اخبار

“سفرها و مراسم محرم” از دلایل اوج‌گیری کرونا معرفی شدند

معاون آموزشی وزیر بهداشت سفرهای شهریور، تجمع‌ها و مراسم محرم را از علت‌های اصلی اوج‌گیری شیوع کرونا در ایران خواند. او نسبت به “سهمگین‌تر” بودن موج سوم کرونا که موارد ابتلا به آن همچنان بالای سه هزار نفر است هشدار داد…..

رییس کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی مقابله با کرونا و معاون آموزشی وزیر بهداشت هشدار داد که اگر مردم “به سمت بی‌خیالی بروند” و دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت نکنند “قطعا موج سنگینی” از گسترش بیماری کووید۱۹ را تجربه خواهیم کرد.

علی‌اکبر حق‌دوست امروز شنبه، پنجم مهرماه به خبرگزاری ایسنا گفت که رخ دادن چنین اتفاقی را بعید می‌داند، اما در حال حاضر اپیدمی کرونا تقریبا در تمام استان‌ها گسترش یافته است.

به گزارش دویچه وله، موج سوم شیوع کرونا از حدود دو هفته پیش دست‌کم در بخش بزرگی از ایران، و شدیدتر از دو موج قبلی، آغاز شده و ۲۹ استان را در وضعیت قرمز و هشدار قرار داده است.

در دو موج قبلی در هر یک از ماه‌های فروردین و خرداد، در روزهای انگشت‌شماری موارد ابتلای روزانه از مرز سه هزار نفر فراتر رفت، اما در هفت روز گذشته هر روز این اتفاق رخ داده که در هفت ماه اخیر بی‌سابقه بوده است.

به گفته سخنگوی وزارت بهداشت ایران، در ۲۴ ساعت منتهی به پنجم مهرماه سه هزار و ۲۰۴ مورد ابتلای جدید به ویروس کرونا شناسایی شده و شمار مجموع مبتلایان به ۴۴۳ هزار و ۸۶ نفر رسیده است.

سیما سادات لاری می‌گوید، در شبانه‌روز گذشته ۱۷۲ نفر در ارتباط با بیماری کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند و تعداد قربانیان این بیماری در ایران به ۲۵ هزار و ۳۹۴ رسیده است.

موراد جدید ابتلا و مرگ در پیوند با کووید۱۹ به نسبت روز گذشته کاهش یافته است، اما با توجه به نوسان‌های روزهای اخیر هنوز نمی‌توان به طور قطعی از کاهشی شدن روند شیوع بیماری سخن گفت.

کارشناسان معتقدند که بازگشایی‌های هفته‌های گذشته و مسائلی مانند عزاداری‌ها و سفرها در ماه محرم، همان‌گونه که پیش‌بینی می‌شد، با گذشت سه تا چهار هفته تاثیر خود را در افزایش موارد ابتلا آشکار می‌کنند.

عزاداری و سفرهای ماه محرم

معاون آموزشی وزارت بهداشت در گفت‌وگو با ایسنا این مسئله را تائید کرده و می‌گوید “مسافرت‌های شهریورماه، تجمعات و مراسم محرم” از دلایل عمده اوج‌گیری دوباره کرونا در ایران هستند.

او افزود، اگر چه در اغلب موارد مراسم عزاداری محرم با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برگزار شده، اما این احتمال منتفی نیست که در برخی مراسم به توصیه‌های بهداشتی کمتر توجه شده و همین مسئله باعث بروز “خطرات خاصی” شده باشد.

علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلان‌شهر تهران، روز گذشته هشدار داد که موج جدید کرونا در پایتخت آغاز شده و “به نظر می‌رسد شرایط خوبی در هفته یا هفته‌های بعدی در تهران نداشته باشیم”.

او با تاکید بر ضرورت اعمال مجدد محدودیت‌ها به خبرگزاری ایرنا گفت، پیشنهادهای خود در این زمینه را به وزارت بهداشت ارائه کرده و “شرایط فعلی ما اقتضا می‌کند که در اسرع وقت پیشنهادات عملیاتی شود”.

رئیس جمهوری و رئیس ستاد ملی مقابله با کرونا پنجم مهر در نشست این ستاد اعلام کرد که بررسی‌های انجام‌شده نشان می‌دهد که بین ۴۸ تا ۵۳ درصد مردم توصیه‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند.

به گزارش ایرنا، حسن روحانی با اشاره به تحقیقات انجام‌شده درباره کرونا و راه‌های مقابله با آن در هفت ماه گذشته، تاکید کرد که در حال حاضر مشخص شده است که رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی اجتماعی و استفاده از ماسک برای پیشگیری بسیار اهمیت دارد.

اجباری شدن استفاده از ماسک و مجازات متخلفان

او گفت، کمیته‌های امنیتی- اجتماعی و بهداشتی ستاد ملی از هفته گذشته برنامه‌ریزی برای نظارت بر اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی را آغاز کرده‌اند و قرار است در مکان‌های عمومی “چه در تاکسی، اتوبوس، بازار و پاساژ و یا بانک” به افرادی که ماسک نزده‌اند خدمات ارائه نشود.

روحانی خاطر نشان کرد، دولت و نهادهای مربوط از ابزار و امکانات کافی برای شناسایی کسانی که در مکان‌های عمومی ماسک نمی‌زنند برخوردارند و برای این افراد مجازات‌هایی در نظر گرفته می‌شود.

رئیس دولت دوازدهم می‌گوید، این طرح در صورت تصویب در نشست شنبه آینده ستاد ملی، در یک فاصله چهار تا پنج روزه ابتدا در “تهران بزرگ” اجرا می‌شود و “اگر موثر بود آن را برای شهرهای بزرگ دیگر اجرایی و عملیاتی می‌کنیم”.

هنوز درباره چگونگی مجازات کسانی که در مکان‌های عمومی از ماسک استفاده نمی‌کنند خبری منتشر نشده است. سخنگوی وزارت بهداشت به تازگی گفته بود، در برخی مکان‌های سرپوشیده مانند پاساژها استفاده از ماسک به کمتر از ۴۰ درصد کاهش یافته است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا