گوناگون

مصطفی ادیب، نخست وزیر لبنان استعفا کرد

نخست وزیر منتخب لبنان روز شنبه ۲۶ سپتامبر/ چهارم مهرماه، پس از ملاقات با میشل عون رئیس‌جمهوری این کشور در کاخ بعبدا، در یک سخنرانی تلویزیونی استعفای خود را از سمتش اعلام کرد….

مصطفی ادیب در این سخنرانی ضمن عذرخواهی از مردم لبنان، دلیل استعفای خود را از میان رفتن «توافق پیشین» برای تشکیل دولت عنوان کرده است.

 ادیب، سفیر لبنان در آلمان در روز ۱۰ شهریور/ ۳۱ اوت با توافق احزاب لبنانی به‌عنوان نخست وزیر آینده این کشور معرفی شده بود. او در هفته‌های گذشته سعی کرده بود کابینه‌ای متشکل از متخصصان مستقل برای انجام اصلاحات سیاسی و اقتصادی در لبنان تشکیل دهد.

در روز چهارم اوت/ ۱۴ مردادماه امسال، بر اثر انفجار شدید در بیروت، پایتخت لبنان، دست‌کم ۲۲۰ نفر کشته، هزاران نفر زخمی و بیش از نیمی از این شهر ویران شد.

مقام‌های لبنان، منشأ انفجار را یک انبار نیترات آمونیوم در بندر بیروت اعلام کردند. در روزهای بعد مردم خشمگین لبنان در شهرهای مختلف این کشور به خیابان‌ها آمدند و مسئولان هیات حاکمه لبنان را «قاتل» کشته‌شدگان این انفجار نامیدند. در این تجمعات، ده‌ها هزار نفر در میدان شهدای بیروت جمع شدند و مراسم اعدام نمادین میشل عون رئیس جمهور لبنان، سید حسن نصرالله رهبر حزب الله و حسان دیاب نخست وزیر لبنان را اجرا کردند.

معترضان همچنین خواستار استعفای دولت و خلع‌سلاح حزب‌الله، گروه تحت حمایت ایران شده بودند.

کشور لبنان سال‌هاست با یک بحران اقتصادی ویرانگر دست و پنجه نرم می‌کند که در آخرین نتایج حاصله از این بحران اقتصادی، لبنان در ماه‌های گذشته حدود ۸۰ درصد از ارزش پول خود را از دست داده است.

سازمان‌های سیاسی مخالف و فعالان مدنی در این کشور اما وجود فساد ساختاری در دولت و دخالت ایران در امور داخلی لبنان را از عوامل اصلی رکود اقتصادی در این کشور قلمداد کرده‌اند.

اعلام استعفای مصطفی ادیب اما ضربه‌ای به تلاش‌های امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه برای شکستن بن بست سیاسی در این کشور بحران زده وارد خواهد کرد.

امانوئل مکرون، روز ۱۶ مرداد / ششم اوت و دو روز پس از آتش‌سوزی و انفجار مهیب در بیروت، وارد پایتخت لبنان شد و از مسئولان دولتی لبنان خواست تا اصلاحات لازم را انجام دهند تا کشور از بحران اقتصادی خارج شود.

او در این سفر خود به لبنان به مقام‌های دولتی این کشور هشدار داد: «اگر اصلاحات انجام نشود لبنان همچنان در مشکلات غرق خواهد شد.»

مکرون همچنین یک‌بار دیگر در روز یک سپتامبر/ ۱۱ شهریورماه با سفر به لبنان در حاشیه دیدار با میشل عون، رئیس جمهوری این کشور هشدار داد اگر رهبران سیاسی لبنان نتوانند در عرض سه ماه دست به اصلاحات بزنند و کشور را وارد مسیر جدیدی کنند، با تحریم‌های اقتصادی مواجه خواهند شد.

بالاترین

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا