حقوق بشر

سازمان عفو بین‌الملل: حکم دادگاه علیه “حیدر قربانی” ظالمانه است

سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای منتشر کرد، حکم دادگاه علیه “حیدر قربانی” منصفانه وعادلانه  نیست و دادگاه باید در اجرای حکم مورد نظر تجدید نظر کند….

در بیانیه سازمان عفو بین‌الملل آمده است، حیدر قربانی زندانی سیاسی در زندان سنندج در معرض خطر اعدام است و حکم اعدام وی از سوی دیوان عالی کشور تایید شده است.

در این بیانیه آمده است، دادگاه در حکم خود تصدیق کرده‌ که حیدر قربانی هرگز مسلح نبوده ‌است. در عوض، استناد دادگاه به “اعترافات” تحت شکنجه وی است مبنی بر اینکه وی به مرتکبان قتل‌ها یاری رسانده، از جمله با حمل و نقل آن‌ها به محل وقوع قتل‌ها.

عفو بین‌الملل یادآوری می‌کند که حکم صادره نه تنها ناقض تعهدات ایران تحت قوانین بین‌المللی‌ است که استفاده از مجازات اعدام را به “جدی‌ترین جرائم” که تنها به معنی قتل عمد است محدود می‌کند، بلکه هم‌چنین مخالف قوانین خود ایران نیز هست که تصریح دارند برای اثبات جرم “قیام مسلحانه علیه نظام” (بغی)، متهم بایست عضو یک گروه مسلح بوده و خود به استفاده از سلاح متوسل شده باشد.

این زندانی سیاسی ازسوی شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج به اتهام “بغی” به اعدام محکوم شده و حکم اعدام وی از سوی دیوان عالی کشور تایید شده است.

حیدر قربانی در اواخر آبان سال ٩۵  از سوی نیروهای امنیتی وزارت اطلاعات رژیم دستگیر و برای مدت چندین ماه در سلول انفرادی و تحت ناپدید سازی قهری قرار گرفته شد.

وی طی این مدت بارها و بارها شکنجه شده است تا دست به اعترافات ویدیویی بزند که پیش از محاکمه‌اش توسط تلویزیون حکومتی “پرس تی وی” پخش گردید، امری که نقض آشکار اصل برائت است.

اسفند ماه همان سال “پرس تی  وی”، مستندی با عنوان “راننده مرگ”، که حاوی “اعترافات اجباری” حیدر قربانی بود، پخش کرد.

رژیم جمهوری اسلامی از همان اولین روزهای حکومتش از حربه زندان، شکنجه، و اعدام، به‌هدف مرعوب کردن توده‌ها استفاده کرده و به‌صورت سیستماتیک مردم معترض، حزب‌ها، و سازمان‌های سیاسی را قلع و قمع کرده و هنوز هم به‌این اقدام‌های ضد بشری ادامه می‌دهد. به‌جرئت می‌توان گفت که رژیم “ولایت فقیه” یکی از غیرانسانی‌ترین نظام‌های حکومتی موجود در جهان است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا