جوانان

معاون وزیر بهداشت: تا کنون ۱۰ هزار دانش‌آموز کرونا گرفته‌اند

به گفته سخنگوی وزارت بهداشت تعداد شهرستان‌ها با وضعیت قرمز کرونایی ۵۰ درصد افزایش یافته و وضعیت سخت‌تر می‌شود. معاون این وزارت‌خانه از ابتلای حدود ۱۰ هزار دانش‌آموز به ویروس کرونا در هفت ماه گذشته خبر می‌دهد….

سایت خبری انتخاب یک‌شنبه ششم مهر به نقل از معاون کل وزارت بهداشت گزارش داد از زمان ورود کرونا به ایران تا کنون بیش از ۱۰ هزار دانش‌آموز به بیماری کووید۱۹ مبتلا شده‌اند.

بسیاری، به خصوص در هفته‌های اول اوج‌‌گیری شیوع کرونا گمان می‌بردند که کودکان و نوجوانان به کرونا مبتلا نمی‌شوند و در موارد نادر ابتلا هم احتمال مرگ آن در ارتباط با کووید۱۹ تقریبا صفر است.

ایرج حریرچی می‌گوید از میان دانش‌آموزان مبتلا به کرونا در ایران بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند و ابتلای اکثر آنها در ارتباط‌های اجتماعی و خانوادگی و خارج از مدرسه رخ داده است.

دشوارتر شدن وضعیت در روزهای آینده

سخنگوی وزارت بهداشت می‌گوید با توجه به روند رو به کاهش رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و استفاده از ماسک در هفته‌های گذشته، انتظار می‌رود ایران در روزهای آینده با وضعیت دشوارتری روبرو باشد.

سیما سادات لاری در تازه‌ترین نشست خبری خود گفت در اغلب استان‌ها با روند صعودی نمودار ابتلا و بستری بیماری کووید۱۹ روبرو هستیم به طوری که تعداد شهرستان‌های با وضعیت قرمز از  ۱۰۲ به ۱۵۸ شهرستان افزایش یافته که به معنای رشدی بیش از ۵۰ درصد است.

او افزود در ۲۴ ساعت گذشته ۳ هزار و ۳۶۲ بیمار جدید مبتلا به کرونا شناسایی شده و ۱۹۵ نفر در ارتباط با بیماری کووید۱۹ جان باخته‌اند.

از ۳۱ استان ایران ۲۶ استان به لحاظ شیوع کرونا در وضعیت قرمز و چهار استان در وضعیت هشدار قرار دارند. لاری می‌گوید میزان استفاده از ماسک در مکان‌های عمومی اندکی بیش از ۵۵ درصد و در وسائل نقلیه عمومی نزدیک به ۵۷ درصد بیشتر نیست.

هر هفت دقیقه یک مرگ بر اثر کرونا

به گزارش خبرگزاری مهر معاون کل وزارت بهداشت می‌گوید تعداد قربانیان کرونا در برخی استان‌ها “بی‌سابقه و خیلی بیشتر از حدنصاب‌های قبلی” است و بر اساس آمار هفته گذشته، به طور میانگین هر ۷ دقیقه یک نفر به علت کرونا فوت می‌کند.

ایرج حریرچی گفته در روزهای گذشته تعداد مبتلایان و بستری شدگان خیلی بیشتر از موج اول و دوم بوده و در برخی مناطق احتمال بازگشت محدودیت‌ها و تعطیلی زیاد است و این احتمال در تهران بیش از سایر استان‌ها است.

در دو موج قبلی کرونا در ایران در هر یک از ماه‌های فروردین و خرداد، در روزهای انگشت‌شماری موارد ابتلای روزانه از مرز سه هزار نفر فراتر رفت اما در هشت روز گذشته هر روز این اتفاق رخ داده که در تاکنون بی‌سابقه بوده است.

حریرچی سه ماه پیش (هفتم تیر) در یک نشست خبری که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد گفته بود در ایران به طور متوسط هر ۱۳ دقیقه یک نفر در ارتباط با ییماری کووید۱۹ فوت می‌کند.

«واردات محرمانه قرص فایپیراویر برای مقامات»

همزمان با این تحولات، محمود صادقی نماینده دوره قبلی مجلس به خبرگزاری ایلنا گفت: «در اواخر مجلس دهم ۲۰ هزارقرص فایپیراویر به صورت محرمانه از چین وارد شد و تعداد زیادی خرج درمان مقام‌ها شد؛ که این نشان می‌دهد برخلاف شعارهایی که ما می‌دهیم متأسفانه امتیازات حاکمان در قوای مختلف، با مردم نزدیک نیست.»

صادقی می‌گوید قرار بود این قرص‌ها در اختیار بیمارستان‌ها برای کارآزمایی بالینی قرار بگیرد و مجوز ساخت داده شود اما “متاسفانه مشخص نشد که سرنوشت آنها چه شد”.

نماینده تهران در مجلس دهم درباره چگونگی واردات “محرمانه” این دارو توضیح بیشتری نداده، اما در مورد این ماجرا روایت‌های دیگری هم وجود دارد.

فاویپراویر یکی از داروهای قدیمی است که برای درمان بیماری‌های ویروسی شبیه به کرونا تولید شده و در چین بر روی مبتلایان به کووید۱۹ نیز ازمایش شد.

واردات محرمانه یا اهدایی سفارت چین؟

به گزارش خبرگزاری “آنا”، غلامحسین مهرعلیان، مدیرکل وقت داروی سازمان غذا و دارو ۱۶ فروردین در یک برنامه رادیویی گفته بود در پی درخواست ایران از چین برای دریافت این دارو مقداری از آن اواخر اسفند ماه و به طور رایگان از طریق سفارت چین در تهران به این سازمان تحویل داده شد.

مهرعلیان افزود این داروها بلافاصله “در اختیار تیم تحقیقاتی کشور” قرار گرفت تا پس از تائید اثربخشی، تولید انبوه آن در داخل آغاز شود.

خبرگزاری تسنیم ۲۸ تیرماه از قول حیدر محمدی، که دو هفته پیشتر جانشین مهرعلیان شده بود، گزارش داد که داروی فاویپیراویر تولید داخلی برای مصرف مراکز درمانی تامین و توزیع شده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا