از آرمان ها و اصول خود کوتاه نمی‌آییم و در نهایت پیروز خواهیم شد. ملت فلسطین تا کی باید تحت اشغال زندگی کنند؟ باید راهکاری عادلانه برای مساله آوارگان فلسطینی با استناد به قوانین بین‌المللی ارائه شود.

عباس در این سخنرانی از دفترش در رام الله، به طرح صلح ترامپ که در ابتدای سال جاری ارائه کرد و همچنین توافق نامه های منعقد شده با اسرائیل در هفته های اخیر برای عادی سازی روابط با امارات و بحرین اشاره کرد و گفت: اسرائیل تمام توافق نامه های امضا شده را با اقدامات خود چون قتل، بازداشت، تخریب خانه ها، محاصره اقتصادی، تجاوزاتش در قدس اشغالی و تحرکات سیستماتیک برای تغییر هویت بیت‌المقدس و مقدسات اسلامی و مسیحی موجود در آن و همچنین اقداماتی که برای از بین بردن آخرین فرصت صلح از طریق اقدامات بی‌پروای یک جانبه انجام داده زیر پا گذاشته است.

وی گفت: توافق نامه‌های عادی سازی اخیر بین اسرائیل با امارات و بحرین ناقض طرح صلح عربی و مخالف اصول یک راه حل جامع، پایدار و عادلانه مطابق با قوانین بین‌المللی است.

عباس با تاکید بر این که فلسطینیان به مقاومت در برابر اسرائیل تا تحقق کامل حقوق خود ادامه می‌دهند عنوان داشت:ما همواره به طرح صلح عربی پایبند بودیم اما اسرائیل آن را زیر پا گذاشت.

وی تاکید کرد که سازمان آزادیبخش فلسطین به هیچ کسی اجازه مذاکره به نام ملت فلسطین را نداده است و تنها راه صلح دائمی، جامع و عادلانه در منطقه پایان اشغالگری و تشکیل کشور مستقل فلسطین در مرزهای ۱۹۶۷ با پایتختی بیت‌‌المقدس شرقی است.

عباس گفت: بگذارید همه بدانند که با ادامه اشغالگری و بدون راه حلی عادلانه و جامع برای مسئله فلسطین در منطقه نه صلح، امنیت، ثبات و نه همزیستی وجود نخواهد داشت.

عباس اعلام کرد که مقدمات برگزاری انتخابات پارلمانی و سپس ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین، با مشارکت همه نیروهای فلسطینی، احزاب و بازیگران ملی در حال انجام است.

وی توضیح داد، ما همچنان علیه تروریسم بین‌المللی و بهبود اوضاع داخلی خود با تکیه بر قانون ادامه می‌دهیم. هرکه گمان می‌کند می‌تواند ملت فلسطین را کنار بزند، در اشتباه است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا